Česku hrozí arbitráže, upozorňuje po schválení novely Solární asociace

Autor:
  12:12
Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona označovanou jako Lex OZE III. Měla původně zajistit plnohodnotnou podporu obnovitelného sektoru a modernizaci českého hospodářství. Prošly však i přílepky, které podle odborníků poškozují důvěryhodnost státu vůči soukromému sektoru. Oslabí pozici Česka jako vhodné země pro investice do energetiky, varují mnozí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Columbus Energy

Poslanci se v úterý v noci rozhodli podpořit sněmovní verzi novely energetického zákona, z čehož plynou podle odborníků ambivalentní závěry. Na jedné straně je dobrou zprávou, že se Česká republika po letech prodlení dočká legislativy, která zavede akumulaci, agregaci a flexibilitu. Díky novým pravidlům budou moci spotřebitelé efektivněji řídit svou spotřebu a tím snížit své výdaje za elektřinu. Zároveň se posílí ochrana spotřebitelů.

„Schválení novely Lex OZE III je důležitým krokem k moderní, decentralizované a flexibilní energetice. Spotřebitelé získají nové možnosti, jak efektivněji nakládat s elektřinou a snížit své výdaje. Nová pravidla zároveň posílí stabilitu sítě a přispějí k udržitelnější budoucnosti české energetiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Akumulace energie

umožní „uskladnit“ přebytečnou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie či odkládat spotřebu elektřiny na dobu, kdy se to na základě podmínek na trhu s energiemi nejlépe vyplatí.

Zákazníci tak budou moci využívat elektřinu v době, kdy je levnější. Kromě toho budou moci ze svých zařízení nabízet poskytování služeb posilujících stabilitu sítě.

Novela posiluje také ochranu spotřebitele, zavádí totiž povinný index zajištění pro obchodníky s energiemi a zpřísňuje pravidla pro udělování licencí. „Díky tomu zabráníme nekalým praktikám a cílíme na to, aby se už neopakovala situace, jakou na konci mandátu minulé vlády pocítili lidé na 900 tisících odběrných míst při krachu Bohemia Energy,“ dodává ministr

Prostřednictvím Lex OZE III se také ve spolupráci s ERÚ vylepšuje srovnávač cen energií, který má lidem usnadnit výběr dodavatele a jasně ukáže, jestli za energie nepřeplácí.

Energošmejdi se zase objevují. Je jich ale méně, říká členka rady ERÚ Zemanová

„Tímto krokem také konečně přistupujeme k nápravě situace se zpožděnou transpozicí evropské směrnice – legislativu spojenou se zavedením akumulace, agregace energie a flexibilního využívání elektřiny totiž měla Česká republika uzákonit již před čtyřmi lety,“ komentoval schválení novely Jan Fousek, ředitel Asociace AKU-BAT CZ a předseda představenstva Solární asociace. Jak zdůraznil, Česko bylo dosud posledním státem Evropské unie, který tak ještě neučinil.

Flexibilita přinese reakci na poptávku a nabídku energie – přizpůsobení systému výroby a distribuce energie podle aktuálních potřeb. To může vést ke snížení energetických špiček, které se často vyskytují v době vysoké poptávky. Zároveň umožní rozložení spotřeby energie rovnoměrně v průběhu dne.

Moderní energetika bude decentralizovaná na desítky až stovky tisíc různých zdrojů, jejichž výroba elektřiny nebude vždy pravidelná či předvídatelná. Princip agregace umožní sdružovat více výrobců do jedné větší, efektivnější, ale také z hlediska výroby elektřiny předvídatelnější skupiny. Tato skupina může zahrnovat více druhů elektráren od větrné po solární, které se mohou navzájem doplňovat.

Podle Fouska však nynější podoba zákona představuje pro energetický sektor Pyrrhovo vítězství. Součástí novely Lex OZE III v této podobě jsou i kontroverzní přílepky ministra financí, redukující provozní podporu pro obnovitelné zdroje. Ty zřejmě fatálně ovlivní tisíce podnikatelů a subjektů s vlastní fotovoltaikou.

Mnozí provozovatelé solárních elektráren měli původně v plánu investovat do projektů právě v oblasti akumulace energie a agregace flexibility. „Je vysoce pravděpodobné, že po hlasování Sněmovny si spousta z nich pro své další působení raději vybere sousední země, které mají stabilní podnikatelské prostředí a mnohem výhodněji nastavená podpůrná pravidla s investičními pobídkami,“ konstatuje ředitel Asociace AKU-BAT CZ.

Sněmovna přehlasovala Senát

Podle Lukáše Dobeše, ředitele TEDOM ESCO a předsedy COGEN Czech Česko sice čekalo na legislativu ohledně akumulace a flexibility téměř osm let, nicméně kompletní využití dalších zdrojů a spotřebičů bude možné až s plně funkčním Elektroenergetickým datovým centrem, k čemuž by mělo dojít teprve v srpnu 2026.

„Pro běžné zdroje využívané už dnes pro flexibilitu se tímto zákonem nic zásadního nemění. Kogenerační jednotky jsou vhodným zařízením pro poskytování flexibility. Velmi rychle umožní měnit výkon a díky provozu 3300 hodin ročně je dalších téměř 5500 hodin k dispozici jako záloha pro obnovitelné zdroje,“ uvádí.

Jak dodává, nová úprava zákona LEX OZE III by však měla vytlačit z trhu neekologická zařízení jako jsou mařiče, případně samostatně stojící jednoúčelové dieselové agregáty. „To by mělo vést ke snížení ceny podpůrných služeb a ekologičtějšímu využití přebytkové elektrické energie,“ domnívá se Dobeš.

Sněmovna v úterý přehlasovala senátní vratku takzvaného Lex OZE III a tím schválila kontroverzní pozměňovací návrhy ministerstva financí k energetické novele, před jejichž negativními důsledky varovala řada organizací. Proti záměru se stavěla například Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy či Svaz měst a obcí. Jako výrazně problematický jej vnímaly také zemědělské organizace, stejně tak řada ekonomů a nakonec i drtivá většina senátorů.

Jak upozorňuje Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, návrhy jsou v rozporu s českou a evropskou legislativou, nalomí důvěru investorů a výrazně zpomalí rozvoj nových obnovitelných zdrojů energie. Reálně mohou mít navíc likvidační dopady na obnovitelné zdroje, mezi jejichž majitele patří jak větší elektrárny, tak školy, nemocnice, obce či menší firmy.

„Poslankyně a poslanci bohužel potvrdili, že varování oborových asociací či Hospodářské komory a vládních senátorů a senátorek jsou pro ně nerelevantní. Česko tím dalo jasně najevo, že u nás neexistuje předvídatelnost a zákony se mění nekoncepčně, na poslední chvíli a bez jakékoli konzultace,“ komentoval výsledky hlasování Sněmovny Krčmář. Jak zdůrazňuje, státu kvůli tomuto kroku hrozí miliardové ztráty, ohrožení konkurenceschopnosti firem a bezprecedentní šok pro banky. „Tři zahraniční investoři už dokonce chystají arbitráže,“ potvrdil výkonný ředitel Solární asociace.

Revize LEX OZE III dává smysl i Pirátům. Chtějí zrušit zákaz spotových tarifů

„V České republice si umíme podřezávat větev sami pod sebou. Namísto toho, abychom vytvořili stabilní podmínky pro výstavbu výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů, které potřebujeme především k zachování přiměřených cen elektřiny pro spotřebitele, měníme zpětně po patnácti letech zákonem dané podmínky provozu solárních elektráren,“ upozorňuje Pavel Doucha, partner advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti. „Tímto zákonem jsme zaseli nestabilitu a spory podnikatelů se státem,“ dodává ke schválení finální podoby Lex OZE III.

Návrhy zavádí podle odborníků pro většinu subjektů nesplnitelné byrokratické požadavky a to dokonce pod pohrůžkou ztráty podpory a pokut až do výše 50 milionů korun. „Vláda tvrdí, že zlepšuje kontrolu. Ve skutečnosti ale absurdně zatíží i menší provozovatele jako školy, obce, zemědělská družstva nebo malé a střední podniky,“ upozorňuje Krčmář ze Solární asociace.

Jako příklad uvádí bizarní povinnosti, kdy by například ředitelka mateřské školy měla vědět, kolik bude po roce 2030 stát na trhu v Evropě elektřina a bude muset dohledat tisíce faktur a dokladů, nebo jí hrozí pokuta až 50 milionů a kompletní ztráta podpory.

Stanjurovy kontroly solárů nefungují, kritizuje plány ministra asociace

Stát přitom již jednou kontroly v letech 2019–21 provedl. A už tehdy měly stovky subjektů obrovské problémy dát dohromady velké množství podkladů, které jsou pro výkaz zapotřebí. Každý výkaz má zhruba 400 položek, které musí provozovatel vyplnit a na každou takovou položku může být 10 až 100 různých faktur podle jejího typu. Celkem tak jde u jednoho výkazu o kontrolu tisíce faktur.

Dalším problémem podle odborníků pak je, že schválením přílepku o zavádění individuálních kontrol začne systém trestat řádné hospodáře. Tedy ty, kteří se snažili minimalizovat náklady, například budovali elektrárny svépomocí a pečlivě se vlastními silami o projekty starají. Naopak paradoxně odmění špatné hospodáře, kteří koupili předražené pozemky a o své elektrárny se tak efektivně nestarají.

V praxi se pak individuální kontroly mohou promítnout zcela absurdními dopady. „Čím dráž jste svou fotovoltaiku postavili a čím dráž ji provozujete, tím větší podporu pak dostanete. Pokud jste naopak postavili levně a o elektrárnu se staráte svépomocí, o podporu přijdete,“ uzavírá Krčmář.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

Benátky se vrátily ke vstupnému. Bude platit déle, pro některé se zvýší

Do Benátek se po mimosezonní přestávce vrací turistický poplatek ve výši 5 eur. Městské úřady si systém zavedený loni vesměs pochvalují a stále doufají, že pomůže řešit nadměrný turismus ve městě. Na...

17. dubna 2025

Buď Peking, nebo my. Trump chce skrze cla globálně izolovat čínskou ekonomiku

Administrativa Donalda Trumpa má pracovat na nové strategii, která by v ideálním případě měla vést ke globální izolaci Číny. Prezident chce využít budoucích vyjednání s více než sedmi desítkami zemí...

17. dubna 2025

ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba se tak dostala na 2,25 procenta, sazba...

17. dubna 2025  15:52

Velikonoce jsou časem utrácení. Domácnosti na jídle nešetřily, zjistil průzkum

Zákazníci v Česku se po letech opatrnosti vracejí k větším velikonočním výdajům. Z průzkumu online supermarketu Košík.cz vyplývá, že jsou ochotní více utrácet, ale vybírají s rozmyslem. Výdaje rostou...

17. dubna 2025  15:41

Temu kvůli Trumpovi snížilo výdaje na reklamu v USA, se Sheinem brzy zdraží

„Nakupujte jako miliardář“. To byl reklamní slogan čínského online prodejce Temu, který láká na nízké ceny a široký výběr zboží. Tato společnost však oznámila, že vzhledem k celním opatřením...

17. dubna 2025  12:39

Ostrovní stát v Oceánii se konečně dočkal. Tuvalu má svůj první bankomat

Ostrovní stát Tuvalu, který patří mezi nejodlehlejší země světa, právě tento týden uvedl do provozu svůj první bankomat. Novinka je k dispozici zákazníkům v bance na hlavním ostrově Funafuti po více...

17. dubna 2025  10:37

Přestaňte fňukat, vyzývá Spojené státy čínský list. Klamete americkou veřejnost

Diplomatická přestřelka mezi Čínou a Spojenými státy pokračuje. Pár dnů poté, co Donald Trump vůči Číně zvýšil cla až na úroveň 145 procent, přišla čínská státní média s ostrou reakcí. „Spojené státy...

17. dubna 2025  10:26

Konec ruské ropy v Česku. Po 60 letech nejsme závislí na Družbě, oznámil Fiala

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě a přešlo na výhradní zásobování ropou západní cestou přes ropovody TAL a IKL. „Je to skutečně historický okamžik. Po šedesáti letech skončila...

17. dubna 2025  7:15,  aktualizováno  9:27

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

17. dubna 2025  8:48

Euru se daří, měna posiluje. Investoři ji mají za stabilní alternativu dolaru

Společné evropské měně se daří. Od počátku letošního roku euro vůči dolaru posílilo o více než 10 procent a analytici říkají, že podobné trendy mohou na trzích přetrvávat i dál. Řada investorů se...

17. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jak dlouho si postojíte ve frontě? Redakce otestovala pobočky pošt

Čím dál víc seniorů si už penzi nenechává posílat na poštu, ale využívají bankovních služeb a nechávají si ji zasílat na účet. Potvrdil to test MF DNES, který ve všech krajích v Česku mapoval situaci...

17. dubna 2025

Čeští investoři dobývají rakouské Alpy, láká je rekreace i výnosy z apartmánů

Čeští investoři jsou čtvrtí nejaktivnější na trhu s rekreačními nemovitostmi v rakouských Alpách. Jejich zájem o alpské apartmány roste kvůli stabilnímu výnosu, omezené nabídce i zhoršující se...

16. dubna 2025