Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lesy duchů skončí v peci. Stát využije zpustošené dřevo jako zdroj energie

  1:02
Místa, kde už člověk boj s kůrovcem prohrál, nabízí žalostný obraz. Nahlodané smrky trčí do nebe a beznadějně usychají. Takzvané sterilní souše už pokrývají plochu dvou hlavních měst. V příštích letech se stanou krajinou duchů. Stát chce „mrtvé dřevo“ využít jako energetický zdroj.

Těžaři se těmto místům vyhnou. Ministerstvo zemědělství koncem loňského roku představilo strategii, která jasně mění priority. V lesích, které už kůrovec poničil a vylétl škodit jinam, se nebude muset kalamitní dříví těžit. Firmy přesunou své lidi i stroje tam, kde je ještě možné následky nejhorší kalamity zmírnit.

Musíme do toho víc říznout, velí proti kůrovci šéf Lesů. Rozhodne počasí

Největší plochy sesychajících lesů se nacházejí na severní a střední Moravě a na Vysočině. Stojící dřevo bude postupně degradovat až k nejhorší kvalitě, kdy už se nehodí ani pro výrobu průmyslového papíru.

Stojící palivo

„Pokud dřevo bude na místě dva roky stát, už spíše jde o stojící palivo. Toto dřevo je obtížně využitelné pro papírenský a dřevařský průmysl,“ říká náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář.

S ministerstvem průmyslu a obchodu proto resort spolupracuje na změně vyhlášky o podporovaných obnovitelných zdrojích pro výrobu elektřiny, tepla nebo biometanu. Cílem je uvolnit podmínky pro energetické využití dřeva z­ kůrovcové kalamity. Spalovat by se v elektrárnách na biomasu a teplárnách nově mohlo kromě klestí – tedy zbytků stromů, jako jsou větve a špičky – i hroubí, neboli dřevo s­ průměrem nad sedm centimetrů.

Stát chce spalovny k jeho nákupu motivovat zeleným bonusem. Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že podpora vyjde státní rozpočet letos na 600 milionů korun a v příštím roce až na 1,2 miliardy korun. Vyhláška má být připravena v řádu týdnů, maximálně měsíců.

Stát chce spalovny k jeho nákupu motivovat zeleným bonusem. Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že podpora vyjde státní rozpočet letos na 600 milionů korun a v příštím roce až na 1,2 miliardy. Vyhláška má být připravena v ­řádu týdnů, maximálně měsíců.

Resort odhaduje, že spotřeba biomasy pro průmyslové energetické využití stoupne o 560 tisíc tun ze současných 4,52 milionu tun.

Kritická zóna

Množství těženého kůrovcového dřeva trvale roste. V roce 2017 se vytěžilo 5,8 milionu metrů krychlových, letos to má být už 20 milionů kubíků, což by zaměstnalo téměř veškeré těžební kapacity v zemi.

Stát však počítá s tím, že těžit se bude především v „nárazníkové zóně“ kolem nejpostiženějších oblastí. V nejkritičtější, „červené zóně“ bude zatím usychat 53 milionů metrů krychlových smrků, z ­nichž se až 40 milionů kubíků postupně změní v palivo. A vzhledem k množství tohoto dřeva, které by tuzemské firmy s využitím všech svých sil musely těžit dva roky, tomu zřejmě nikdo nezabrání.

Část suroviny se zpracuje na dřevní štěpku a odveze do spaloven, závodů na zpracování biomasy, tepláren a elektráren. Nejen ČEZ, ale i ­desítky soukromých firem nakoupí štěpku výhodněji díky zelenému bonusu. Lesníci by díky tomu zároveň měli dostat za dřevo lepší ceny. „Promítne se to do výkupních cen dříví, tedy do vyšších plateb vlastníkům lesů,“ věří náměstek Mlynář s ­tím, že kubík dotovaného dříví by mohl stát 700 až 800 korun.

Lesníci růstu cen nevěří

Lesníkům by to přišlo vhod, nicméně pochybují, že cena tak výrazně stoupne. „Každý kubík, který odvezeme z lesa, se hodí. Nevíme, co si s­ přebytky počít. Této ceně ale moc nevěřím,“ pochybuje František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. Pro lesníky by bylo podle něj potom výhodnější prodávat smrkovou štěpku, která nyní stojí 300 až 400 korun za kubík, než vlákninu za cenu kolem 500 korun za metr krychlový.

Tomáš Pařík, předseda představenstva obchodníka s dřívím Wood & Paper, namítá, že ministerský plán nedává smysl: „Může to výrazně narušit trh. Nalámané kusy, větve a špičky stromů do sedmi centimetrů zůstanou ležet v lese. Místo toho se bude pálit dříví, které dlouhodobě může skončit jako vláknina a ve výrobě papíru.“

Plán není podle něj životaschopný, protože české firmy historicky nevozí takzvané hroubí do německých a rakouských spaloven, které čerpají vyšší dotace a ­toto dřevo dlouhodobě zpracovávají. „Kdyby to bylo řešení, Morava už je spálená ve Vídni,“ dodal.

DPH na palivo neklesne

Lesníkům se v důsledku kůrovcové kalamity uvolní pravidla hospodaření, která vyplývají z lesního zákona. Jeho novelu chce resort předložit do konce března, schválení předpokládá v dubnu, tedy ještě před jarním rojením brouka. V nejkritičtějších oblastech nebudou vlastníci lesů muset těžit nahodile, to znamená zpracovávat kalamitní dříví a nebudou jim zároveň za nečinnost hrozit sankce. Tyto oblasti zároveň nebudou muset zalesňovat do dvou let, jak nyní nařizuje zákon.

Kůrovcovou kalamitu v Česku provází špatný odbyt dřeva. Tuzemské pily a zpracovatelé mají naplněné sklady a export vázne, protože s kůrovcem a jinou neplánovanou těžbou bojují i okolní státy.

Odbyt má zvýšit několik dalších opatření. Od začátku února se zvýšil limit takzvané samotěžby. Zjednodušeně řečeno, každý může do státních lesů přijet, vytěžit si a odvézt pro svou potřebu větší množství dříví. Limit se zvýšil ze 30 na 200 kubíků.

Dalším nápadem, jak zvýšit odbyt, je snížení sazby daně z přidané hodnoty na palivové dříví o pět na 10 procent. Případná změna je v gesci resortu financí, který však MF DNES sdělil, že s ní nepočítá. „Ministerstvo financí v tuto chvíli neplánuje snížení sazby DPH na palivové dříví,“ uvedla mluvčí Šárka Šmolíková.

Změny této daně v současnosti projednává poslanecká sněmovna v rámci novely zákona o evidenci tržeb. Návrh počítá s přesunem do nižší daňové sazby u stočného, stravovacích služeb, dodávek tepla a některých dalších služeb jako je kadeřník, opravárenské a úklidové služby a péče o děti a seniory.

  • Nejčtenější

Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů

Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací několika youtubových kanálů. Částka momentálně dosahuje na těžko představitelných 2,1 kvintiliardy...

30. října 2024  15:27

Máslo nad zlato. Ruská ekonomika se přehřívá, Putin dál přikládá pod kotel

Ruská ekonomika sice na papíře prospívá, za pěknými statistikami se ovšem čím dál víc objevují praskliny. Ceny v obchodech raketově rostou, což se naposledy projevilo především u másla. Centrální...

1. listopadu 2024  18:06

Většina mladých Čechů nedosáhne ani na průměrnou mzdu, ukázal průzkum

Přestože polovina Čechů ve věku 18 až 35 let pracuje na plný úvazek, na mzdu ve výši celostátního průměru dosáhne ani ne třetina z nich. Srovnatelný počet mladých v Česku by se svými úsporami vydržel...

26. října 2024

Byty zdražují, i ty staré. V některých městech i o více než milion za rok

Poptávka po nemovitostech žene vzhůru ceny novostaveb, ale i starších bytů. Ty v některých lokalitách podražily až o šestnáct procent za rok, v absolutním vyjádření i o milion korun. Důvodem je...

27. října 2024

Trend chození do práce s nachlazením nezmizel. Nemocné domů firma poslat nemůže

Po odeznění pandemie celosvětově roste počet mnoha jiných onemocnění. Lidé jsou totiž vůči nemocem méně imunní a častěji marodí. Vyplynulo to z několikatýdenního průzkumu, který provedli pracovníci...

28. října 2024

Vyždímat výletníky na maximum. Z obřích lodí je firmy vysadí na soukromé ostrovy

Největší provozovatelé výletních plaveb směřují nejen své lodě, ale i milionové investice do vlastních soukromých destinací plných pláží, barů a restaurací. Trend soukromých destinací však roste na...

3. listopadu 2024

Dřív na večeři, nákupy ve všední dny. Evropané mění své spotřebitelské zvyky

Premium

Spotřebitelské zvyklosti Evropanů se proti období před pandemií změnily. Chodí dříve na večeře a sportovní aktivity či nákupy potravin přesouvají na všední dny, aby měli víkendy volné. Ty pak tráví s...

3. listopadu 2024

OBRAZEM: Pražský hotel Marriott slaví 25 let. Hostil Bruce Willise i bílý balet

V roce 1999 se v centru Prahy otevřel pětihvězdičkový hotel Prague Marriott Hotel. Sedmipodlažní stavba hotelu a administrativního komplexu Millenium Plaza s pěti suterény si vyžádala investici přes...

3. listopadu 2024

Sázka na hubatého Holanďana. Hodinářské firmy nakukují na sociální sítě

Sociální sítě pronikají do všech odvětví, včetně těch historicky spojených s luxusem. Vlivné postavy online světa přitahují pozornost i tradičních hodinářských společností. Pro ty je ale přesun z...

2. listopadu 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kate Winsletová se v novém filmu ukázala nahá, břicho zatahovat odmítla

Kate Winsletová (49) 27 let po Titanicu opět ukázala poprsí ve filmu. Tentokrát to bylo kvůli roli americké válečné...

Babišová řekla ano Bartošovi. Je skvělý, že dokáže měnit názory, pochvaluje si

I když ho seriál Devadesátky vynesl na výsluní, jeho současnou televizní reprízu Kryštof Bartoš nesleduje. „Viděl jsem...

Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů

Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací několika youtubových...

Našli mezeru na trhu. O jejich netradiční výrobky je zájem a zákazníků přibývá

Jitrnice, řízky, steaky, párky, salámy, výpečky, paštiky. Klasický sortiment každé masny, nic nového pod sluncem, nic...

Tatínek mi dohazoval arabské nápadníky, vzpomíná Sára Donutilová

Měla jiné dospívání než její vrstevníci. Otec se k ní choval příliš ochranitelsky. Jenomže jeho výchova byla...