„Letiště Praha tímto rozhodnutím jde vstříc modernímu trendu a zároveň reaguje na zpětnou vazbu od cestujících. Cestujícím kuřákům budou nadále k dispozici vyhrazená místa před vstupy do budov,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí letiště Marika Janoušková.
Ruzyňské letiště se podle ní inspirovalo například letišti v USA (takových je více než 600), ve Velké Británii, Španělsku či Rusku, kde už kouření zakázali.
„Domníváme se, že počty nekuřáckých letišť se budou postupně zvyšovat a chceme jít vstříc tomuto modernímu zdravému trendu. Zároveň jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí přinese zvýšení kvality a komfortu během pobytu na letišti pro většinu cestujících i zaměstnanců,“ říká předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.
Na provizorní kuřácké prostory si prý stěžovali někteří cestující. Letiště při svém rozhodování řešilo i nutné investice na vybudování trvalých kuřáren splňujících přísné legislativní nároky.
Pražské letiště už podle Janouškové o této změně informovalo letecké společnosti a cestovní kanceláře. „Informace pro cestující budou k dispozici na webových stránkách www.prg.aero, na sociálních sítích Letiště Praha i v prostorách letištních terminálů pomocí navigace, upozornění při vstupu do terminálů či informačních hlášení,“ upřesnila mluvčí.
Ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal řekl ČTK, že by si kuřáci měli dávat pozor i na další omezení. Například uživatelé elektronických cigaret mohou mít problémy kvůli kapalným náplním i s jejich převozem. Objem jednotlivých tekutin, které si cestující s sebou vezmou do letadla, zpravidla nesmí přesáhnout 100 mililitrů. Omezení bylo zavedeno v roce 2006 z obav použití tekutin k teroristickým útokům.