„Trh se vyvíjí velmi dobře,“ uvedl Jiří Hrbáček z Wood & Company. „České realitní fondy ukázaly obrovskou stabilitu a máme výbornou legislativu, o kterou se můžeme opřít. To nám třeba v Polsku nebo na Slovensku závidí.“
Optimismus sdílí i Dušan Sýkora z REICO - investiční společnosti ERSTE Asset Management: „Věřím, že to období nejistoty je doufejme za námi. Teď celý trh vidí ohromný příliv peněz a investorů.“
Výzvou je válka na Ukrajině či cla
„Investoři mají zájem a komerční realitní trh vnímáme jako stabilizovaný, a to nejen v Česku, ale i v sousedních zemích,“ doplnil Jaroslav Kysela z Investiky.
Největší výzvou podle všech tří odborníků nejsou domácí podmínky, ale globální geopolitická situace. „Největším rizikem je rozhoupaná situace ve světovém obchodě, cla a válka na Ukrajině,“ shrnul Hrbáček.
Český kapitál však podle Kysely drží trh pevně: „Před 10–15 lety dominoval zahraniční kapitál. Dnes je 90 % investic realizováno českými fondy, což znamená stabilitu, protože nehrozí, že odejdou jinam.“
„Češi jsou konzervativní národ,“ doplnil Sýkora. „Ve chvíli, kdy se nedaří, začnou odkládat ještě víc. A banky mají snahu depozita přeměnit na investice – jednou z nejkonzervativnějších forem jsou právě nemovitostní fondy.“
A co drobní investoři? „U nás může investovat každý už od 100 korun. Máme přes 85 tisíc investorů a většina jsou právě drobní střadatelé,“ uvedl Kysela. Sýkora k tomu dodal: „U nás je vstupní investice 300 korun a máme 160 tisíc klientů.“
Kanceláře nejsou mrtvé
I společnost Wood & Company nedávno otevřela fond pro veřejnost. „Říkáme tomu demokratizace investování. Založili jsme otevřený fond. Zájem je velký,“ řekl Hrbáček.
Moderátor Vladimír Vokál následně připomněl časté debaty veřejnosti o údajném přebytku kanceláří, například v Praze. Hrbáček však reagoval zamítavě: „Realita je jiná. Neobsazenost je pouze kolem sedmi procent, což je relativně nízko. A kanceláře rozhodně neskončily, jak se po covidu předpokládalo.“
„Nájemci své zamýšlené výpovědi nakonec do jedné roztrhali,“ doplnil Sýkora. „Uvědomili si, že lidé v práci mají sedět spolu. A protože se tři roky nestavělo, bude po kancelářích hlad.“
„Kanceláře se dnes koncipují vlastně jako jakési obýváky, důraz je na komfort a kvalitu. Pro velké firmy je to nástroj, jak oslovit nové zaměstnance,“ vysvětlil Kysela.
Fondy míří i do bydlení
A v závěru debaty se hovořilo o tom, že nemovitostní fondy už vstupují i do nájemního bydlení. „Jsme v tom nováčci, ale vidíme v tomto segmentu budoucnost,“ uvedl Sýkora. „Máme například dva projekty v Praze – na Stodůlkách a Opatově.“
„V tuto chvíli do nájemního bydlení nejdeme,“ přiznal naopak Kysela. „Ale koupili jsme developerský projekt v Plzni – 200 bytů a 10 tisíc metrů čtverečních.“
Na závěr se všichni shodli na tom, že legislativa v ČR v oblasti nemovitostních fondů je výborná: „Na tu nesahejme, nic neměňte,“ apeloval Sýkora. „Ale stavební řízení je neúnosné. Pokud se nic nestane, doběhne to celou ekonomiku,“ uzavřeli jednohlasně všichni experti.