Kvůli finanční krizi zkrachuje až polovina „realitek“

  8:59aktualizováno  8:59
Finanční krize citelně dopadá na realitní firmy a otřásá jejich byznysem. Tržby se jim meziročně propadly kvůli menší poptávce lidí po bydlení v průměru o třicet procent, některým prodejcům nemovitostí však klesly až o polovinu.

Ilustrační foto | foto: Crestyl

"Pokles poptávky se projevil už na začátku loňského roku, od kterého se zvedla sazba DPH na stavební práce. Krize tento pokles prohloubila. Lidé odkládají investice a vyčkávají," charakterizuje stav realitního sektoru Božena Zbranková z portálu Bezrealitky.cz.

Nikdo z realitního trhu přitom neví, kdy se lidem chuť nakupovat vrátí. Nejoptimističtější scénáře počítají s oživením trhu v druhé polovině letošního roku, pesimističtější se zhruba dvouletým útlumem.

Tyto výhledy nutí prodejce nemovitostí mobilizovat všechny síly a měnit strategii svého podnikání. Majitelé realitek tak nyní vysílají více lidí do terénu, mění rozložení svých poboček, propouštějí nadbytečné pracovníky, investují více peněz do propagace a doufají, že přežijí příští rok.

Prodejci počítají s tvrdým bojem

Jsou přitom bojovně naladěni, protože ačkoliv se obecně shodují v tom, že realitní trh opustí řada firem, většina z nich si nepřipouští, že by se to mohlo stát zrovna jim. Naopak věří tomu, že zrovna oni posílí na úkor konkurence.

"Nastává období, kdy se na našem trhu začne oddělovat zrno od plev. Sníží se nadměrný počet realitních kanceláří a zůstanou jen firmy stojící na zdravých základech," říká sebevědomě Michal Pitucha, šéf české Realitní kanceláře Sting, která na trhu působí 11 let.

Největší tuzemská realitní kancelář AAA Byty se na příchod krize připravila tím, že snížila počet zaměstnanců pracujících v kanceláři, přestěhovala síť poboček na výhodnější adresy a průběžně posiluje svůj makléřský tým.

"Krizi na tuzemském trhu všichni očekávali. Teď přišla a my jsme museli na změny rychle reagovat, abychom dále posílili první příčku v hyperkonkurenčním prostředí," uvedl šéf společnosti Aleš Budín.

Podle Daniela Bilého, majitele General Reality, nyní prodej nemovitostí nabízí zhruba 2 500 kanceláří. Jejich počet se však v příštím roce může snížit až na polovinu. "Nikdo si nemůže být jistý tím, že přežije, ani my," připouští jako jeden z mála oslovených majitelů či ředitelů realitních kanceláří.

Šéf České komory realitních kanceláří bere současnou krizi pozitivně. "Trh se vyčistí od nekvalifikovaných makléřů, kteří na trhu působí krátkodobě, často neprofesionálně a neeticky. Naopak firmy, které operují dlouhodobě, budou zlepšovat své služby a více se profesionalizovat," říká René Hradecký.

Podle něj se trh očistí hlavně od drobných takzvaných "garážových realitek", kterých jsou v Česku tisíce, avšak to podle Hradeckého neznamená, že velké firmy musí být lepší a malé horší.

Velké realitky spolknou menší konkurenci

Finanční krize podle něj povede také k tomu, že se menší realitní firmy budou snažit napojit na silné franšízové řetězce, protože ty mají větší marketingovou sílu, dobře vypracované obchodní taktiky a kvalitně vzdělávají své pracovníky. "Franšízové řetězce mají ve světě dominantní postavení a český trh půjde stejnou cestou," věří Hradecký.

Jeho názor potvrzují i příklady z praxe. "Obrovsky se zvýšil zájem malých kanceláří o to, aby se mohly stát součástí naší sítě, která má v současnosti necelých 130 kanceláří," říká majitel české a slovenské sítě realitního franšízového řetězce RE/MAX David Krajný.

I on však připouští, že neefektivní kanceláře mohou letos skončit. "Záleží vždy na osobní angažovanosti majitele kanceláře, schopnosti vést a řídit. Značka samotná není automaticky všelék ani perpetuum mobile na podnikatelský úspěch," dodává. Na franšízing vsadila také společnost MEXX Reality.

"Dokončujeme budování celostátní sítě. Koncept franšízingu se projevil jako velmi prozíravý, protože nezvyšuje náklady na další rozšíření," pochvaluje si obchodní ředitel firmy Josef Šinágl. Realitní sektor se podle odborníků mění také v tom, že ho začínají využívat samotní developeři. Ti si dříve prodávali své byty většinou sami a realitky se musely o zařazení jejich novostaveb do své nabídky doprošovat. Nyní je však stavitelé často sami udat na trhu nedokážou, a tak prosí kanceláře o pomoc.

"Evidujeme několikanásobně větší zájem developerů, malých i velkých, o spolupráci," říká šéf firmy Hot Reality Plus Radim Koliba.

Podle Bilého jsou ochotni vyplatit také vyšší marži. "Běžná provize je kolem tří procent. Developeři zaplatí nyní za úspěšný prodej i pět procent," říká.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz