Languedoc: pro běžnou spotřebu

  13:02aktualizováno  13:02
Ještě před padesáti lety mělo pěstování révy na francouzském jihu zcela jinou povahu než dnes. Vinohradnictví bylo v Languedoku bráno za běžné zemědělské odvětví, nelišící se od pěstování pšenice či kukuřice. Žádná žádná technologická kouzla dneška.

Co se na keřích urodilo, bylo sklizeno, jednoduše zpracováno a nalahvováno. Výsledkem bylo obrovské množství obyčejných vín s poměrně nízkou hladinou alkoholu - mezi 9 až 12 stupni.

Jednoduchého, levného vína bylo ovšem více než zapotřebí - v těch časech dosahovala průměrná roční spotřeba vína ve Francii 135 litrů na osobu a muži v těžkých provozech ho vypili běžně denně přes deset litrů. Už dávno se spotřeba vína ve Francii posunula směrem k menšímu množství a pěstování révy v Languedoku k vyšší kvalitě.

Přesto je dodnes tento rozsáhlý kraj symbolem produkce běžných vín a i na pultech našich obchodů je "Vin de Pays d'Oc" nejhojnějším zástupcem francouzského vinařství. Languedoc či krátce jenom Oc - toto zvláštní jméno má původ ve staré francouzštině, která se kdysi rozvinula do dvou skupin dialektů.

V severní verzi se pro souhlas používal výraz oil (dnešní "oui"), v jižní verzi výraz "oc". To dalo název oběma skupinám dialektu - jazyk oil a jazyk oc neboli - Langue d'oil a Langue d'oc. Severní, pařížská verze dialektu nakonec zvítězila a stala se oficiální francouzštinou, jižní dialekt dal alespoň jméno rozsáhlé oblasti táhnoucí se podél větší části Středozemního moře a zasahující i daleko do vnitrozemí.

Přestože se plocha zdejších vinic od poloviny 20. století výrazně zmenšila, i dnes se tu pěstuje réva téměř na 350 tisících hektarech. Na takto rozsáhlém území lze samozřejmě nalézt řadu specifických přírodních podmínek znamenajících velké rozdíly v charakteru vín. Společné mají však horké klima, které automaticky znamená výraznou převahu modrých odrůd. Na bílá vína zbývá pouhých pět procent produkce a vinice pro jejich pěstování bychom mnohdy paradoxně našli na severních úbočích kopců.

Drtivá většina zdejší produkce nese značku Vin de Pays neboli "zemských" vín. Kategorii "zemských vín" zná nově i český vinařský zákon.

Označuje vína, která na rozdíl od vín stolních musí pocházet z určité vymezené oblasti a splňují řadu omezujících podmínek při pěstování révy i jejím dalším zpracování. Na druhou stranu nejsou opatření regulující jejich výrobu zase tak přísná jako u vín z nejvyšší kategorie, která nese označení "apelace" neboli AOC. I ta získala svůj nový český ekvivalent v podobě označení VOC - víno originální certifikace.

Zemská vína tak představují střední, nenáročnou kategorii vín pro běžnou spotřebu. Vin de Pays d'Oc jsou jejich typickým francouzským představitelem a Merlot či Cabernet Sauvignon s tímto označením je dnes k vidění na pultech snad všech našich supermarketů.

Autoři:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz