Leden přináší zdražení, mýtné a zákoník

  1:18aktualizováno  1:18
Probuzení do nového roku po bujarých silvestrovských oslavách nebývá vždy příjemné. A 1. ledna 2007 nebude dvojnásob. Toto datum totiž s sebou nese také množství cenových změn, a to většinou směrem vzhůru.
Do rodinných rozpočtů se nejvíce promítne zdražení elektřiny.

Do rodinných rozpočtů se nejvíce promítne zdražení elektřiny. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Položkou, která se nejvíce promítne v rodinných rozpočtech, bude zdražení elektřiny. To činí v průměru 7,9 procenta, ale je rozděleno do devíti tarifních kategorií. Více než o desetinu tak podraží proud například domácnostem, které k vytápění používají přímotopy. Ročně by si mohly připlatit až tři tisíce.

INFOGRAFIKA: CO ZDRAŽÍ V ROCE 2007

Levnější je sice od ledna plyn, ale průměrné snížení pro domácnost o 4,2 procenta nemusí dlouho vydržet. Ceny se mění každého čtvrt roku a od dubvna se navíc očekává zdražení.

Výrazně vzroste regulované nájemné. Podle ministerstva pro místní rozvoj dosáhne roční růst v průměru 19,2 procenta. Mnohde využili maximální dovolenou míru zdražení. „Rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným je ale pořád veliký,“ upozorňuje náměstek plzeňského primátora Vladimír Duchek.

O dvacetikorunu – na 120 korun měsíčně – se zvýší televizní poplatek. Zdražení má České televizi vynahradit propad tržeb, které způsobí omezení reklamy.

Mírně podražit mohou i potraviny. „Urodilo se méně obilovin, stoupá také cena lihu,“ připomněl analytik České spořitelny David Navrátil. To by mohlo zdražit například pečivo nebo tvrdý alkohol. Na druhou stranu ceny drží nízko rozmach levných diskontů a u zákazníků preference ceny před kvalitou.

Novoroční průvan čeká také peněženky kuřáků. Nejpozději v únoru by se mělo projevit poslední zvýšení spotřebních daní, ke kterému došlo letos v dubnu. Krabička nejprodávanějších peter by měla stát 50 Kč, o šest korun víc než nyní.

K dalšímu zvýšení daní pak dojde 1. března, ale to se projeví mnohem rychleji, protože poslanci omezili předzásobení výrobců cigaretami za starou cenu. Druhá vlna zdražení (kolem osmi korun) by tak měla přijít už v dubnu.

Mýtné pro kamiony a autobusy
S příchodem nového roku začala vozdila o hmotnosti vyšší než 12 tun platit na tuzemských dálnicích mýtné. V první etapě se povinnost týká asi 970 kilometrů
dálnic a rychlostních silnic. Průměrná sazba je 4,05 koruny za kilometr, konkrétní suma, kterou dopravce zaplatí, závisí na množství emisí a počtu náprav vozidla.

Vláda přidala důchodcům
Senioři si od ledna polepší, a to v průměru o 500 korun. Průměrná starobní penze se zvedá z 8190 na 8690 korun. Zvýší se i pozůstalostní a invalidní důchody i příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Od ledna se také zvyšuje minimální mzda, a sice o 45 korun na rovných osm tisíc.

Změny sociálních dávek
Leden 2007 přináší také nový systém sociálních dávek. Změní se i životní minimum, z něhož se státní pomoc vypočítává. Podpora se navíc bude řídit nejen finanční situací příjemců, ale i jejich snahou najít si práci.

Živnotní minimum od ledna nezahrnuje už částku na bydlení, ale jen na živobytí. Na příspěvek na živobytí budou mít nárok lidé, jejichž příjem a majetek po odečtení výdajů na bydlení nestačí na pokrytí základních životních potřeb.

Výši prostředků na živobytí, které vycházejí z životního minima, posoudí úřady. Stanoví ji i podle toho, jak se lidé budou sami snažit zlepšit svou situaci.

Od ledna se mění i příspěvek na bydlení. Vypočítávat se bude nejen podle příjmu a velikosti domácnosti, ale i podle nákladů na byt v jednotlivých regionech.


NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE

Zřejmě žádný jiný zákon projednávaný v roce 2006 nevzbudil tolik rozruchu jako nový zákoník práce, který nakonec vstoupil v účinnost k 1. lednu 2007. Zde je přehled nejvýraznějších novinek.

- Zákoník nezná pojem pracovní pohotovost a ta se tak nově bude počítat do pracovní doby.

- Přesčasy nebude možné započítat do základní mzdy jako dosud a zaměstnavatel je bude muset účtovat zvlášť. Tím bude muset začít proplácet ty hodiny, které dříve nepočítal. Přesčasy navíc bude zaměstnavatel moci přidělovat jen se souhlasem zaměstnance.

- Mění se i sazby za práci navíc. V sobotu a neděli to bude padesát procent průměrného hodinového výdělku navíc a za přesčasovou práci ve všední den pětadvacet procent.

- Končí vedlejší pracovní poměry, navíc pokud bude jeden člověk pracovat pro stejnou firmu, pak musí mít každý úvazek na jinou práci. Nově bude mít dřívější vedlejší pracovní poměr vymoženosti toho hlavního, jako dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné.

- Není možné rozvázat pracovní poměr s člověkem ve zkušební době, pokud je právě v pracovní neschopnosti, to platí pro prvních 14 dní nemoci.

- Vysocí manažeři se stanou zaměstnanci a nebudou moci být odvoláni jako dříve, vrátí se jim výpovědní lhůta.

- Při výpovědi ze zdravotních důvodů budou mít zaměstnanci nový nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrné mzdy.

- Nově se zavádí konta pracovní doby, která mají podnikům pomoci pružněji reagovat na požadavky trhu.

- Mění se také několik aspektů u výpovědních lhůt. Ať už výpověď podá zaměstnanec, nebo
zaměstnavatel zaměstnanci, je výpovědní lhůta sjednocena na dvouměsíční, pracovníkovi dále náleží tříměsíční odstupné. Lhůta se může po vzájemné dohodě obou stran prodloužit.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz