LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

  19:29aktualizováno  19:29
Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem „odkojeným“ mobilními telefony. Podle největšího českého hračkářství zatím o hračky s touto technologií není moc zájem.

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality. | foto: LEGO

Nejnovější řadu LEGO Hidden Side s duchařskou tematikou dánská firma v celém světě včetně Česka začala prodávat v srpnu. Obsahuje osm stavebnic, které děti přenesou do strašidelného městečka Newbury. Scenérie představují  například školu, vlak duchů, autobus, rybářskou bárku nebo hřbitov.

Základem zůstává fyzické hraní se stavebnicí, ale sety jsou konstruovány tak, aby se následně staly součástí počítačového příběhu, ve kterém hráč plní jednoduché logické úkoly a klikáním na displej mobilního telefonu střílí duchy.

LEGO věří interaktivní budoucnosti hraní, proto i v období, kdy se mu před dvěma lety globálně příliš obchodně nedařilo, investovalo do své digitální divize a nabíralo lidi. Nejnovější řada má být zatím nejvýraznějším počinem snah o částečnou digitalizaci stavebnic. Nicméně byznysově je pro firmu stále mnohem důležitější audiovizuální tvorba. „Nepoměrně významnější jsou pro nás stále videohry ve srovnání s prodeji digitálních stavebnic,“ řekl letos v rozhovoru pro MF DNES ředitel Niels B. Christiansen.

Hidden Side je první stavebnicí LEGO, kde je možné hrát si zároveň v obou světech – tom skutečném s existujícími kostkami i virtuálním pomocí mobilního telefonu s nainstalovanou aplikací. Ta je k dostání zdarma. Hra začíná složením reálného modelu, který hráč oživí jeho naskenováním. Tím se otevírá příběh plný animací a aktivního lovení duchů, v němž se hráč zároveň posouvá dopředu tím, že plní jednoduché logické úkoly. Aby se dostal dál, musí například posunout správným směrem kolečkem na stavebnici, kterou složil.

Rozšířenou realitu už představilo loni LEGO Playgrounds jako nadstavbu několika stávajících řad (například Ninjago), ovšem v jednodušší formě, kdy si nebylo možné hrát si v obou světech zároveň.

Hračky s rozšířenou realitou uvádějí na trh i další globální těžké váhy byznysu, zejména Mattel a Hasbro. Na letošním oborovém veletrhu v New Yorku zazněly odhady, že za hračky s touto technologií zákazníci do roku 2023 utratí desítky miliard dolarů.

Fotogalerie

Mattel, výrobce panenek Barbie, loni na mobilech oživil autíčka Hot Wheels a letos na podzim uvede na trh závodní auta TechMods, řízená buď klasicky na dálkové ovládání, nebo jako prostředek v řadě videoher. 

Hasbro se chystá uvést světelný meč z Hvězdných válek, který budou moci děti využívat i k virtuálním soubojům s reálným protivníkem. Rukojeti mečů ukrývají akcelerometr, gyroskop i technologii bluetooth pro sledování pohybu a­ odesílání dat do aplikace. V té postavy ze slavné filmové ságy, jako je Yoda, Rey či Vader, učí děti bojovým technikám.

Na trhu v Česku lze najít další hračky s touto technologií. Království hraček Bambule a Sparkys nabízí Gormity a chystá se uvést do prodeje herní konzoli Arcade, která také vyžaduje zapojení telefonu.

Podle marketingové manažerky Jany Krčkové však nejsou podobné hračky žádným prodejním hitem. „Tento druh hraček určitě nepatří k top sellerům, tedy nejprodávanějším produktům v portfoliu. Řadíme je spíše k podprůměru,“ řekla.

Podle ní se ukazuje, že samotná aplikace a propojení do virtuálního světa je sice přidanou hodnotou produktu, ale určitě to není důvod, proč se daná hračka kupuje.

„Pro mnohé rodiče, kteří chtějí děti „držet dále“ od mobilních telefonů, nejsou hračky s propojením k aplikacím to pravé. Výjimkou jsou produkty edukativní,“ dodala. Zajímavé však je, že děti se ve věku kolem 9 let odvracejí od hraček a přecházejí k online a počítačovým hrám, ale u LEGA to podle ní neplatí, protože je nadčasové.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

PŘEHLEDNĚ: E.ON pohltí innogy. Jak se obchod dotkne českých zákazníků

Logo E.ON

Brusel v úterý kývl na obří transakci mezi německými energetickými společnostmi E.ON a RWE, která značně překreslí...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz