Lidé kupují byty kvůli výnosům za pronájem nebo jako jistotu na důchod

  4:00aktualizováno  4:00
Počet lidí, kteří kupují byt za účelem investice, se meziročně zdvojnásobil. Nahrává tomu pokles cen nemovitostí, rekordně levné hypotéky a relativně stabilní nájmy. Vyplývá to z výzkumu developerské společnosti Ekospol. Lidé také často raději koupí byt jako zabezpečení na stáří, než aby spoléhali na stát.

Lidé kupují byty kvůli zabezpečení na stáří nebo jako investici, jež jim má vynášet z pronájmu. Ilustrační foto | foto: Central Group

"Dosud platilo, že byty na investici u nás kupovali hlavně tradiční investoři," říká šéf a spolumajitel Ekospolu Evžen Korec. Takto označuje fyzické osoby s kapitálem v řádu pěti až deseti milionů, kteří kupují obvykle více bytů najednou. Prý jde hlavně o podnikatele, manažery, lékaře či advokáty. Teď k nim podle Korce přibyli mladší a méně majetní lidé, kteří investici do bytu berou jako jištění před inflací, nedostatečným důchodem nebo chtějí získávat pravidelný výnos přes pronájem.

Může se hodit

Hledáte byt ke koupi nebo k pronájmu? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Developeři odhadují, že podle velikosti bytu lze pronájmem aktuálně získat reálnou roční výnosnost kolem dvou až tří procent. To je v době nulových úroků diktovaných centrální bankou, které se odráží v prakticky nulovém reálném zhodnocení i u dlouhodobých bankovních úložek, zajímavý výsledek.

Platí přitom úměra – čím menší byt, tím jsou menší náklady na jeho pořízení a tím je investice výnosnější. Největší zájem je proto mezi investory o 1+kk a 2+kk.

Pronajímat byty chce i developerská společnost Central Group

Lídr na trhu s novým bydlením, firma Central Group, chce situace na trhu využít pro uložení a zhodnocování vlastních peněz. Od příštího roku plánuje spustit vlastní projekt pronajímání s tím, že na trh dá sto až dvě stě nájemních bytů. Zároveň si tak řeší problém s postavenými, avšak neprodanými byty, které firmě vážou hotovost, jež přitom nic nevynáší.

Důležitým parametrem pro výhodnost takové investice je samozřejmě nájemné. I zde je situace zatím příznivá. Podle šéfa firmy Dušana Kunovského klesly ceny nových bytů od roku 2008 až o třicet procent, zatímco tržní nájemné se v průměru drží na stejné hodnotě. "Někde sice kleslo, ale ne o tolik. Naopak na dobrých adresách v Praze i vzrostlo," dodává Kunovský. Jeho slova potvrzuje i průměr statistického úřadu, podle něhož nájmy dolů nešly.

Nemovitosti jako zabezpečení na stáří, lidé státu platit nechtějí

Studie firmy Ekospol si všímá ještě jednoho parametru při pořizování bydlení. Developer obvolal část svých zákazníků, kteří si koupili byt jako investici, a zeptal se, proč se pro ni rozhodli.

Výsledek? Téměř polovina lidí uvedla jako důvod investice zabezpečení na stáří. "Překvapilo nás, že tolik lidí uvedlo obavy o svůj budoucí důchod," říká Korec z Ekospolu. Pokud by zjištění firmy platilo masivněji, nevěstí příliš dobrou budoucnost důchodové reformě, která startuje od Nového roku a měla by být výhodná hlavně pro mladší lidi s nadprůměrnými příjmy. Ti mohou dát raději než účasti v soukromých fondech přednost právě investicím do nemovitostí.

"Mám čtyři byty na hypotéky, dva z nich pronajímám a do druhého pilíře nepůjdu. Raději jsem teď uzavřel penzijní připojištění postaru," říká manažer Jan Č., který své úspory dlouhodobě vidí hlavně v nemovitostech.

"Mladí lidé jsou evidentně zodpovědní, na druhou stranu ale svým postojem jasně demonstrují, že českému penzijnímu systému příliš nevěří," dodává Korec.

Podle něj se stále častěji děje, že generace třicátníků a čtyřicátníků investují do další nemovitosti hned poté, co si zajistí vlastní bydlení. Další velký developer Finep potvrzuje, že na pražském trhu je dlouhodobě největší zájem právě o 2+kk.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Najdete na iDNES.cz