Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Nečas vyhlásil boj „solárníkům“. Jsou agresivní a na nic nehledí, řekl

  13:41aktualizováno  17:12
Premiér Petr Nečas se tvrdě pustil do velkých podnikatelů v oblasti fotovoltaické energie. Skupinu lidí srocenou kolem tohoto byznysu označil za solární barony, agresivní skupinu, která se ničeho nebojí. "Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard," řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT.

Česká republika solární energii štědře dotuje skrze garantované výkupní ceny elektřiny a podnikatelé vydělávají zejména na boomu z let 2009 a 2010, kdy výrazně klesly vstupní náklady. Tehdy také v Česku vzniklo nejvíc velkých solárních elektráren, takže jejich instalovaný výkon v úhrnu přesahuje například výkon jaderné elektrárny Dukovany.

Síla z jádra proti větru a slunci

Vědecký sloupek fyzika V. Wagnera

Data z porovnání Německa (podporujícího silně obnovitelné zdroje) a ČR s rozšiřováním  výroby z jádra ukazují, že česká cesta vede ke snížení závislosti na uhlí. Německá nikoliv.

"Zde došlo jednoznačně k selhání. Vzhledem k HDP je instalovaný výkon solárních elektráren v České republice vůbec nejvyšší v celé EU. Je vyšší než v jižních zemích typu Itálie nebo Španělska. Tady asi všichni začínáme cítit, že něco není v pořádku," vypůjčil si Nečas pro srovnání země slunečnější než je ČR.

ODS byla v roce 2005, když stát schválil výraznou podporu solární energetiky, opoziční stranou. Poslanci ODS zákon nepodpořili, senátoři však ano. "Protože následovali našeho tehdejšího senátora pana Moldana, se kterým jsme se později rozloučili," řekl Nečas. Bedřich Moldan si později oblékl politický dres TOP 09.

"Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard, které z našich kapes - ať už jako spotřebitelů, nebo daňových poplatníků - mají skončit na účtech vybrané skupinky solárních baronů. Položím vám řečnickou otázku: co byste byl ochoten udělat pro to, abyste nepřišel o desítky miliard?" obrátil se Nečas na moderátora.

Trochu jiní Nečas a Sobotka

Oranžová vzorovaná kravata u šéfa ČSSD, modrá u premiéra. To byl nejvýraznější rozdíl mezi Bohuslavem Sobotkou a Petrem Nečasem v nedělní televizní debatě.

Kupodivu, protože obvykle debata předsedy vlády a lídra opozice - a nejen v České republice - bývá vyhrocenější.

Premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v televizních Otázkách
Premiér Petr Nečas v televizních Otázkách Václava Moravce na ČT (17. února 2013)

Jenže tahle debata působila jako všechno, jen ne vyhrocená. Žádný z politiků nezvedl hlas. Sobotka působil profesorsky a Nečase spíš doplňoval, než aby mu oponoval, premiér zase v debatě často s "protivníkem" navazoval oční kontakt a několikrát uznal, že ČSSD má v lecčems pravdu.

Oba politici se například shodli na tom, že kdyby se ministrem obrany stal exnáčelník generálního štábu Vlastimil Picek (proti čemuž protestuje TOP 09 i LIDEM), nestalo by se nic dramatického. Sobotka zase kvitoval, že vláda spolupracuje s ČSSD v otázce vyhodnocení švédských nabídek na další pronájem stíhaček Gripen. Naznačil také, že vláda může získat podporu ČSSD v racionalizaci čerpání dotací z EU a že se sociální demokraté podpoří vládní návrh zákona na zákaz anonymních akcií.

Jako by proti sobě ani neseděli političtí rivalové. Pravda, Sobotka řekl, že vláda v personálních otázkách "mele z posledního" a párkrát si rýpnul i Nečas. O chvíli později už se zase doplňovali v řeči a přikyvovali na znamení souhlasu.

A na adresu "solárních baronů" měl ještě tvrdší slova. "Je to nesmírně agresivní skupina, která doslova a do písmene nehledí nalevo ani napravo . My zřejmě budeme čelit pokusům o kriminalizaci vedení Energetického regulačního úřadu. Já bych se naopak podíval na to, nakolik věrohodné byly podklady ERÚ v letech 2005 až 2011," řekl.

Chyboval i Nečas

Právě Nečas si totiž v létě 2011 vynutil výměnu vedení ERÚ i přes "nepochopení médií a různé spekulace". Až nyní se podle něj ukazuje, že to byl "správný a nezbytný krok". Řekl, že vycházel i z informací Bezpečnostní informační služby, které ovšem nemohl blíže komentovat.

"I proto, že jsem měl tyto informace, celou řadu indicií - nikoli důkazů, pak bych podával trestní oznámení - jsem považoval v roce 2011 za správný krok provést výměnu vedení Energetického regulačního úřadu," uvedl v České televizi Nečas. Doplnil, že stávající vedení ERÚ v čele s ředitelkou Alenou Vitáskovou má jeho plnou podporu.

Ta uvedla, že úřad do konce února zveřejní audit o možném nezákonném stanovování výkupních cen solární elektřiny. Přehled výrobců energie z alternativních zdrojů, který úřad krátce po jejím prohlášení zveřejnil na svém webu, uvádí finanční podporu větší než zhruba 280 000 korun v roce 2011 u celkem 3 100 slunečních elektráren v ČR. Dalších téměř deset tisíc zdrojů mělo podporu menší. Více elektráren v seznamu přitom může mít jen jednoho majitele.

Podle materiálů Aliance pro energetickou soběstačnost, které asociace Nečasovi hodlá poskytnout, však jeho bezvýhradná podpora Vitáskové povážlivě skřípe. Znalecký posudek práce ERÚ zaslaný Ústavnímu soudu dne 24. října 2011, který Nečas podepsal, totiž obsahuje celou řadu chyb. Ty podstatně ovlivnily výsledek směrem k přijmutí takzvané solární daně.

"Znalecký posudek práce ERÚ pod vedením Vitáskové odhalil špatné podklady pro Ústavní soud. Obdobná pochybení lze nalézt také v materiálu, který zaslal při posuzování solární daně Ústavnímu soudu premiér," uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost

Solární elektrárny jsou nyní v politice žhavým tématem i kvůli vládnímu návrhu na zrušení anonymních akcií, které umožňují mimo jiné  i vlastníkům velkých solárních elektráren zůstat v anonymitě. "Pokud je někdo napojen na veřejné prostředky, pak to musí být čitelné,"  uvedl k tomu například ministr průmyslu Martin Kuba.

Vládní krok proti anonymním akciím je změnou k lepšímu, řekl Sobotka

Jenže to má háček, protože poslanec ODS a předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek podal pozměňující návrh, který by umožnil zachovat už vydané anonymní akcie.

"To nepovažuji za politicky prozíravé. Návrh detailně neznám, ale pokud by znemožnil transparentní odkrytí struktury firem, které se ucházejí o veřejné zakázky, dostávají dotace či působí v regulovaných odvětvích, považoval bych ho za špatný," řekl premiér o Suchánkově návrhu (více o anonymních akciích zde).

Pro vládní návrh chce hlasovat i sociální demokracie, která proti anonymním akciím bojuje už dlouho. "Budeme hlasovat tak jako dříve, pro co největší rozkrytí. Vládní krok je změna k lepšímu a bude lepší, když tento krok učiníme," řekl Sobotka.

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levný polský benzin srazil ceny v českém příhraničí, litr někde stojí 32,90

Českopolské pohraničí se stává rájem levného benzinu. Může za to výrazné snížení cen pohonných hmot na čerpacích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Zákaz pesticidů dopadl na pěstitele cukrovky. Končí navzdory rekordním cenám

Evropští pěstitelé cukrové řepy od ní odchází, ačkoliv ceny cukru rostou na rekordní úroveň. Důvodem je rozhodnutí...

Spotřeba kávy opět převyšuje produkci. Češi nejraději holdují té instantní

Podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) v aktuálním, právě končícím roce světová spotřeba opět převýší její...

Umělá inteligence začne řídit domácí zelenou energii. Ušetří i přidá komfort

Advertorial Rozvoj domácích zdrojů energie z obnovitelných zdrojů je v posledních letech impozantní. Systémy však mnohdy nefungují...

Růst cen piva překonával inflaci. Ceny sladu či ječmene přitom klesaly

Ceny základních surovin využívané ve výrobě piva, jako je například ječmen nebo slad, klesly od začátku loňského roku o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...