„Vláda zítra (22. května - pozn. red.) tento dokument určitě nebude projednávat,“ řekla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková. Ministerstvo musí totiž nejprve vypracovat návrh pro zasedání vlády s hodnocením poradenské společnosti Roland Berger.
Za vstup do Nové huti nabízí nadnárodní ocelářská společnost LNM Holdings celkem 17,5 miliardy korun. Jen 440 milionů korun ovšem dostane stát přímo za svých 67 procent akcií. Zbývající část kapitálu tvoří úhrada dluhů, investice do podniku nebo do ekologických projektů.
Největší část ze slibovaných sedmnácti miliard zamíří na převzetí dluhu Nové huti ve výši 8,5 miliardy korun. „To je nejhlavnější bod našeho návrhu, který je výsledkem jednání s IFC a syndikátem sedmnácti bank,“ uvedl místopředseda představenstva LNM Holdings Aditya Mittal.
Dalších sedm miliard se LNM zavazuje investovat v průběhu příštích deseti let. V této sumě se skrývají jak peníze na rozvoj Nové huti, tak například projekty z oblasti životního prostředí.
Další dvě miliardy pak představují kapitálové investice - asi 1,4 miliardy na posílení společnosti, 440 milionů korun pak za balík 67 procent akcií.
LNM má v Česku i další plány. Počítá se začleněním Vysokých pecí Ostrava, v oblasti úvah se pohybuje i vstup do Vítkovic, Válcoven plechu nebo Železáren Veselí. „Klíčová je ale Nová huť. Pokud neuspějeme, Českou republiku opustíme,“ tvrdí Mittal.
Pochyby ministra Grégra
Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr nebyl z počátku s nabídkou LNM za největší tuzemskou ocelárnu spokojen. Grégr to řekl poté, co se v pátek sešel s vedením LNM. Den předtím jednal s šéfy konkurenčních Třineckých železáren, které mají o huť také zájem.
„Já se domnívám, že jejich nabídka je seriózní, ale zatím podle mých představ neodpovídá finančně v jednotlivých položkách tak, jak jsme si vytyčili,“ řekl Grégr pro ČTK.
„Pan Grégr nám sdělil určité požadavky. My nyní zvažujeme, jak na ně budeme reagovat, ale více sdělit nemohu,“ řekl Aditya Mittal.
LNM má pro jednání o koupi NH od vlády exkluzivitu do 31. května, pokud se však obě strany nedohodnou už do čtvrtka 23. května, z dohody sejde. „Pokud nebude toto jednání uzavřeno, bude umožněno přijetí dalších nabídek a vím, že minimálně dvě až tři firmy mají připraveny poměrně slušné nabídky, které mohou vstoupit do konkurenčního klání,“ prohlásil Grégr.
LNM získala od vlády exkluzivitu na koupi Nové huti bez výběrového řízení.