Nečas vyhlásil boj „solárníkům“. Jsou agresivní a na nic nehledí, řekl

  13:41aktualizováno  17:12
Premiér Petr Nečas se tvrdě pustil do velkých podnikatelů v oblasti fotovoltaické energie. Skupinu lidí srocenou kolem tohoto byznysu označil za solární barony, agresivní skupinu, která se ničeho nebojí. "Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard," řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT.

Česká republika solární energii štědře dotuje skrze garantované výkupní ceny elektřiny a podnikatelé vydělávají zejména na boomu z let 2009 a 2010, kdy výrazně klesly vstupní náklady. Tehdy také v Česku vzniklo nejvíc velkých solárních elektráren, takže jejich instalovaný výkon v úhrnu přesahuje například výkon jaderné elektrárny Dukovany.

Síla z jádra proti větru a slunci

Vědecký sloupek fyzika V. Wagnera

Data z porovnání Německa (podporujícího silně obnovitelné zdroje) a ČR s rozšiřováním  výroby z jádra ukazují, že česká cesta vede ke snížení závislosti na uhlí. Německá nikoliv.

"Zde došlo jednoznačně k selhání. Vzhledem k HDP je instalovaný výkon solárních elektráren v České republice vůbec nejvyšší v celé EU. Je vyšší než v jižních zemích typu Itálie nebo Španělska. Tady asi všichni začínáme cítit, že něco není v pořádku," vypůjčil si Nečas pro srovnání země slunečnější než je ČR.

ODS byla v roce 2005, když stát schválil výraznou podporu solární energetiky, opoziční stranou. Poslanci ODS zákon nepodpořili, senátoři však ano. "Protože následovali našeho tehdejšího senátora pana Moldana, se kterým jsme se později rozloučili," řekl Nečas. Bedřich Moldan si později oblékl politický dres TOP 09.

"Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard, které z našich kapes - ať už jako spotřebitelů, nebo daňových poplatníků - mají skončit na účtech vybrané skupinky solárních baronů. Položím vám řečnickou otázku: co byste byl ochoten udělat pro to, abyste nepřišel o desítky miliard?" obrátil se Nečas na moderátora.

Trochu jiní Nečas a Sobotka

Oranžová vzorovaná kravata u šéfa ČSSD, modrá u premiéra. To byl nejvýraznější rozdíl mezi Bohuslavem Sobotkou a Petrem Nečasem v nedělní televizní debatě.

Kupodivu, protože obvykle debata předsedy vlády a lídra opozice - a nejen v České republice - bývá vyhrocenější.

Premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v televizních Otázkách
Premiér Petr Nečas v televizních Otázkách Václava Moravce na ČT (17. února 2013)

Jenže tahle debata působila jako všechno, jen ne vyhrocená. Žádný z politiků nezvedl hlas. Sobotka působil profesorsky a Nečase spíš doplňoval, než aby mu oponoval, premiér zase v debatě často s "protivníkem" navazoval oční kontakt a několikrát uznal, že ČSSD má v lecčems pravdu.

Oba politici se například shodli na tom, že kdyby se ministrem obrany stal exnáčelník generálního štábu Vlastimil Picek (proti čemuž protestuje TOP 09 i LIDEM), nestalo by se nic dramatického. Sobotka zase kvitoval, že vláda spolupracuje s ČSSD v otázce vyhodnocení švédských nabídek na další pronájem stíhaček Gripen. Naznačil také, že vláda může získat podporu ČSSD v racionalizaci čerpání dotací z EU a že se sociální demokraté podpoří vládní návrh zákona na zákaz anonymních akcií.

Jako by proti sobě ani neseděli političtí rivalové. Pravda, Sobotka řekl, že vláda v personálních otázkách "mele z posledního" a párkrát si rýpnul i Nečas. O chvíli později už se zase doplňovali v řeči a přikyvovali na znamení souhlasu.

A na adresu "solárních baronů" měl ještě tvrdší slova. "Je to nesmírně agresivní skupina, která doslova a do písmene nehledí nalevo ani napravo . My zřejmě budeme čelit pokusům o kriminalizaci vedení Energetického regulačního úřadu. Já bych se naopak podíval na to, nakolik věrohodné byly podklady ERÚ v letech 2005 až 2011," řekl.

Chyboval i Nečas

Právě Nečas si totiž v létě 2011 vynutil výměnu vedení ERÚ i přes "nepochopení médií a různé spekulace". Až nyní se podle něj ukazuje, že to byl "správný a nezbytný krok". Řekl, že vycházel i z informací Bezpečnostní informační služby, které ovšem nemohl blíže komentovat.

"I proto, že jsem měl tyto informace, celou řadu indicií - nikoli důkazů, pak bych podával trestní oznámení - jsem považoval v roce 2011 za správný krok provést výměnu vedení Energetického regulačního úřadu," uvedl v České televizi Nečas. Doplnil, že stávající vedení ERÚ v čele s ředitelkou Alenou Vitáskovou má jeho plnou podporu.

Ta uvedla, že úřad do konce února zveřejní audit o možném nezákonném stanovování výkupních cen solární elektřiny. Přehled výrobců energie z alternativních zdrojů, který úřad krátce po jejím prohlášení zveřejnil na svém webu, uvádí finanční podporu větší než zhruba 280 000 korun v roce 2011 u celkem 3 100 slunečních elektráren v ČR. Dalších téměř deset tisíc zdrojů mělo podporu menší. Více elektráren v seznamu přitom může mít jen jednoho majitele.

Podle materiálů Aliance pro energetickou soběstačnost, které asociace Nečasovi hodlá poskytnout, však jeho bezvýhradná podpora Vitáskové povážlivě skřípe. Znalecký posudek práce ERÚ zaslaný Ústavnímu soudu dne 24. října 2011, který Nečas podepsal, totiž obsahuje celou řadu chyb. Ty podstatně ovlivnily výsledek směrem k přijmutí takzvané solární daně.

"Znalecký posudek práce ERÚ pod vedením Vitáskové odhalil špatné podklady pro Ústavní soud. Obdobná pochybení lze nalézt také v materiálu, který zaslal při posuzování solární daně Ústavnímu soudu premiér," uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost

Solární elektrárny jsou nyní v politice žhavým tématem i kvůli vládnímu návrhu na zrušení anonymních akcií, které umožňují mimo jiné  i vlastníkům velkých solárních elektráren zůstat v anonymitě. "Pokud je někdo napojen na veřejné prostředky, pak to musí být čitelné,"  uvedl k tomu například ministr průmyslu Martin Kuba.

Vládní krok proti anonymním akciím je změnou k lepšímu, řekl Sobotka

Jenže to má háček, protože poslanec ODS a předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek podal pozměňující návrh, který by umožnil zachovat už vydané anonymní akcie.

"To nepovažuji za politicky prozíravé. Návrh detailně neznám, ale pokud by znemožnil transparentní odkrytí struktury firem, které se ucházejí o veřejné zakázky, dostávají dotace či působí v regulovaných odvětvích, považoval bych ho za špatný," řekl premiér o Suchánkově návrhu (více o anonymních akciích zde).

Pro vládní návrh chce hlasovat i sociální demokracie, která proti anonymním akciím bojuje už dlouho. "Budeme hlasovat tak jako dříve, pro co největší rozkrytí. Vládní krok je změna k lepšímu a bude lepší, když tento krok učiníme," řekl Sobotka.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Najdete na iDNES.cz