Letní brigáda se shání nejlépe přes agenturu

  9:10aktualizováno  9:10
- Dva měsíce letních prázdnin znamenají pro většinu studentů nejen spoustu volného času, ale také příležitost vydělat si peníze. Už dávno přitom neplatí, že jen překládají vagony nebo třídí ovoce. Práci by jim často mohl závidět i leckterý nezaměstnaný. Nejjednodušší formou, jak sehnat práci a nejen na léto -, je navštívit pracovní agenturu.

Student vybrané pracovní agentuře sdělí svoje požadavky - o jaký druh práce má zájem a jakou si představuje mzdu. Ta se o vše postará, a až mu najde brigádu, uzavře s ním smlouvu. Student je tedy zaměstnancem agentury, která ho »pronajímá« společnostem, u kterých skutečně práci vykonává.

Zprostředkovatelny práce už nejsou výsadou jen velkých měst. Například firma Index PLUS má kromě Prahy své pobočky i v dalších sedmi městech. Stejně tak i další známé společnosti - například Manpower v Hradci Králové, Axial v Brně nebo Adecco v Teplicích.

Při první návštěvě agentury je praktické mít s sebou spolu s občanským průkazem také potvrzení o studiu a dvojjazyčný životopis. V něm se nevyplatí lhát ani přehánět. Většina společností si totiž uváděné znalosti prověřuje. Agentura Axial podrobí své zaměstnankyně například zkoušce z angličtiny, běžné je i testování počítačových znalostí nebo psaní na stroji.

Rychlost, s jakou je požadovaná práce nalezena, závisí na individuálních schopnostech každého žadatele. Rozhodující bývá vzdělání, jazyková vybavenost, zkušenosti agentury s uchazečem, ale i mzdové požadavky studenta. Někdy se podaří zařídit si práci i do druhého dne, obvyklý je však jeden týden.

Samozřejmě, že v regionech s vysokou nezaměstnaností je pravděpodobnost nalezení brigády mnohem nižší. »Studuji němčinu na ústecké univerzitě, ale když jsem hledal práci, tak mi v agentuře Index PLUS nabídli jen dělnické profese, a ještě až od srpna. Teď to zkouším v Praze, kde budu snad úspěšnější,« říká Radek Nedvěd z Teplic.

Nejlépe se platí práce na počítači nebo tlumočení

Platy na brigádách se podle druhu práce výrazně liší. Asistentkám manažerů s aktivní znalostí jazyka se mzdová sazba vyšplhá na sedmdesát korun za hodinu. Ještě lépe jsou na tom odborníci na vybrané počítačové programy - například na software na technické kreslení AutoCad, správci sítě nebo překladatelé. V jejich případě se hodinová mzda pohybuje od osmdesáti korun výše.

Studenti mají v letních měsících zájem o práci nejméně na čtyři týdny za ně tedy mzda může přesáhnout i patnáct tisíc korun. Nejméně placené bývají rutinní činnosti na počítači, administrativa nebo manuální práce. Třeba roznášením letáků, zalepováním obálek nebo doplňováním zboží v potravinách si lze málokdy vydělat více než čtyřicet pět korun na hodinu. Za minimální mzdu, kterou studenti akceptují, se považuje v Praze čtyřicet korun za hodinu. Mimo hlavní město je to ještě o deset korun méně. To se týká především žáků středních škol, kteří na odbornou práci ještě nemají vzdělání.

»Více než nezkušené středoškoláky využijeme studenty vysokých škol, kteří už mají určitý rozhled, zkušenosti a zejména jazykové znalosti. Pochopitelně jsou také finančně náročnější a vybíravější co do druhu práce,« vysvětluje Renata Poláková, jednatelka Axialu. »Pro mladistvé sice moc práce nemáme, ale nutno přiznat, že jsou za každou brigádu vděční a nejsou vybíraví,« dodává.

Podle jejích zkušeností se liší mzdové požadavky studentů podle jednotlivých oblastí. »Zatímco v Brně nebo Ostravě jsou studenti rádi za čtyřicet korun na hodinu, v Praze se jim zdá málo i padesát. Za vyšší mzdu se pak považuje plat od devadesáti korun za hodinu,« říká.

Ale ne všichni zaměstnavatelé a agentury jsou seriózní, proto by si student měl nejprve pečlivě přečíst, co stojí ve smlouvě. Ke mzdě musí také obdržet výplatní pásku, podle které by si měl zkontrolovat, jestli mu byl čistý výdělek správně vypočítán. Student si nemusí dělat starosti s placením daní nebo pojistného. Oboje za něj odvádí agentura.

S pracovní kázní nebývají problémy

Většina firem je s pracovní kázní studentů spokojená. Ovšem i mezi nimi jsou výjimky. K nejčastějším prohřeškům patří neomluvená absence, pozdní příchod do práce zvlášť na ranní směny - nebo nehody z nepozornosti. Pracovní agentury řeší kázeňské prohřešky různě. Některé společnosti postihnou studenta pokutou až tisícikorunovou.

»Nejvíc nás tíží nespolehlivost u mladší věkové kategorie, kterou řešíme ukončením spolupráce,« komentuje situaci Lenka Jalůvková z agentury Adecco. Při opakovaných chybách se studenty rozvážou pracovní poměr i další agentury: »Pracovník se dostane navíc na černou listinu a v naší agentuře už práci nenajde,« vysvětluje Zdeněk Jerolímek z Jobcentra.

Právní úprava dává na vybranou

Forma pracovního poměru na brigádě se liší případ od případu. »Jednoznačně nejčastěji uzavíráme dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce se dá navíc uzavřít i ústně, což je pohodlné,« říká Renata Poláková z Axialu.

Při dohodě o provedení práce nemá student sice tak vysoké daňové srážky, ale odpracovaná doba u jednoho zaměstnavatele nesmí překročit sto hodin ročně. Pracovní smlouvy uzavírají zaměstnavatelé se studenty jen v ojedinělých případech - i tehdy však v naprosté většině jen na dobu určitou.

Práce načerno se často nevyplácí

Studenti samozřejmě nemusí využít pouze služeb zprostředkovatelny. Práci jde najít i přes inzeráty na školních nástěnkách, v časopisech nebo na přímluvu známých a příbuzných. S agenturou je to ale pohodlnější a často i rychlejší - není nutné například obíhat firmy v různých částech města nebo okresu.

Často se stává, že student si najde práci načerno - tedy bez řádného uzavření pracovního poměru. To se mu však nemusí vyplatit. Pracovník sice nemusí odvádět žádné daně, ale také se nikde nedovolá spravedlnosti. »Pracovala jsem bez smlouvy na stánku v zelenině, ale nic jsem tím nevydělala,« stěžuje si studentka střední školy, která si nepřála být jmenována kvůli možným potížím. »Majitel mi po skončení brigády řekl, že se mu ztratila spousta ovoce, a strhl mi to z platu. V ím, že to byla lež, ale nemohla jsem nic dělat,« dodává.

Průměrné sazby u vybraných pracovních agentur (v Kč/hod.)

Druh práce                 Adecco Axial    Index PLUS    Jobcentrum   TYTO Studentservis

odborná práce na PC  100       100           70                    70              úkolová mzda asistentka s aktivní
znalostí jazyka               80          60           50                     70                         50
odborná asistentka        65          75           55                     60
recepční s aktivní
znalostí jazyka               55          60           50                     60                         45
hosteska                       55           70           60                     50                         45
administrativa a
rutinní práce na PC        60          55           50                      45                        45
manuální práce              50          50           50                      45                         45

Pramen: pracovní agentury

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Potravinové peklo 2018. Plesnivé salámy i chléb s kusem dřeva

Salám s nakladenými vajíčky much z obchodu "Můj obchod" v Holešově.

Přes 100 milionů korun rozdala loni Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na pokutách za hříšné potraviny,...

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Najdete na iDNES.cz