Ceny nemovitostí jsou na venkově podstatně levnější než ve městě. Když se totiž lidé rozhodnou bydlet na vesnici, utratí více za dojíždění do práce, do školy nebo do supermarketu. Hodnota nemovitosti navíc markantně klesá tam, kde je málo práce.
"Levné starší domy nebo chalupy se zahradou se dají sehnat například na Chrudimsku. Vyžadují sice sem tam nějakou opravu, vyjdou ale na stejné peníze jako malá garsonka v pardubických Polabinách," řekla spolumajitelka realitní kanceláře Hlaváčová a partneři Eva Hlaváčová.
Ceny bytů v kraji klesají
Ceny bytů v Pardubickém kraji v poslední době mírně klesají. Lidé mají totiž zájem hlavně o volné pozemky v blízkosti velkých měst, kde by mohli začít stavět.
Až na byty s regulovaným nájemným levnému bydlení v kraji definitivně odzvonilo, díky hypotékám ale není nedostupné. Ceny nemovitostí jsou navíc v porovnání s jinými regiony spíše pod republikovým průměrem.
VÝVOJ CEN SLEDUJTE NA CENYBYTU.IDNES.CZ |
"Mnoho lidí dává přednost koupi nového bytu, za který si oproti starému připlatí o tři až čtyři tisíce korun na každém čtverečním metru. Nová pětadvacet čtverečních metrů rozlehlá garsoniéra tak může přijít až o sto tisíc korun dráž než stejně velký byt ve starém domě," uvedl majitel pardubické realitní kanceláře A - Z reality Lubomír Macálek.
"Odpadají však nákladné opravy zrezivělých vodovodních instalací, zatékající střechy nebo shnilých okenních rámů," dodal.
Rodinný dům do dvou milionů?
V posledních letech ale dává velký počet lidí přednost tomu, že si postaví vlastní dům.
"Řada lidí má nyní zájem hlavně o koupi pozemku, na kterém se dá stavět. A to zejména na okrajích měst a v nejbližším okolí. Přímo ve městech nejsou pozemky pro svou vysokou cenu atraktivní. Majetnější lidi láká bydlení na okrajích měst v satelitních koloniích. Za nový rodinný domek se zahradou v blízkosti Pardubic zaplatí okolo tří milionů korun," řekl Jaromír Hladík, jednatel firmy JH spol.
Nabídka rodinných domků je totiž v kraji stále daleko menší než poptávka. Menší rodinný dům za milion až dva, nejlépe v Pardubicích nebo Chrudimi zůstává spíše snem, právě takových nemovitostí je v kraji nedostatek.
"Pokud se objeví v nabídce, nebývají ve zrovna nejlepším stavu," uvedl pracovník chrudimské realitní kanceláře Jan Matýsek.
Tržní nájemné se nevyplatí
Doby, kdy se tisícům lidí staraly o bydlení radnice, jsou definitivně pryč. Města většinu svých bytů často již prodala a kvůli tomu zrušila i pořadníky na bydlení. Za státní dotace totiž města mohou nyní stavět jen malé, takzvané startovací byty.
Mladí lidé, pro které jsou určeny, musí ovšem před nastěhováním doložit, že splňují řadu podmínek, jako jsou nižší příjmy a podobně.
Díky levnějším hypotékám není často ani příliš výhodné platit tržní nájem.V Pardubicích musí lidé počítat v malém bytě s šesti až osmi tisíci měsíčně.
Ani podnájem v Chrudimi není o mnoho levnější. Jenže stejně vysoká je i měsíční splátka hypotéky na větší byt.