Lidé se soudí se státem o miliony ze Zelené úsporám. Zatím bez úspěchu

  2:01aktualizováno  2:01
Domácnosti, které zateplily svůj dům a pak marně žádaly o státní příspěvek z programu Zelená úsporám, zkoušejí poslední možnost, jak se k dotacím přece jen dostat. Snaží se domoci milionů soudní cestou. Zatím však žádný soud nevyhrály.

Lidé se zatím neúspěšně soudí kvůli zeleným dotacím (ilustrační snímek). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Soudy zatím ve všech případech rozhodly v náš prospěch," sdělila iDNES.cz Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který program na zateplování a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění spravuje.

Ministerstvo životního prostředí už chystá spuštění Nové Zelené úsporám. Původní program, z něhož se rozdělilo více než 20 miliard korun, ale právě i kvůli neukončeným soudním sporům ještě nemůže uzavřít.

Domácnosti, respektive majitelé bytových domů požadují od fondu desítky tisíc až desítky milionů. Fond životního prostředí sice nesdělil přesný počet soudních pří, podle Brandtové jich je odhadem do deseti. "Soudním sporům se snažíme předcházet. Umíme přiznat chybu, případně si dáváme záležet na vysvětlení, proč byla žádost zamítnuta," konstatovala mluvčí.

Lidé, kteří si na zateplení mnohdy půjčili nemalé peníze a se státní dotací víceméně počítali jako s jistotou, se s vysvětlením, proč dotaci nakonec nedostali, nechtějí smířit. A podávají žaloby, byť byl program Zelená úsporám od počátku postaven jako nenárokový.

O peníze usilují i obyvatelé paneláků z podhůří Krušných hor

Mezi těmi, kteří se chtějí dostat k desítkám milionů ze Zelené úsporám, jsou i majitelé několika panelových domů na severozápadě Čech. Fond přiznal dotaci na zateplení jen necelé třetině z 33 majitelů paneláků v Kadani, Klášterci nad Ohří, Jirkově a Chomutově, přestože všechna Společenství vlastníků jednotek připravovala žádosti společně.

Zelené dotace

Zelená úsporám (2009-2013)
Do 26. listopadu 2012 se vyplatilo přes 72 tisíc dotací za 19 miliard korun.

Nová Zelená úsporám (2013-2020)
Předpokládá se, že se v osmi letech rozdělí 28 miliard korun.

Václav Kucharský, který zdarma všechna společenství zastupuje a současně je na seznamu zamítnutých dotací, je přesvědčen o tom, že na příspěvek mají právo všichni, protože splnili požadované podmínky. Kucharský vypočítal požadovanou sumu na víc než 100 milionů korun.

Státní fond životního prostředí však tvrdí, že u většiny podaných žádostí byly takové chyby, které v tuto chvíli znemožňují vyplacení dotací na zateplení.
Společenství, která dotaci nedostala, jsou ve svízelné situaci. Své paneláky už všechny zateplila, vzala si kvůli tomu desetimilionové půjčky a počítala s tím, že se jim část investice vrátí.

Bez úspěchu pro společenství skončila i opakovaná jednání se zástupci státního fondu a ministerstva a nepomohla ani demonstrace před ministerstvem životního prostředí. "Na podzim jsme proto podali žalobu k soudu v Ústí nad Labem," řekl iDNES.cz Kucharský.

Přezkoumání žádostí bude pokračovat po Novém roce

Příběh 33 domů v Kadani, Klášterci nad Ohří, Jirkově a Chomutově, o němž jako první informovalo Aktuálně.cz, začal v létě 2009, kdy vedení ministerstva životního prostředí upravilo program Zelená úsporám tak, že ho rozšířilo i na paneláky.

Noví majitelé zprivatizovaných bytů se poté rozhodli, že využijí státní dotace na zateplení svých paneláků v rámci celkové revitalizace. "Byly to ruiny," konstatoval Kucharský. Třiatřicet nově vzniklých Společenství vlastníků jednotek si proto nechalo společně vypracovat od stejných lidí žádosti o dotace včetně projektů a pak je ve stejné dny odevzdalo v srpnu 2010 na pobočce fondu v Karlových Varech.

"Člověk, který je přebíral, řekl, že jsou v pořádku," tvrdí Kucharský. Jenže posléze dorazilo z fondu rozhodnutí, že na dotaci mají nárok jen někteří.

"Deset žádostí bylo po kontrole na krajském pracovišti shledáno kompletními a byly následně postoupeny do schvalovacího procesu pro přidělení dotace. Těmto žádostem bylo následně zasláno vyrozumění o poskytnutí podpory. U dvaceti tří žádostí ale byly shledány nedostatky, které neumožňovaly další administraci," uvedla mluvčí fondu Brandtová.

Po Novém roce chce státní fond rozjet další kolo přezkoumávání zamítnutých žádostí. Na seznamu je i 23 panelových domů, které Kucharský zastupuje. V lednu by se měla uskutečnit další schůzka.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz