Společnost Wolt k protestu uvedla, že model odměňování změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů a vycházela z pravidelných dotazníků mezi kurýry. Očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.
Organizátoři protestu na středu vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtějí vyjádřit nespokojenost s přístupem společnosti k jejím kurýrům. Podle nich firma pravidelně snižuje proplacené honoráře, které kurýři v mobilní aplikaci vidí před přijetím objednávky. Vadí jim také to, že jsou kurýrům nevýhodně započítávány kilometry, které ujedou.
Účastníci protestu dorazili na Václavské náměstí v modrých bundách s logem firmy Wolt. Někteří přijeli i na kolech. S sebou přinesli transparenty s nápisy jako Kurýr není otrok nebo Wolt = bída, pískali na píšťalky a provolávali různá hesla, nejčastěji bylo slyšet „hanba“.
Jídlu na kolečkách se daří i po rozvolnění, rozvozci útlum nečekají |
Firma k protestu uvedla, že kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy nebo po zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v ČR přes 7 tisíc kurýrů a dotazníkové šetření provedla mezi 1000 respondentů. Podle společnosti většina z nich zavedené změny vnímá pozitivně. Firma také uvedla, že denní výdělky jsou nyní významně zkreslené tím, že do systému se připojuje rekordní množství lidí, kteří ho chtějí vyzkoušet a lze očekávat, že situace se brzy vrátí k normálu.
Na základě dat ze systému se podle firmy budou výdělky bez spropitného v průměru pohybovat mezi 250 až 300 Kč za hodinu v Praze a v Brně, na podobnou částku chce cílit i v regionech. Proto žádá kurýry, aby s hodnocením nově zavedeného systému počkali.
Po poledni chtějí protestující předat petici se svými požadavky zástupcům firmy v jejím sídle v Praze 7. Jeden z protestujících řekl, že systém odměňování se změnil minulý týden. Dříve to podle něj bylo kolem 60 až 70 Kč a cena se zvyšovala podle dojezdové vzdálenosti. Na přijetí objednávky v aplikaci mají kurýři 15 vteřin. Protestujícím kurýrům také vadí, že nově za dvě objednávky z jednoho podniku dostanou honorář jako za jednu a v petici požadují dvě odměny za duplicitní objednávky.
Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 23 zemích. Na český trh Wolt vstoupil před pěti lety, v současné době působí ve dvacítce měst. Ve stejném oboru v Česku podnikají třeba rozvozci Dáme jídlo či Bolt.