Za zvýšením cen výrobků z číny stojí kromě vyšších platů čínských dělníků i dražší doprava. Ilustrační foto

Za zvýšením cen výrobků z číny stojí kromě vyšších platů čínských dělníků i dražší doprava. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Levný čínský ježíšek končí, tamní továrny chystají zdražování

  • 162
Letošní Vánoce by mohly být posledními, které zaplaví levně vyrobené dárky z Číny. Podle obchodníků totiž tamní výrobci avizují na příští rok zvýšení cen, zejména kvůli růstu mezd Číňanů. To se ale letošního roku ještě netýká. Firmy totiž uzavřely kontrakty na dodávky zboží z Číny během jara a výrobky už jsou naloženy na lodích mířících do Evropy.

"Hračky na Vánoce objednáváme obvykle během dubna, takže budeme mít ještě ceny z té doby," potvrzuje Yvona Smrkovská ze společnosti Dinotoys, která zásobuje plyšovými figurkami populárních Disney postaviček české hypermarkety. "Když se ale ptáme na jaro, tak tam už avizují zvýšení cen," dodala Smrkovská.

Důvodem jsou stoupající mzdy v Číně. Tamní ekonomika totiž pomalu vyčerpává své zdánlivě nekonečné zásoby pracovních sil. Dělníci v továrnách se začínají dožadovat vyšších výdělků, což se odrazí ve vyšší konečné ceně výrobku.

Například v továrně na výrobu umělých vánočních stromků v Kantonu zaznamenali nárůst objednávek o třicet procent. Avšak není nikdo, kdo by je vyrobil. "Jediný způsob, jak najít více zaměstnanců, je jim více zaplatit. To si však nemůžeme dovolit," citovala agentura Reuters Franka Šanga z firmy Pretty Xmas Tree Manufacturing.

Zvýšení nákladů potvrdil i Jaroslav Holý ze společnosti Blackfire, která do Česka dováží sběratelské hrací karty a figurkové hry. "Vidíme ten trend vzrůstajících nákladů. Snažíme se to ale vykompenzovat, aby cena nevzrostla, a zefektivnit celý proces. Ať už se to týká dopravy nebo třeba marketingových investic," popsal Holý strategii firmy.

Vyšší mzda čínských dělníků i dražší doprava

Nejen vyšší platy čínských dělníků jsou důvodem růstu nákladů. Právě zmíněná cena za dopravu se podle obchodníků zvýšila během roku až o pětadvacet procent.

"Jak se svět postupně dostává z finanční krize, tak roste i poptávka po dopravě a rejdaři navyšují cenu," vysvětlil Vilém Paul ze společnosti Levatio, která pomáhá českým firmám navázat kontakty v Číně. Podle něj nenávratně končí čas, kdy tamní továrny produkovaly laciné tretky pro západní trh.

Z BLOGŮ

"Strach z čínské spotřeby stojí na mylné představě, že na světě je všeho konečné množství."

"Na zdražení se podílí více faktorů. Čínská vláda uvolnila kurz čínské měny vůči dolaru, rostou náklady na práci, což je logický důsledek zvyšování životní úrovně, a také stoupá cena dostupných materiálů.

Takže roste vlastně úplně všechno. Doba, kdy se dalo udělat sto procent marže při prodeji zboží z Číny, je nenávratně pryč," přiznává Paul. Kdo chce podle něj v současnosti z Číny dovážet, musí se spokojit pouze s třiceti- až čtyřicetiprocentní marží.

Jeho firma se proto specializuje na strojírenství a technologii. Čísla přitom potvrzují správnost této strategie. Zatímco dovoz čínského textilu, obuvi a hraček podle Českého statistického úřadu v poslední době spíše stagnoval nebo rostl jen mírně, hodnota notebooků dovezených do Česka v letošním druhém čtvrtletí byla ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř trojnásobná.

"Typické vánoční produkty, textil, hračky, plyšáci a levné výrobky už nejsou tak zajímavé, jako byly dřív," dodal Paul.

Obchodníci se proto začínají poohlížet po levnějších zemích, než je Čína. Výroba se přesunuje do Indie, Bangladéše, Indonésie a především do Vietnamu. Výjimkou však není ani návrat do Evropy.

Ve Vietnamu vyrábí třicet procent své produkce například výrobce outdoorového oblečení DirectAlpine. Zbytek si ponechává v Česku a na Slovensku.

"Všeobecně ale nezanedbatelný počet textilních značek navyšuje spolupráci se svými stávajícími nebo novými dodavateli v Evropě. Důvodem je větší pružnost výroby, logistiky a také rostoucí mzdové náklady na Dálném východě," komentoval vývoj výrobní manažer firmy Pavel Koudelka.

Oproti střední Evropě mají výrobní linky v jihovýchodní Asii výhodu v lepší technologické vybavenosti. "Česku bude navíc déle trvat obnova oděvních průmyslových škol a krejčovských oborů, které z velké části zanikly," dodal Koudelka.