Přehlížení kůrovce se prodraží. Vlastníci lesů zaplatili pokuty za 7 milionů

  1:00aktualizováno  1:00
K šíření škůdců přispívají i vlastníci lesů. Stát jim loni udělil pokuty za téměř sedm milionů korun. Největší více než třímilionovou pokutu dostaly Lesy ČR. Letos mají zaplatit dalších 500 tisíc. Podnik se soudí.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Česká inspekce životního prostředí loni provedla 782 kontrol, většina z nich byla zaměřena na šíření kůrovce a dalších škůdců. Udělila 51 pokut v celkové výši přes 6,6 milionu korun.

„Stav lesů ve většině regionů napříč územím státu není od roku 2015 uspokojivý. Je to způsobeno zejména nekontrolovaným rozvojem hmyzích škůdců, zpočátku v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji,“ shrnula mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Loni úřad zaznamenal kalamitní rozvoj kůrovců v dalších krajích: na Vysočině, v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji.

Fotogalerie

Podnětů, na základě kterých mimo jiné vysílá úřad kontrolory do terénu, přibývá i letos.

Na vážnou situaci v lesích v souvislosti s rozvojem kůrovců a václavky (houba, napadající kmeny) upozornila ČIŽP už ve výroční zprávě z roku 2015. Od tohoto roku do konce 2018 padlo přes 250 pokut v celkové výši přes 18 milionů korun. K šíření kůrovce někdy dochází nejen v lesích, ale třeba i na železnici, kdy se napadené stromy neošetří a lýkožrout se převeze jinam.

Zhruba polovinu z loňských pravomocných pokut zaplatí stát sám sobě. Nejvyšší trest 3,5 milionu korun dostaly Lesy ČR za pochybení, zjištěná na podzim roku 2017 při kontrolách na šesti lesních správách: Bruntál, Jablunkov, Město Albrechtice, Jeseník, Šternberk a Rožnov pod Radhoštěm. Inspekce v protokolu například konstatovala, že Lesy ČR ohrozily životní prostředí v lesích, těžily stromy pozdě a pokračovaly v úmyslné těžbě místo toho, aby nedostatkové dělníky přesunuly do kritických oblastí. Zpráva kritizovala postup vedení v roce 2015 až 2017, kdy podniku šéfoval Daniel Szórád.

Lesy ČR pokutu uhradily, ale brání se u soudu správní žalobou. „Nesouhlasíme s ní. Naprosto neodpovídá živelnému charakteru šíření kalamity, které se nedá jednoduše čelit. Je to exces v rozhodování inspekce,“ říká mluvčí Eva Jouklová. Lesy ČR dostaly letos v dubnu půlmilionovou pokutu za nezpracování kůrovcového dřeva.

Další loňské pokuty mířily na obecní a soukromé vlastníky. Za zanedbání ochrany lesa u České Skalice dostala pokutu 250 milionů Kč společnost New Dobrawitz, 40 tisíc korun musela zaplatit obec Vacov na Prachaticku, 10 tisíc korun Hříšice na Jindřichohradecku. Pokutu 150 tisíc sklidila firma Forestman, která nevytěžila asi sto stromů. Do desítek tisíc korun sahají pokuty fyzickým osobám. Zkušenosti z minulých let ukázaly, že to mohou být až miliony. ČIŽP může udělit peněžité sankce do 5 milionů, při recidivě až do 10 milionů korun.

Správci opět povolili omezené kácení na Rejvízu kvůli kůrovci, čelí kritice

Zatím nejvyšší pravomocná pokuta padla letos v květnu. Společnost H - Agrana musí zaplatit 4 miliony korun za to, že od podzimu 2017 do srpna 2018 neprovedla asanaci více než deseti tisíc smrků napadených lýkožroutem smrkovým a lesklým na Českobudějovicku.

Firma podle inspekce umožnila dokončení vývoje nové generace kůrovce, který teď ohrožuje jiné lesy. „Brouci vylétli a rozšířili se do okolních lesních porostů ve vlastnictví této firmy i v majetku jiných osob. Došlo tak k ohrožení dalších lesních majetků, kde bude opět nutné napadené stromy kácet. Vzniknou nové holiny a zbylé lesy budou oslabeny,“ řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček. Rozsah napadení v této lokalitě nemá v kraji obdoby. Agranu už úřad pokutoval loni.

Vlastníci musejí ze zákona chránit les proti kůrovci tak, aby jej zničil ještě ve stadiu larvy, než se vylíhne a přeletí na jiné stromy. Nejmenší vlastníci mají možnost využít bezplatné služby odborného lesního hospodáře.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Dotace na solární panely leží ladem. Stát nestíhá vyřizovat žádosti

Solární panely na střeše základní školy v Kunraticích.

Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz