Lampárna ...

aktualizováno 
- V tisku jsem si přečetl informace o sazbách za povinné ručení Českorakouské pojišťovny. Konkrétně pro automobily do 1350 ccm byly uvedeny ceny 2368, 2439 a 2475 korun podle takzvaného limitu plnění. Jaké však bylo mé překvapení, když mně na informační lince sdělili ve dvou případech sazby podstatně vyšší. Jak je to možné? J.T., Praha
V uvedených sazbách, jedná se konkrétně o 2439 korun pro limit plnění 20/30 a o 2475 korun pro limit 50/50, nebylo zahrnuto úrazové pojištění a asistenční služby, jež jsou v tomto případě nedílnou součástí ceny povinného ručení. Takže v prvním případě zaplatí klient o dvě stě korun více, než bylo uváděno v tabulkách poskytnutých naší pojišťovnou, tedy 2639 korun, a ve druhém případě o devět set korun více, tedy 3375 korun.
Marie Malá, Česko-rakouská pojišťovna

S manželkou máme už více než čtyři roky penzijní připojištění. V letošním roce manželka ztratila práci a je nezaměstnaná. Od příštího roku je možné si odepisovat určitou část splátek penzijního připojištění z daní. Pokud budu splátky tohoto připojištění platit i za manželku v době její nezaměstnanosti, mohu si rovněž odepisovat příslušnou část těch to splátek jejího penzijního připojištění?
V. Brothánek, Praha 8

Platby penzijního připojištění za manželku si ze svého daňového základu odečíst nemůžete. Odpočet se vztahuje pouze na částky, které uhradila ta fyzická osoba, která má s penzijním fondem uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění.
Eva Vítková, Asociace penzijních fondů

Zajímalo by mne,jak se daní prodej rodinného domku.
J.H., Lovosice

Pokud majitel obytného domu s nejvýše dvěma byty nezahrnul tuto nemovitost do svého obchodního majetku a domek vlastnil a současně v něm měl bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem, je částka získaná jeho prodejem osvobozena od daně z příjmů.

Nesplňuje-li prodej domu podmínky pro osvobození příjmu od daně, potom je příjem z takového prodeje zdaněn podle paragrafu 10, odstavec 1 písmeno b) zákona o daních z příjmů. Do výdajů, které se odečítají od příjmu z prodeje domku pro stanovení základu daně, si prodávající započte cenu, za kterou domek prokazatelně nabyl a dále i částky prokazatelně vynaložené na technické zhodnocení (rekonstrukci, modernizaci), opravu a údržbu věci, včetně dalších výdajů, které souvisejí s prodejem s výjimkou výdajů na osobní potřebu poplatníka.

K hodnotě vlastní práce na domku nebo ke zhodnocení, ke kterému došlo vlastní prací, se nepřihlíží. V případě,že takto uplatněné výdaje převyšují příjem, je základem daně pro výpočet daňové povinnosti dle paragrafu 10 nula. Ztrátu si nelze uplatnit v dalších letech oproti příjmům. Pouze v případě,že by poplatník prodával v kalendářním roce například dva rodinné domky a u jednoho z nich by výdaje převyšovaly příjmy a u druhého by příjem převyšoval výdaje, vypočítá se daňový základ jako rozdíl součtu příjmů a výdajů u obou prodaných rodinných domů. Tyto celkové výdaje je opět možno uplatnit maximálně do výše příjmů.
Jiří Nekovář, daňový poradce
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Najdete na iDNES.cz