Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Pražské letiště se rozroste. Mělo by odbavit třicet milionů pasažérů

  5:00
Letiště Václava Havla Praha reaguje na rozvoj konkurence z okolních zemí co se do kapacit pro odbavování pasažérů týče. Nemůže se přitom spoléhat na pomoc státu. Letiště chce do konce desetiletí rozšířit kapacitu o další dva nástupní prsty.

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze | foto: Letiště Praha

Ambiciózní projekty nových letišť v Berlíně, u polské Varšavy nebo nabobtnání vídeňského letiště o třetí přistávací dráhu. S rozvojem bližší i vzdálené konkurence se bude pražské Letiště Václava Havla muset vyrovnat miliardovými investicemi a připravit se na to, že v roce 2040 jeho branami projde téměř dvojnásobek cestujících proti současnosti.

Nejziskovější část státem vlastněného leteckého holdingu přitom nemůže počítat s tím, že by jí do odhadované 27miliardové investice přitekly peníze ze státní kasy. Podle ministerstva financí totiž má svůj rozvoj primárně financovat ze zisku, případně využít komerčních úvěrů. 

Téměř bez dluhů

Zkušenosti s mnohamiliardovými půjčkami přitom pražské letiště nemá zrovna čerstvé. „Poslední úvěr, který Letiště Praha čerpalo, byl od Evropské investiční banky,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Pacvoň. Šlo o zhruba osmimiliardovou půjčku na výstavbu takzvaného druhého terminálu, který se v současnosti používá pro lety do evropských zemí spadajících do schengenského prostoru.

Půjčku na rozšíření letiště banka schválila v roce 2003 a o další tři roky později byl nový terminál otevřen. Se splácením to ale bylo o hodně delší. Poslední peníze z dluhu, který letiště před čtyřmi roky kvůli výhodnějším úrokovým sazbám refinancovalo, splatila státní firma letos v červnu. Napřesrok v červnu pak letiště předpokládá splacení posledních 250 milionů korun z­emi z dluhopisů.

Fotogalerie

Současné stavební úpravy zvládá letiště financovat z vlastních peněz. Jde ale o podstatně menší projekty, než je avizovaná stavba nové vzletové dráhy nebo výstavba dvou nových odbavovacích prstů. Největší ze současných projektů je rekonstrukce třídírny zavazadel za půl druhé miliardy korun nebo výstavba depa cisteren za zhruba půl miliardy korun.

Z velkých plánovaných investic by jako první měla přijít na řadu výstavba nového nástupního prstu D, se kterou se počítalo už v době dostavby druhého terminálu. 

Tento nástupní prostor by měl vzniknout na samém konci druhého terminálu mezi roky 2025 a 2028 a rozšíří se jím přepravní možnosti o devět klasických stání, případně pět stání pro letadla dálkových linek.

Se zhruba sedmnácti miliony odbavenými cestujícími je totiž pražské letiště na hranici pohodlného odbavování cestujících. Otevřením tohoto nového prstu a­ zároveň vybudováním nové paralelní dráhy, která by měla být hotová rovněž do deseti let, se kapacita zvýší na zhruba 21 milionů cestujících.

Vývoj počtu cestujících na pražském letišti a pohyb letadel

Vývoj počtu cestujících na pražském letišti a pohyb letadel

Zájem o lety z Ruzyně ale bude podle prognóz ještě o několik milionů cestujících ročně vyšší. Vychází tak z dlouhodobých trendů, podle kterých se i přes občasné krize počet leteckých cestujících zvyšuje každých patnáct let. Schopnost pražského letiště vyhovět této poptávce ale bude podle předsedy představenstva Václava Řehoře za tímto trendem pokulhávat.

Letiště Praha by do roku 2035 mělo být schopno odbavit 23 milionů lidí

Prostor pro další dva miliony odbavených pasažérů chce letiště do roku 2023 získat přeskupením bezpečnostní kontroly. Ta by měla být centralizovaná ve druhém terminálu do roku 2029. Odhadovaný počet cestujících se už ale touto dobou bude blížit 25 milionům lidí.

Poslední rozvojovou fází, se kterou vedení letiště počítá, je výstavba nástupního prstu E. Projekt, kvůli jehož umístění je nezbytným předpokladem dokončení nové paralelní dráhy a zrušení takzvané vedlejší přistávací dráhy, má umožnit nárůst cestujících na zhruba 30 milionů ročně.

Rating poskočil nahoru

K ufinancování popsaného rozvoje proto bude letiště zřejmě potřebovat další finanční injekce, a to zejména v případě, že si stát z jeho zisku bude i nadále vyplácet miliardovou dividendu, jako to udělal v loňském roce. 

Rating pražského letiště stoupá, Moody’s jej hodnotí jako velmi kvalitní

Tehdy ze zisku dnes už neexistujícího Českého Aeroholdingu, jehož bylo letiště hlavní součástí, odčerpal 2,5 miliardy korun. Prakticky celý zisk z období, za které se dividenda vyplácela.

Na druhou stranu má nyní letiště nejlepší podmínky pro získávání úvěrů. Na konci října mu agentura Moody’s zvedla úvěrový rating o jeden stupeň, čímž se letiště z pohledu lákavosti pro potenciální věřitele zvedlo z kategorie střední kvality mezi velmi kvalitní příležitosti
.

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Ve Vietnamu leží bez využití hora hliníku za miliardy. Pomůže vyřešit krizi?

Hliníková krize. I tak se dá nazvat aktuální situace, kdy celý svět bojuje s nedostatkem i rostoucími cenami tohoto...

Růžový gel pro ženy? Drogerii dm vyplísnili v Německu za genderové stereotypy

Řetězec dm drogerie markt, který podniká i v České republice, získal v Německu anticenu Zlatý kůl v plotě. Jejím...

Nové daně a propouštění. To je podle Raiffeisenbank budoucnost České republiky

Propouštění státních zaměstnanců, revize koronavirových pomocí, nové daně. To jsou kroky, bez kterých se česká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ČNB zpřísní pravidla poskytování hypoték, bude potřeba pětina ceny nemovitosti

Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním jednání bankovní rady stanovila nové limity pro poskytování hypoték, které...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Pomoc pro malé prodejce. Rohlík nabídne zboží z vánočních trhů

Online supermarket Rohlík chce pomoci prodejcům z vánočních trhů, kteří jsou momentálně omezeni protipandemickými...

ČNB zpřísní pravidla poskytování hypoték, bude potřeba pětina ceny nemovitosti

Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním jednání bankovní rady stanovila nové limity pro poskytování hypoték, které...

Aukce nabídla obrazy od Toyen, její Serenáda se prodala za 49 milionů korun

Obraz malířky Toyen s názvem Serenáda, který pochází z roku 1924, se na dnešní aukci v Praze prodal za 49 milionů korun...

Milion balíčků denně. Pošta a kurýři se chystají na vrchol sezony

Počet balíků doručovaných kurýrními firmami vzroste až na téměř jeden milion denně, což je dvojnásobek proti zbytku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...