Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kritici zákoníku znovu debatují o moci odborů

  1:00
Poslanci ve středu nakousli v prvním čtení sporný nový zákoník práce. Jeho kritikům se jej nepodařilo smést ze stolu, ale mají šanci jej změnit během druhého ze tří čtení ve Sněmovně.

Odpůrci nového zákoníku jej mohou ještě změnit během druhého ze tří čtení ve Sněmovně. - Ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

INFOGRAFIKA: Paragrafy pod palbou kritiky

Zásadní proměny, které by byly proti srsti sociálním demokratům a komunistům, kteří ho ve středu prosadili, se nečekají.

Jednou z hlavních výtek je silná moc odborů. Ta vadí i dnes. Už čtyři roky se vedení energetické firmy ČEZ snaží prosadit nový pracovní řád, který by uvolnil pracovní dobu pro řadu zaměstnanců. Jenže to nejde.

"Blokuje to jediná z třiceti odborových organizací, které u nás máme," stýská si Věra Sádková z personálního oddělení firmy. Podobně nesmí bez souhlasu všech odborů ČEZ vydat ani předpisy o změně platů či o poskytování sociálních výhod. "Nevyhovuje to nikomu," říká.

Vysoké pravomoci odborů trápí nejen šéfy ČEZ, ale i stovky dalších manažerů. "Když zákoník projde bez větších změn, pozice odborů se dál posílí a firmám se zbytečně zkomplikuje rozhodování.

A to i přesto, že změny proti současnému nejsou velké," říká právník mladoboleslavské Škody Auto Lukáš Krejčí.

Neposílíme, tvrdí odboráři
"Nový zákoník odbory neposílí ani o milimetr. Kdo to tvrdí, ten ho nezná," říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Není to úplná pravda. Vládní návrh počítá s tím, že odborářům o něco usnadní život. Dnes firma nemůže dát výpověď odborovým funkcionářům, kteří spolurozhodují s firmou například v dozorčích radách.

Novela tuto ochranu rozšiřuje na všechny předáky až po šéfy dílenských výborů. Ve velkých podnicích jde často o desítky lidí. Odboráři mají mít právo na více volna na svou činnost, všem zaměstnancům firmy mají poskytovat volno na odborářské schůze konference, každý pracovník má získat nárok na pět dnů volna na odborová školení ročně.

Za to sklízí zákoník kritiku z řad koalice. "Nejedná se ani o zákoník práce, ani o zákoník odborové práce, ale bohužel do značné míry je to zákoník proti práci," řekl včera ve Sněmovně Karel Kühnl, ministr obrany.

Lepší podmínky pro odboráře ale nejsou tím, co by průmyslníky trápilo ze všeho nejvíc. "S tím si poradíme. Jsou tu větší potíže," říká Krejčí.

Vůbec nejkontroverznějšími body jsou paragrafy o kontrolních pravomocech odborů. Právě kvůli nim odmítají podpořit nový zákoník lidovci. Podle některých právních výkladů se tak firmy s odbory dostávají do nerovného postavení vůči konkurentům bez odborů.

A právě v tom vidí například šéf lidovců Miroslav Kalousek dokonce rozpor s ústavou, zaručující všem občanům - a tedy i podnikatelům - rovnost před zákonem.

Podle těchto ustanovení mají odboráři ve firmách právo dohlížet na dodržování pracovních podmínek a na bezpečnost práce. Zjistí-li nesrovnalosti, mohou zavřít určitý provoz nebo třeba zakázat práci v noci. Tato nejkritizovanější ustanovení nechávají průmyslníky v klidu.

"V debatě o kontrolních pravomocech je víc politiky než zdravého rozumu. V životě jsem se nesetkal s tím, že by zrovna tohle někomu komplikovalo výrobu," říká ředitel karvinské firmy Jäkl Stanislav Konkolský.

"Nikdo přece nebude vědomě provozovat zařízení, které někoho ohrožuje. Už proto, že daleko víc než odbory by mi pak hrozil postih z inspektorátu práce. Jak budu mít něco v nepořádku, státní inspektoři mi to zavřou natotata!"

"Nevzpomínám si, že bychom někdy práci v některém provozu zakázali," říká Jaroslav Potomák, který už třináct let pracuje jako bezpečnostní inspektor hornických odborů na Moravě. Kontroluje pracovní podmínky nejen v uhelných či naftových dolech, ale i v celé řadě netěžebních firem.

"Vždycky jsme se se zaměstnavateli domluvili, jsme spíš partneři než protivníci," dodává. Podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů Jaroslava Zavadila je debata o kontrole jen "bouří ve sklenici vody".

"Za celý loňský rok bylo pokynů k zákazu práce v celé republice vydáno čtyřiačtyřicet, z toho patnáct v knihovnách a osm ve školství. Ve výrobě jde o naprosté výjimky," řekl.

Bolestí jsou desítky drobných komplikací
Politické debaty o zákoníku nechávají firmy v klidu. Zato je trápí desítky drobných změn, které utužují pracovní právo, znemožňují pružné dohody a moderní opatření, jež většinou vyhovují oběma stranám - jak firmám, tak zaměstnancům.

Příklady? Pětadvacetiletá dívka zaměstnaná v jisté pražské firmě jezdí na víkendy k rodičům, proto má zvláštní pracovní dobu - v pátek a v pondělí má kratší směnu, v ostatních třech dnech pracuje jedenáct hodin. Současné právo tomu nebrání, nový zákoník to vyloučí.

Firmy mají také ztratit možnost uzavírat s důchodci či studenty smlouvy o nepravidelné výpomoci při nárazové práci. Nebude možné "půjčit" dočasně pracovníky jinému zaměstnavateli, ztratí-li firma zakázky, zatímco spřízněné firmě chybějí lidi.

Omezí se možnost výdělku pro sezonní brigádníky zaměstnané na dohodu o pracovní činnosti. A další paragrafy poškozují zaměstnavatele. Například: firma nemůže nařídit pracovní cestu bez souhlasu pracovníka. Nebo se zavádí povinný příplatek ke mzdě za práci v sobotu a v neděli.

"V mnoha paragrafech se zpřísňuje právo v neprospěch zaměstnavatelů, často zbytečně," říká právník Bořivoj Šubrt z Asociace pro kolektivní vyjednávání, která sdružuje jak odboráře, tak zaměstnavatele.

Výpověď bez důvodu
Na čem se odboráři s podnikateli vůbec neshodnou, je volnější možnost výpovědí. Podnikatele, ale i profesionální ekonomy na novém zákoníku práce nejvíc zlobí, že nový kodex ani v budoucnu neumožní propouštět nepotřebné pracovníky bez dlouhého vysvětlování. Přitom by jim byli ochotni zaplatit i několik platů.

"To, že firmy nemají víc důvodů k výpovědi, omezuje flexibilitu pracovního trhu. Mohlo to být ošetřeno alespoň nějakou kompromisní cestou," říká místopředseda vlády Martin Jahn.

"Mohla se užít úprava obvyklá v západní Evropě. Ta umožňuje například dát výpověď pracovníkovi, za kterého mám možnost přijmout někoho výkonnějšího či vhodnějšího, s vyšším odstupným. Může jít i o desítkydvanáctinásobky měsíční mzdy," říká Lukáš Krejčí ze Škody Auto.

Právě tomu se ale odbory zuřivě brání: "Neberte lidem poslední jistotu, která jim v téhle době ještě zbývá," vyzývá pateticky odborový předák Zavadil. A levice v parlamentu dává jasně najevo, že právě v tomto bodě rozhodně neustoupí.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Na vyzkoušení nového stavebního řízení bude měsíc a půl, slíbilo ministerstvo

18. dubna 2024

Úředníci budou mít měsíc a půl na vyzkoušení nového elektronického systému, který od července...

Příroda je napřed, mrazy snižují naději na dobrou úrodu, stěžují si pěstitelé

18. dubna 2024  12:01

S každou další mrazivou nocí v Česku ovocnáři přicházejí o část úrody. Mráz v noci na čtvrtek...

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už píše dopisy ministrům

18. dubna 2024

Vysíláme Česko má velmi specifický trh práce. Je zde nejnižší nezaměstnanost v Evropě, to umožnilo podnikům...

Ceny pohonných hmot v Česku dále rostou, benzin již překročil čtyřicítku

18. dubna 2024  9:45

Paliva v Česku dál zdražují. Cena benzinu stoupla nad 40 korun za litr. Ve středu stál litr...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...