Lékaři nemají zájem o práci v Německu, tvrdí personalisté

  9:34aktualizováno  9:34
Exodus českých lékařů do Německa se zřejmě konat nebude. Alespoň podle mínění lovců talentů, které si objednaly německé nemocnice. Tisíce lékařů varují před odchodem v kampani "Děkujeme, odcházíme". Stěžují si na nízké platy a špatný systém atestací.

Ilustrační foto. | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Většinou hledají vrcholové manažery pro korporace, nyní si je najímají německá zdravotnická zařízení. Mají jim v Česku najít lékařské specialisty.

I přesto, že se veřejně hovoří o masovém exodu lékařů do zahraničí kvůli mizerným podmínkám v českém zdravotnictví, lovci talentů to vidí jinak – lékařům se ve skutečnosti odcházet vůbec nechce.

"Byli jsme osloveni partnerem v Německu, zdali bychom neprovedli výběr mezi zkušenými lékaři, s konkrétní poptávkou po třech vrchních lékařích z oblasti pediatrie, anesteziologie a úrazové chirurgie," říká hledač manažerů Ondřej Hlaváček, řídící partner společnosti Neumann & Partners.

Konkrétní kliniku jmenovat nechce, jde však prý o moderní zařízení nedaleko Drážďan, tedy kousek od českých hranic.

Firma pro tato velmi dobře placená místa oslovila na stovku kandidátů v Česku. "S překvapením zjišťujeme, že ochota přestěhovat se za prací, byť jen do sousedního Německa, není veliká. V podstatě téměř nulová," popisuje Hlaváček. Kolik přesně by činil nástupní plat na německé klinice, komentovat nechce. Podle informací MF DNES se však nabídka v podobných případech může dostat i k 80 tisícům eur za rok, což odpovídá více než 160 tisícům korun měsíčně.

Přitom průměrný plat nemocničního lékaře ve veřejné sféře je v Česku podle údajů společnosti Trexima 48 tisíc korun hrubého.

Lékaři i jejich hledači se shodují, že právě zkušení lékaři motivaci odcházet za prací do zahraničí vlastně tolik nemají. "Určitě i oni budou dávat výpovědi, ale odchod do ciziny u nich nemusí být aktuální. Znám ovšem případy, kdy do zahraničí odejdou, i když je to u nich obtížnější než u mladých, mají rodiny a různé závazky," tvrdí Zorjan Jojko, šéf Sdružení ambulantních specialistů ČR.

Lékaři se bojí konkurence i cizích jazyků

S tím souhlasí i headhunter Hlaváček. "Oslovení lékaři se zřejmě cítí již dostatečně etablováni na svém pracovišti, mají malou touhu po dalším poznání, ne profesním, ale spíše kulturním, a ruku na srdce – i skrytou obavu z cizího a více konkurenčního prostředí," vyjmenovává hledač manažerů.

Ještě tvrději hodnotí některé své kolegy lékař z jedné pražské nemocnice, který několik let pracoval v Německu. Jeho jméno redakce zná, nepřál si ho však zveřejnit. "Buď je tu skupina lékařů, která i v Česku dělá evropskou medicínu za evropské peníze, nebo je tu skupina, která by venku jednoduše neobstála a často neodvádí tak kvalitní práci," hodnotí poměry lékař. Důležitou roli podle něj hraje i česká nátura – ve stěhování za prací do ciziny nepatříme mezi evropskou špičku a lékaři nejsou výjimkou.

Dalším často zmiňovaným handicapem tuzemských lékařů je jazyková (ne)vybavenost. Němčinou většina českých lékařů nevládne a ani znalost angličtiny není samozřejmostí. V případě kliniky nedaleko Drážďan však jazyky problémem údajně nejsou. "Jazyková bariéra je, myslím si, druhořadá – klient zaplatí veškeré výdaje na adaptaci, tedy i jazykové kurzy, nicméně základní verbální komunikace v angličtině je nutná," doplňuje Hlaváček.

Převáží tedy u lékařů nakonec jistota nad touhou po změně? I řada z nich připouští, nikoliv však veřejně a na jméno, že se avizovaný úprk za hranice vůbec konat nemusí. Sice se shodnou, že platové podmínky lékařů ve veřejných nemocnicích jsou podle nich špatné, kolik z nich však skutečně bude ochotných a schopných odejít za prací do zahraničí, je velmi nejisté.

FAKTA

Děkujeme, odcházíme: akce Lékařského odborového klubu má přimět vládu mimo jiné zvýšit lékařům platy. Pokud se tak do konce roku nestane, lékaři, kteří výzvu podepsali, podle svých slov odejdou za prací do zahraničí. Do včerejška se k akci přihlásilo 3 896 lékařů.

  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Státní dluhy znovu vzrostly. Každý Čech dluží v průměru 158 tisíc korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá...

Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Stát uspěl ve sporu se správcem zkrachovalé Viktoriagruppe

Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe....

Ceny mobilních tarifů: mírný pokrok, k ideálu stále daleko

Telekomunikační trh v Česku se za poslední měsíce posunul. Většinou k lepšímu. Nejnižší tarify jsou však stále příliš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz