Lékaři nemají zájem o práci v Německu, tvrdí personalisté

  9:34aktualizováno  9:34
Exodus českých lékařů do Německa se zřejmě konat nebude. Alespoň podle mínění lovců talentů, které si objednaly německé nemocnice. Tisíce lékařů varují před odchodem v kampani "Děkujeme, odcházíme". Stěžují si na nízké platy a špatný systém atestací.

Ilustrační foto. | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Většinou hledají vrcholové manažery pro korporace, nyní si je najímají německá zdravotnická zařízení. Mají jim v Česku najít lékařské specialisty.

I přesto, že se veřejně hovoří o masovém exodu lékařů do zahraničí kvůli mizerným podmínkám v českém zdravotnictví, lovci talentů to vidí jinak – lékařům se ve skutečnosti odcházet vůbec nechce.

"Byli jsme osloveni partnerem v Německu, zdali bychom neprovedli výběr mezi zkušenými lékaři, s konkrétní poptávkou po třech vrchních lékařích z oblasti pediatrie, anesteziologie a úrazové chirurgie," říká hledač manažerů Ondřej Hlaváček, řídící partner společnosti Neumann & Partners.

Konkrétní kliniku jmenovat nechce, jde však prý o moderní zařízení nedaleko Drážďan, tedy kousek od českých hranic.

Firma pro tato velmi dobře placená místa oslovila na stovku kandidátů v Česku. "S překvapením zjišťujeme, že ochota přestěhovat se za prací, byť jen do sousedního Německa, není veliká. V podstatě téměř nulová," popisuje Hlaváček. Kolik přesně by činil nástupní plat na německé klinice, komentovat nechce. Podle informací MF DNES se však nabídka v podobných případech může dostat i k 80 tisícům eur za rok, což odpovídá více než 160 tisícům korun měsíčně.

Přitom průměrný plat nemocničního lékaře ve veřejné sféře je v Česku podle údajů společnosti Trexima 48 tisíc korun hrubého.

Lékaři i jejich hledači se shodují, že právě zkušení lékaři motivaci odcházet za prací do zahraničí vlastně tolik nemají. "Určitě i oni budou dávat výpovědi, ale odchod do ciziny u nich nemusí být aktuální. Znám ovšem případy, kdy do zahraničí odejdou, i když je to u nich obtížnější než u mladých, mají rodiny a různé závazky," tvrdí Zorjan Jojko, šéf Sdružení ambulantních specialistů ČR.

Lékaři se bojí konkurence i cizích jazyků

S tím souhlasí i headhunter Hlaváček. "Oslovení lékaři se zřejmě cítí již dostatečně etablováni na svém pracovišti, mají malou touhu po dalším poznání, ne profesním, ale spíše kulturním, a ruku na srdce – i skrytou obavu z cizího a více konkurenčního prostředí," vyjmenovává hledač manažerů.

Ještě tvrději hodnotí některé své kolegy lékař z jedné pražské nemocnice, který několik let pracoval v Německu. Jeho jméno redakce zná, nepřál si ho však zveřejnit. "Buď je tu skupina lékařů, která i v Česku dělá evropskou medicínu za evropské peníze, nebo je tu skupina, která by venku jednoduše neobstála a často neodvádí tak kvalitní práci," hodnotí poměry lékař. Důležitou roli podle něj hraje i česká nátura – ve stěhování za prací do ciziny nepatříme mezi evropskou špičku a lékaři nejsou výjimkou.

Dalším často zmiňovaným handicapem tuzemských lékařů je jazyková (ne)vybavenost. Němčinou většina českých lékařů nevládne a ani znalost angličtiny není samozřejmostí. V případě kliniky nedaleko Drážďan však jazyky problémem údajně nejsou. "Jazyková bariéra je, myslím si, druhořadá – klient zaplatí veškeré výdaje na adaptaci, tedy i jazykové kurzy, nicméně základní verbální komunikace v angličtině je nutná," doplňuje Hlaváček.

Převáží tedy u lékařů nakonec jistota nad touhou po změně? I řada z nich připouští, nikoliv však veřejně a na jméno, že se avizovaný úprk za hranice vůbec konat nemusí. Sice se shodnou, že platové podmínky lékařů ve veřejných nemocnicích jsou podle nich špatné, kolik z nich však skutečně bude ochotných a schopných odejít za prací do zahraničí, je velmi nejisté.

FAKTA

Děkujeme, odcházíme: akce Lékařského odborového klubu má přimět vládu mimo jiné zvýšit lékařům platy. Pokud se tak do konce roku nestane, lékaři, kteří výzvu podepsali, podle svých slov odejdou za prací do zahraničí. Do včerejška se k akci přihlásilo 3 896 lékařů.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Najdete na iDNES.cz