Lesy ČR si staví sídlo, mladé stromy musely ustoupit buldozerům

  10:39aktualizováno  10:39
Zbytečně vykácený mladý les, pálení velkého množství dřeva, navíc bez dozoru. S velkou nevolí sledují někteří obyvatelé Zlína průběh stavby nové administrativní budovy tamní pobočky Lesů České republiky. Podle nich se dělníci dopouštějí celé řady prohřešků na ekologii. Zástupci státního podniku kritiku odmítají.

Lesní správa si staví ve Zlíně budovu. Kvůli stavbě vykáceli mladý les. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Administrativní budova zlínského ředitelství Lesů České republiky vyrůstá na okraji města, vedle ulice Březnická, hned naproti zimnímu stadionu.

"Při stavbě vykáceli část dřeva a urovnali svah. Zlikvidovali přitom nejenom staré stromy, což se dá pochopit, ale také velkou část mladých, které před několika lety samotní lesaři vysázeli. Odhaduji, že šlo o desítky metrů čtverečních mladého lesa. To, že tyhle stromy odstranili, postrádá logiku. Je jich velká škoda," je přesvědčený Tomáš Kovář, který bydlí v rodinném domu nedaleko stavby.

Při odstraňování zeleně podle něj dělníci postupovali velmi nešetrně, když stromy likvidovali buldozerem. "Pro slušné řezání mám pochopení, ale tohle bylo něco úplně jiného. Nemůžu uvěřit, že takové způsoby si může dovolit společnost, která se má o naše lesy starat," rozčílilo Kováře. Krajské ředitelství Lesů České republiky se sídlem ve Zlíně přiznává, že mladé stromky skutečně vykáceli.

Kvůli potřebám stavby to prý bylo nevyhnutelné

"Šlo jen o malou část mladého lesa, několik metrů čtverečních. Na většině plochy, kterou bylo nutné připravit pro stavbu, jsme káceli mýtní les, tedy staré kmeny, které bylo stejně nutné odstranit," tvrdil ředitel zlínské pobočky Lesů České republiky Martin Pavlíček.

Podle něj stavební práce probíhají co nejšetrněji k životnímu prostředí. S tímto tvrzením zásadně nesouhlasí kritici stavby. Podle Kováře byly hned na místě pálené celé kmeny mladých stromů a hromady větví, místo aby je lesníci ekologicky zpracovali.

"Byla z toho spousta smradu a kouře. Spálené dřevo a popel navíc žhnuly a svítily celou noc, oheň přitom nikdo nehlídal. Málem jsme se sousedy volali hasiče, báli jsme se, že chytnou nedaleké stromy," přiznal Kovář.

Lesní správa si staví ve Zlíně budovu. Kvůli stavbě vykáceli mladý les.

Podle hasičů bylo pálení dřeva v souvislosti s touto stavbou hlášeno dvakrát, žádné upozornění na silný kouř nebo hrozící požár pak už nepřijali.

"Z naší strany proto proběhlo vše v pořádku. Spalování biologického odpadu není trestné, jiná situace by byla, kdyby se pomocí ohně likvidovaly třeba zbylé stavební materiály. Na to nás ale nikdo neupozornil," konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

nové budova Lesů čr

Postavení a vybavení nové administrativní budovy Krajského ředitelství Lesů ČR vyjde na necelých 20 milionů Kč. Dvoupodlažní objekt, koncipovaný jako dřevostavba, má být hotový na podzim, jeho součástí budou také garáže a venkovní parkovací stání.

Zaměstnanci společnosti se do nového sídla nastěhují koncem letošního nebo na počátku příštího roku. Své dosavadní sídlo na třídě Tomáše Bati státní podnik zřejmě prodá.

Podle Pavlíčka vždy na pálení dřeva někdo dohlížel. Tímto způsobem bylo podle něj zlikvidované jen malé množství dřeva, většinu pracovníci společnosti odvezli k dalšímu zpracování. "Drobné větve se pálí běžně, nevyplatí se kvůli nim objednávat mechanismus, který je podrtí pro následné využití. Půjčení tohoto stroje je velmi drahé a my si náklady hlídáme," uvedl ředitel.

Žádné stížnosti na průběh stavby administrativní budovy zatím nepřijal ani zlínský magistrát, který byl účastníkem stavebního řízení. "Nevíme o žádném pochybení," potvrdila mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Home office nebo sdílená místa. Trh práce se mění a nabízí větší volnost

Ilustrační snímek

Trh práce prochází v posledních letech zásadní proměnou. S rozvojem IT technologií, sociálních sítí a změnou hodnot...

Česko nepřijde o miliardy z evropských dotací, splnilo podmínky EU

ilustrační snímek

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní rezervy....

Drátenictví zachraňují ženy. Místo hrnců se nyní pletou hlavně ozdoby

Cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková.

Typické vyvolávání: „Drátovat, letovat hrnce, spravovat,“ už dnes člověk na ulici nezaslechne. Přestože v celém Česku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz