Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). „Mám pocit, že hnutí ANO nechce, aby se kurzarbeit spustil,“ říká v rozhovoru pro MF DNES. Kromě toho chce prosadit pět týdnů dovolené pro všechny a 35hodinový pracovní týden.

Ministryně práce Jana Maláčová vystoupila na tiskové konferenci České strany sociálně demokratické k prioritám strany ve vládě pro rok 2021 a aktuální politické situaci. ( 11. ledna 2021) | foto: Kateřina ŠulováČTK

Vedle kurzarbeitu je aktuální také příspěvek pro lidi v karanténě – tzv. izolačka, kníž se dostane Senát ve středu. Zdá se, že i o jeho konečnou podobu se svede bitva. Senátní výbor navrhuje prodloužit dobu vyplácení příspěvku, ale také odstranit povinnost hlásit na úřady lidi pracující na dohody. S výhradami se ozvali také zaměstnavatelé.

O takzvané izolačce bude Senát rozhodovat ve středu, podle plánu má začít platit v březnu. Stihne se to?
Je to jeden z klíčových návrhů, který pomůže dostat pandemii pod kontrolu. Udělám vše, aby to senátoři schválili. Když se to nepodaří, máme jako mezní řešení naplánovanou na pátek mimořádnou schůzi Sněmovny tak, aby v pátek bylo jasno a mohl se dokončit legislativní proces.

V rámci legislativního procesu ve Sněmovně do předlohy prošly dva pozměňovací návrhy z dílny ČSSD, které se motivace lidí zůstat v karanténě netýkají. Je to důvod, proč zákon naráží?
I v Senátu se chystají pozměňovací návrhy týkající se délky izolačky a­  výše náhrady. Pozměňovací návrhy a úpravy zákonů jsou odjakživa výsadou zákonodárců. Nejlepší by bylo, kdyby Senát jednal o izolačce dříve, protože Sněmovna o tom rozhodla před 14 dny a návrh šel v legislativní nouzi,

Svaz průmyslu a dopravy si stěžuje, že zaměstnavatelům přiděláváte hodně práce s administrativou. Podle zákona by nově museli hlásit všechna volná pracovní místa na úřady práce. Proč jste to do tohoto zákona přidali?
Protože v tuto chvíli, a to je důsledek Drábkových reforem (pozn. red.: Jaromír Drábek, TOP 09, ministr práce a sociálních věcí v období 2010 až 2012 ve vládě Petra Nečase, ODS) před deseti lety nemáme reálnou představu o tom, kolik je volných pracovních míst v České republice. Zaměstnavatelé nemají povinnost na úřady práce hlásit volná místa a hlásí v podstatě jen volná pracovní místa pro cizince. Kdybych to měla zjednodušit a trochu přiostřit, v této době úřady práce nabízí pouze nepříliš atraktivní pracovní místa a ty atraktivní běží na soukromých portálech. Snažíme se, aby úřady mohly nezaměstnaným pomoci a měly kvalitní nabídky zaměstnání. Druhá věc je, že v ­tuto chvíli máme oficiálně vykazovaných 350 tisíc volných pracovních pozic, ale to číslo je brutálně nadhodnocené.

Nezaměstnanost v Česku letí nahoru, v lednu stoupla nad čtyři procenta

Jak jste na to přišli?
Pokud firmy chtějí levnou pracovní sílu z třetích zemí, musí jejich inzerát viset několik měsíců na úřadu práce a podnik tak musí prokázat, že o místo nemá žádný občan Evropské unie zájem. To je vstupenka pro nábor pracovní síly ze zahraničí. V důsledku toho zaměstnavatelé hlásí více pozic, než je potřeba, a ­také nedochází k jejich aktualizaci. Z těch 350 tisíc volných pozic mají dvě třetiny požadavky na základní vzdělání a platí se minimální mzda, a to není práce, která vás uživí. Z toho je jasné, že to je nabídka určená pro občany z třetích zemí. Bohužel. A odhadujeme to podle toho, jak dlouho tam ta místa visí či od jakých podniků jsou inzerovány. Abychom měli reálný obrázek o­ trhu práce, přistoupili jsme k legislativní změně.

Dobře, proč ale tuto změnu prosazovat poměrně náhle skrze zákon o příspěvku ke karanténě?
Návrhy byly původně obsaženy v­ zákoně o kurzarbeitu, což je zákon o zaměstnanosti. S protahováním schvalování zákona o kurzarbeitu jsme to přidali k zákonu o „izolačce“, protože se připravujeme na vyšší nezaměstnanost.

Hledáte kvalifikovanou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Dnes lidé hledají práci na internetu, kvalifikovanější lidé neočekávají, že na úřadě práce místo najdou, vy si myslíte, že ano?
Protože tam teď žádná kvalifikovaná pracovní místa nejsou. Kvalifikovaný člověk na úřadech práce nenajde práci, protože firmy ta místa nehlásí. Proto chceme změnu. Je to začarovaný kruh. A je potřeba si říct, že se připravujeme na mnohem horší situaci, než je koronakrize. Jakmile zvládneme pandemickou situaci, čeká nás proměna trhu práce v důsledku průmyslu 4.0. Dokud nebudeme vědět, jaká pracovní místa firmy poptávají, nebudeme tomu schopni přizpůsobit rekvalifikace. Máme to promyšlené. Současná krize je také šancí. Úřady práce digitalizujeme a od nového vedení očekávám silný proklientský přístup. Chtěla bych, aby úřady byly místem, na které se lidé ve složité životní situaci obrací s důvěrou. Mají pomoci lidem postavit se zpět na nohy a najít si nové zaměstnaní, nesmí to být jen místo, kam si chodím pro dávky. V sociální demokracii máme vizi, že sociální systém musí fungovat jako trampolína, která pomůže lidem vyhoupnout se zpět do normálního života.

Vězni či senioři hledali práci těžko už před krizí, pandemie jim pohoršila

A co ten druhý sporný návrh, který se týká evidence lidí, kteří pracují u zaměstnavatele na dohody?
Já jsem byla loni pod velkou palbou, že nepomáháme nepojištěným dohodářům, kteří ze dne na den přišli o příjem. Nyní zavádíme evidenci nepojištěných dohodářů, abychom pro příští krize měli přesná data a stát jim mohl účinně pomáhat. Abychom věděli, kolik jich je a v jakém rozsahu pracují. Rozumím tomu, že zaměstnavatelé mají strach, že to pro ně bude administrativně zatěžující, ale mají moje slovo, že evidence bude otázkou několika kliknutí.

Pokuta za nedodržení má být milion korun, proč je tak vysoká?
To je horní hranice pro případ opakovaného porušování zákona či naprosté nespolupráce. Ale máme zmapovanou situaci za poslední tři roky a inspektoři práce udělovali pokuty ve výši cca deset tisíc korun. Poctivé firmy se nemusí bát, většinou se situace řeší napomenutím.

Na kurzarbeitu stále není shoda. Jak vznikla situace, že v návrhu zákona jsou návrhy, které jdou za vládními stranami a stojí přitom proti sobě?
My jsme se minulý týden na koaliční radě dohodli, a mám slovo premiéra Babiše, že tu situaci necháme za námi a zákon o kurzarbeitu vrátíme do druhého čtení. Příští týden se pokusíme na úrovni všech parlamentních stran a tripartity najít řešení, které bude vyhovující pro všechny, a zákon urychleně dotáhneme.

Takže budete hledat kompromis mezi těmi spornými návrhy?
Rozesíláme dotazník všem devíti poslaneckým klubům, tak jak jsme to udělali kvůli kurzarbeitu na podzim, kde jsou vyjmenována všechna hlavní kritéria, a pokusíme se o ­jeden komplexní pozměňovací návrh, který bude přijat napříč celým politickým spektrem.

Jaké z těch bodů z ministerského návrhu jsou pro vás klíčové, aby v návrhu zůstaly?
Ministerský návrh kurzarbeitu má podporu celé tripartity a tuto shodu bych chtěla zachovat. I když v ­tuto chvíli program Antivirus výborně funguje, vnímám jeho tři základní slabiny. U kurzarbeitu bych chtěla, aby firmy nemusely předfinancovávat mzdy, kurzarbeit má ulevit firmám od zajištění cash flow. Dále je tam nízký náhradový poměr pro zaměstnance, 70 procent je podle mě minimum, protože kurzarbeit má pomoci udržet spotřebu v ekonomice. Zatřetí je důležité, aby zaměstnanci věděli, že jsou na kurzarbeitu. Antivirus pomohl zachránit unikátních 960 tisíc pracovních míst, úřady práce vyplatily neuvěřitelných 3,1 milionu příspěvků na mzdy. Chci, aby lidé věděli, že díky pomoci státu nedostali výpověď. Je to i dobrá pojistka proti zneužívání.

Kurzarbeit zůstává v nedohlednu. Vláda prodloužila Antivirus do konce dubna

Proti ministerskému návrhu stál příspěvek poslankyň z ANO a KSČM, který získal podporu sociálního výboru. Co si odnesete při utváření kompromisu z něj?
Když se podíváme na návrh poslankyň Hany Aulické (KSČM) a Jany Pastuchové (ANO), určitě mají pravdu, že by zaměstnanci měli dostat výplatu se mzdou, protože u kurzarbeitu je riziko, že zaměstnavatel nebude s vyplácením podpory z ­kurzarbeitu spěchat. Podobné situace zažíváme v posledních měsících u ošetřovného. Mnoho lidí si stěžuje, že dostávají ošetřovné pozdě, ale problém není na okresní správě sociálního zabezpečení, ale v tom, že firmy nemají stanovené termíny, dokdy musí žádosti o ošetřovné zprocesovat. Cílem návratu zákona do druhého čtení je ukončit několikaměsíční zákopovou válku, přestat politikařit a konečně se dohodnout.

Podaří se to do konce dubna, dokdy je prodloužený Antivirus?
Upřímně vám řeknu, že mám pocit, že hnutí ANO nechce, aby se kurzarbeit spustil.

Proč by premiér nechtěl, aby vešel v platnost kurzarbeit?
To se musíte zeptat jeho. Funkční kurzarbeit mimo jiné zabrání tomu, aby rostla nezaměstnanost, a tudíž klesaly mzdy. A v Česku máme problém s tím, že je velká poptávka po levné nekvalifikované pracovní síle.

Jaká bude podle vašich predikcí nezaměstnanost?
Máme různé scénáře, je to do velké míry věštění z křišťálové koule. Záleží zejména na tom, jak se bude vyvíjet hospodářská situace v zahraničí a jak se bude pandemicky dařit v České republice.

Připravujete nějaký plán rekvalifikací?
Po kurzarbeitu jsou druhou velkou výzvou rekvalifikace. Nyní je kapacita deset tisíc rekvalifikací ročně. Nově bychom jich měli být schopni udělat sto tisíc. Bude to potřeba, protože se promění sektory jako cestovní ruch, pohostinství a další. Kromě kvantitativního nárůstu chceme jít i do kvalitativních změn. Za pomoci evropských peněz začínáme připravovat lidi na to, aby byli schopni pracovat v digitálním prostoru, uměli lépe pracovat s informacemi, více rozvíjeli své měkké dovednosti, které jim pomohou adaptovat se na budoucí změny. Aby si zkrátka dokázali poradit. Nad rámec toho chceme jako standardní nástroj využívat aktivity z­  Outplacement programu, který běží od června. To znamená lidem, kterým hrozí ztráta práce, co nejrychleji přes úřady práce pomoci. Nečekat, až doběhne výpovědní lhůta. Výborně se to osvědčilo v­ OKD nebo Sokolovské uhelné. Čím dříve se s lidmi pracuje, tím vyšší je šance, že si najdou práci novou. Mnohdy stačí maličkosti, jako je sepsání životopisu, pracovní diagnostika a poradenství.

Kompenzace tisícovkou i bez nouzového stavu. Kabinet překopává pomoc firmám

Úřady práce budou nabízet třeba kurzy kritického myšlení nebo sebeprezentace?
To také.

Kolik peněz na to z EU máte?
Pohybujeme se v řádech miliard korun. O rozdělení peněz z EU na úrovni vlády se stále jedná. Aktivní politika zaměstnanosti musí být priorita pro příští roky. Chtěla bych ale, aby se peníze z EU využívaly jinak než doposud – mnohem efektivněji než v posledních 15 letech. Dělaly se projekty pro projekty. Domníváme se, že se musí investovat přímo do lidí, aby dostali v životě další šanci. Klíčová je spolupráce s ­tripartitou, zejména s firmami. Ale nechceme lít peníze do firem, které pořádají kurzy jen naoko, protože je za to spousta peněz z Evropy. Celoživotní vzdělávání se musí stát realitou. Musíme využít systém středních a vysokých škol, chtěli bychom je propojit s firmami a úřady práce.

Mluvíte hodně o tripartitě a spolupráci, ale nyní třeba prosazujete pět týdnů dovolené z dílny KSČM, a to tedy zaměstnavatelé nekvitují, rozhodně ne v krizi. Proč na tom trváte?
Nejsme Národní fronta. Líbí se mi upřímný vztah, kdy si na rovinu řekneme, kde spolu souhlasíme a­ kde ne. Pět týdnů dovolené prosazuji, protože si myslím, že je spravedlivé, aby měli všichni zaměstnanci pět týdnů dovolené. Je to důležité s ohledem na budoucnost práce, kdy jí bude čím dál méně a­ bude se muset zkracovat pracovní doba. A třetí důvod je, že jen odpočatý zaměstnanec může být produktivní. Jako sociální demokracie bychom chtěli jít mnohem dál a­doufáme, že se pět týdnů dovolené prosadí ještě teď do voleb. Další ambicí ČSSD je zkrátit pracovní dobu.

O kolik?
V příštích letech by to mělo být na 35 hodin, cílem by ale měl být čtyřdenní pracovní týden.

To by musely zaplatit firmy, myslíte si, že je to reálné?
Automatizace a digitalizace naši společnost změní. Stát na to bude muset reagovat.

Neumím si to tak rychle představit. Lépe placení zaměstnanci si cení volna, ale lidé s nižšími příjmy si nemohou dovolit pracovat méně za méně peněz…
Zkrácení pracovní doby nemá vést ke snížení mzdy. Pojďme debatovat o tom, jestli bychom neměli pracovat méně, protože díky robotizaci bude práce ubývat a protože díky tomu budeme zdravější a spokojenější, a tedy i produktivnější a budeme mít lepší nápady.

Když už jsme u příštího volebního období, kdo by měl být předsedou sociální demokracie? Pan Hamáček, nebo Petříček?
Předsedou sociální demokracie by měl zůstat Jan Hamáček.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

V Drážďanech se zřítila část mostu, konstrukce spadla do Labe

  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Nápoj Capri-Sun chce zpět plastová brčka. Výrobce shání milion podpisů

Oblíbená značka nápojů Capri-Sun brojí proti papírovým brčkům. Vedení společnosti, která i v České republice dlouhodobě nabízí populární pitíčka, se rozhodlo vyvinout tlak na Evropskou komisi....

7. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Antibiotika už nefungují. Investoři varují vlády před šířením superbakterií

Investoři, kteří dohromady stojí za aktivy v hodnotě více než 13 bilionů amerických dolarů (asi 286 bilionů korun), varují před další globální hrozbou v podobě šíření takzvaných superbakterií....

7. září 2024

Tramvaj místo drahého vlaku. Hledá se cesta, jak zlepšit ekonomiku lokálek

Od nového jízdního řádu by z kolejí měly zmizet letité motoráky řady 810. Přestárlá vozidla doposud přesluhují především proto, že neexistuje shodné vozidlo, které by dokázalo splnit přísná evropská...

14. září 2024

Školáci budou jíst méně masa a cukrů, chystá stát. Zbytečně rigidní, líčí experti

Premium

Státní zdravotní ústav dohromady s ministerstvy nyní finišuje na přípravě nového spotřebního koše pro školní jídelny, tedy na úpravě surovin, ze kterých budou moci školy vařit obědy. Jde o poměrně...

14. září 2024

Z Laosu se rýsuje asijské výrobní centrum. Země vábí čínské firmy

Napětí mezi Pekingem a Washingtonem roste. V nejistotě je kvůli tomu řada čínských firem, které řeší, jak se s touto skutečností co možná nejlépe vypořádat. Situace může nahrávat dalším asijským...

13. září 2024

Rusko dál úspěšně dováží letecké pneumatiky ze Západu, zjistili Ukrajinci

Navzdory trvajícím sankcím Rusko úspěšně dováží pneumatiky pro svá na Západě vyrobená letadla. Ukrajinské vládní agentury přišly s tvrzením, že Moskva v loňském roce přes prostředníky dostala na své...

13. září 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...