Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Nečas vyhlásil boj „solárníkům“. Jsou agresivní a na nic nehledí, řekl

  13:41aktualizováno  17:12
Premiér Petr Nečas se tvrdě pustil do velkých podnikatelů v oblasti fotovoltaické energie. Skupinu lidí srocenou kolem tohoto byznysu označil za solární barony, agresivní skupinu, která se ničeho nebojí. "Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard," řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT.

Česká republika solární energii štědře dotuje skrze garantované výkupní ceny elektřiny a podnikatelé vydělávají zejména na boomu z let 2009 a 2010, kdy výrazně klesly vstupní náklady. Tehdy také v Česku vzniklo nejvíc velkých solárních elektráren, takže jejich instalovaný výkon v úhrnu přesahuje například výkon jaderné elektrárny Dukovany.

Síla z jádra proti větru a slunci

Vědecký sloupek fyzika V. Wagnera

Data z porovnání Německa (podporujícího silně obnovitelné zdroje) a ČR s rozšiřováním  výroby z jádra ukazují, že česká cesta vede ke snížení závislosti na uhlí. Německá nikoliv.

"Zde došlo jednoznačně k selhání. Vzhledem k HDP je instalovaný výkon solárních elektráren v České republice vůbec nejvyšší v celé EU. Je vyšší než v jižních zemích typu Itálie nebo Španělska. Tady asi všichni začínáme cítit, že něco není v pořádku," vypůjčil si Nečas pro srovnání země slunečnější než je ČR.

ODS byla v roce 2005, když stát schválil výraznou podporu solární energetiky, opoziční stranou. Poslanci ODS zákon nepodpořili, senátoři však ano. "Protože následovali našeho tehdejšího senátora pana Moldana, se kterým jsme se později rozloučili," řekl Nečas. Bedřich Moldan si později oblékl politický dres TOP 09.

"Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard, které z našich kapes - ať už jako spotřebitelů, nebo daňových poplatníků - mají skončit na účtech vybrané skupinky solárních baronů. Položím vám řečnickou otázku: co byste byl ochoten udělat pro to, abyste nepřišel o desítky miliard?" obrátil se Nečas na moderátora.

Trochu jiní Nečas a Sobotka

Oranžová vzorovaná kravata u šéfa ČSSD, modrá u premiéra. To byl nejvýraznější rozdíl mezi Bohuslavem Sobotkou a Petrem Nečasem v nedělní televizní debatě.

Kupodivu, protože obvykle debata předsedy vlády a lídra opozice - a nejen v České republice - bývá vyhrocenější.

Premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v televizních Otázkách
Premiér Petr Nečas v televizních Otázkách Václava Moravce na ČT (17. února 2013)

Jenže tahle debata působila jako všechno, jen ne vyhrocená. Žádný z politiků nezvedl hlas. Sobotka působil profesorsky a Nečase spíš doplňoval, než aby mu oponoval, premiér zase v debatě často s "protivníkem" navazoval oční kontakt a několikrát uznal, že ČSSD má v lecčems pravdu.

Oba politici se například shodli na tom, že kdyby se ministrem obrany stal exnáčelník generálního štábu Vlastimil Picek (proti čemuž protestuje TOP 09 i LIDEM), nestalo by se nic dramatického. Sobotka zase kvitoval, že vláda spolupracuje s ČSSD v otázce vyhodnocení švédských nabídek na další pronájem stíhaček Gripen. Naznačil také, že vláda může získat podporu ČSSD v racionalizaci čerpání dotací z EU a že se sociální demokraté podpoří vládní návrh zákona na zákaz anonymních akcií.

Jako by proti sobě ani neseděli političtí rivalové. Pravda, Sobotka řekl, že vláda v personálních otázkách "mele z posledního" a párkrát si rýpnul i Nečas. O chvíli později už se zase doplňovali v řeči a přikyvovali na znamení souhlasu.

A na adresu "solárních baronů" měl ještě tvrdší slova. "Je to nesmírně agresivní skupina, která doslova a do písmene nehledí nalevo ani napravo . My zřejmě budeme čelit pokusům o kriminalizaci vedení Energetického regulačního úřadu. Já bych se naopak podíval na to, nakolik věrohodné byly podklady ERÚ v letech 2005 až 2011," řekl.

Chyboval i Nečas

Právě Nečas si totiž v létě 2011 vynutil výměnu vedení ERÚ i přes "nepochopení médií a různé spekulace". Až nyní se podle něj ukazuje, že to byl "správný a nezbytný krok". Řekl, že vycházel i z informací Bezpečnostní informační služby, které ovšem nemohl blíže komentovat.

"I proto, že jsem měl tyto informace, celou řadu indicií - nikoli důkazů, pak bych podával trestní oznámení - jsem považoval v roce 2011 za správný krok provést výměnu vedení Energetického regulačního úřadu," uvedl v České televizi Nečas. Doplnil, že stávající vedení ERÚ v čele s ředitelkou Alenou Vitáskovou má jeho plnou podporu.

Ta uvedla, že úřad do konce února zveřejní audit o možném nezákonném stanovování výkupních cen solární elektřiny. Přehled výrobců energie z alternativních zdrojů, který úřad krátce po jejím prohlášení zveřejnil na svém webu, uvádí finanční podporu větší než zhruba 280 000 korun v roce 2011 u celkem 3 100 slunečních elektráren v ČR. Dalších téměř deset tisíc zdrojů mělo podporu menší. Více elektráren v seznamu přitom může mít jen jednoho majitele.

Podle materiálů Aliance pro energetickou soběstačnost, které asociace Nečasovi hodlá poskytnout, však jeho bezvýhradná podpora Vitáskové povážlivě skřípe. Znalecký posudek práce ERÚ zaslaný Ústavnímu soudu dne 24. října 2011, který Nečas podepsal, totiž obsahuje celou řadu chyb. Ty podstatně ovlivnily výsledek směrem k přijmutí takzvané solární daně.

"Znalecký posudek práce ERÚ pod vedením Vitáskové odhalil špatné podklady pro Ústavní soud. Obdobná pochybení lze nalézt také v materiálu, který zaslal při posuzování solární daně Ústavnímu soudu premiér," uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost

Solární elektrárny jsou nyní v politice žhavým tématem i kvůli vládnímu návrhu na zrušení anonymních akcií, které umožňují mimo jiné  i vlastníkům velkých solárních elektráren zůstat v anonymitě. "Pokud je někdo napojen na veřejné prostředky, pak to musí být čitelné,"  uvedl k tomu například ministr průmyslu Martin Kuba.

Vládní krok proti anonymním akciím je změnou k lepšímu, řekl Sobotka

Jenže to má háček, protože poslanec ODS a předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek podal pozměňující návrh, který by umožnil zachovat už vydané anonymní akcie.

"To nepovažuji za politicky prozíravé. Návrh detailně neznám, ale pokud by znemožnil transparentní odkrytí struktury firem, které se ucházejí o veřejné zakázky, dostávají dotace či působí v regulovaných odvětvích, považoval bych ho za špatný," řekl premiér o Suchánkově návrhu (více o anonymních akciích zde).

Pro vládní návrh chce hlasovat i sociální demokracie, která proti anonymním akciím bojuje už dlouho. "Budeme hlasovat tak jako dříve, pro co největší rozkrytí. Vládní krok je změna k lepšímu a bude lepší, když tento krok učiníme," řekl Sobotka.

  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Bankám se daří. Letos vydělaly více než 31 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 4,5 miliardy Kč na 31,1...

Dva tisíce lidí a roboti. V Kojetíně vzniká nové distribuční centrum Amazonu

Společnost Amazon oznámila plány na dokončení výstavby nového distribučního centra. Nová průmyslová budova vyroste v...

Inflace k nám přichází zvenku, domácí vlivy se ještě projeví, uvádí experti

Ceny v Česku rychle rostou, meziročně stouply o 4,1 procenta a podle prognóz tomu není konec. Čím to je? Důvodů je hned...

Nedostatek papíru na trhu trápí i některé prodejce. Mají nedostatek tašek

Nedostatek surovin na trhu, včetně papíru, táhne jejich ceny vzhůru. Kromě toho způsobuje lehké komplikace některým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...