Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Lidé třídí, EKO-KOM vydělává miliony. Ale mlží, za co je utrácí

  11:47
Z třídění obalů se v Česku stal dobrý byznys pro jedinou firmu - EKO-KOM. Stát nástup konkurence odmítá. Není jasné, za co přesně utrácí monopolní hráč vydělané miliony. EKO-KOM založilo deset velkých firem, které produkují obaly. Dividendy si rozdělit nemohou, výrazně však v minulosti navýšily hodnotu akcií.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Společnost EKO-KOM vybere od výrobců obalů ročně přes 1,6 miliardy korun, v Česku nikdo kromě ní nemůže peníze za třídění rozdělovat.

Obcím posílá peníze za to, že v nich stojí barevné kontejnery, do kterých obyvatelé poctivě třídí. Lidé si tak tyto odměny pro své radnice platí vlastně sami v ceně potravin či nápojů, jejichž výrobci musí tyto poplatky odvádět. Je to vlastně taková daň, jen ji místo státu přerozděluje soukromá firma s výsadním postavením.

Monopol, který se snaží už déle než rok zatím neúspěšně narušit společnost Interseroh, ukazuje, že jde o dobrý byznys, který ročně generuje téměř devadesátimilionový zisk a další stamiliony rozdělí firma například za marketing či konzultace. Vyplývá to z výročních zpráv firmy do roku 2013. Loňská čísla chce EKO-KOM zveřejnit v dubnu.

Za co utrácí 350 milionů?

Rozdíl mezi tím, co EKO-KOM ročně od firem vybere a pak rozdělí obcím, činí za rok 350 milionů korun. Kromě mezd na 64 zaměstnanců nelze z výročních zpráv zjistit, kam peníze míří. Podle mluvčího EKO-KOM Lukáše Grolmuse jde o peníze, které jsou nutné pro plynulý chod celého systému – například o náklady na zajištění recyklace materiálů, u kterých se to nevyplatí, pořizování kontejnerů pro obce nebo ze zákona povinné informování a motivování spotřebitelů.

EKO-KOM se současně proměnil v „banku“ – podle výročních zpráv v posledních letech půjčil bezúročně peníze dvěma organizacím. Přes dva miliony poslal například organizaci Expra, která v Bruselu sdružuje podobné organizace, jako je EKO-KOM, a která například loni na jaře pořádala v parlamentu seminář o tom, jak není dobré do systému s tříděním odpadků pouštět konkurenci. Dalších 1,6 milionu korun půjčil EKO-KOM Sdružení obcí Libereckého kraje.

Vyšší základní jmění

V případě standardní akciové společnosti by došlo k rozdělení zisku akcionářům, což však EKO-KOM udělat nemůže – porušil by podmínky autorizace stanovené ministerstvem životního prostředí.

To v kombinaci s monopolním postavením mimo jiné znamená, že firmu nic nenutí k úsporám a efektivitě. Například na 64 zaměstnanců připadají auta v hodnotě 25 milionů korun, v průměru tedy 390 tisíc na jednoho – za to lze pořídit třeba novou Škodu Octavii Combi. EKO-KOM však nechce uvést, jaké vozy pro své zaměstnance pořídil.

Průměrné mzdové náklady sedmi členům vedení stouply v roce 2013 o necelou desetinu, v průměru si vydělali 244 tisíc korun měsíčně.

Jak hospodařil EKO-KOM

Na vysoké náklady EKO-KOM začala aktivně upozorňovat i společnost Interseroh, která chce monopol narušit. Tu založilo šest firem, kterým se současný způsob výběru poplatků nelíbí, mezi nimi je také Agrofert (vlastník vydavatelství MAFRA, pozn. red.).

Právě na vysokých nákladech chce Interseroh dokázat, že by dokázal vybírat od firem méně a obcím rozdávat za třídění více peněz. Jeho žádost však ministerstvo životního prostředí odmítlo, a tak sdružení podalo rozklad.

Interseroh tvrdí, že ministerstvo EKO-KOM špatně kontroluje, podivuje se například nad tím, že má EKO-KOM stále živnostenské oprávnění na podnikání s odpady, ačkoliv mu to stát loni zakázal.

Podle Grolmuse však šlo o oprávnění jen pro pilotní projekt nakládání s odpady, který firma pomáhala rozjet ve Vimperku. „EKO-KOM odpadové služby nikdy neposkytovala, ani před rokem 2014, a neposkytuje je ani dnes,“ dodal.

Desítka akcionářů z řad velkých firem produkujících obaly, která stála u vzniku firmy, nesmí podle zákona dostat ze zisku ani korunu, přesto se jejich investice už i účetně velmi dobře zhodnotila.

EKO-KOM v roce 2012 navýšil nominální hodnotu jedné akcie z deseti tisíc na 2,5 milionu korun. K navýšení použil peníze z Fondu společnosti pro podporu rozvoje systému zpětného odboru. Jinými slovy, firmy, které odvádějí peníze za své obaly, přispěly akcionářům EKO-KOM celkem 249 miliony na navýšení hodnoty jejich akcií.

„Jeví se to jako obejití zákona, při případném prodeji akcií získají zvýšenou hodnotu za jednu akcii,“ říká Ivan Václavek, šéf Interserohu.

Grolmus to však odmítá. K navýšení jmění prý došlo kvůli tomu, že se připravovaly legislativní změny, i proto, že se některým obcím zdálo milionové základní jmění nízké. Ke změně zákona však nedošlo. „Výše základního jmění v současnosti odpovídá přibližně výši závazků vůči obcím, které by vznikly, kdybychom z jakýchkoli důvodů ukončovali svou činnost,“ řekl Grolmus.

I přes každoroční zisk ve výši necelých 90 milionů korun EKO-KOM nechce uvést, zda by snížil poplatky za obaly.

Kdo bojuje o odpady

EKO-KOM
Dosud jediná autorizovaná obalová společnost v Česku, která vznikla v roce 1997. Zakládalo ji deset firem, každá v ní vlastní desetiprocentní podíl – Ball Packaging, Hamé, Coca-Cola, Pepsico, Opavia – LU, Procter & Gamble, Unilever, TetraPak, Sig Combibloc a Rexam. EKO-KOM nemůže rozdělovat dividendy, akcie lze převést jen s omezením. EKO-KOM však z nerozděleného zisku výrazně navýšil hodnotu akcií.

Interseroh
Firma oznámila své plány na vstup na český trh loni na začátku roku. Přes rok trvalo správní řízení o udělení autorizace, ministerstvo ho nakonec zamítlo a firma podala rozklad – řízení ještě neskončilo. Společnost založilo celkem šest firem, které mají následující podíly: Aqua Extra 33 %, profitara Austria 33 %, Agrofert 22,5 %, St. Nicolaus – trade CZ 7,5 %, Hopi 2 %, Hollandia 2 %. Za firmou stojí velká německá odpadová společnost Alba Group.

Role od toaleťáků do tříděného odpadu nepatří. Jak správně třídit:

25. prosince 2014

Autor:
  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Počet výjezdů Horské služby roste. Důvodem jsou elektrokola a adrenalinové sporty

Za posledních pět let počet výjezdů Horské služby v létě narostl přibližně o 24 procent. Může za to větší zájem o...

Spotřeba kávy opět převyšuje produkci. Češi nejraději holdují té instantní

Podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) v aktuálním, právě končícím roce světová spotřeba opět převýší její...

Elektřina pro odběratele možná zdraží až o deset procent, připustil Síkela

Elektřina příští rok pro odběratele možná zdraží, nejvýš do deseti procent. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl...

Domy bez garáží. Obce si budou moci samy určit počty parkovacích míst

Premium Města a obce si budou moci stanovit, kolik parkovacích míst bude povinně muset být v nově postavených bytových domech....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...