Ski Beskydy krachují, bylo málo sněhu. I další se bojí teplé zimy

  0:59aktualizováno  16:24
Milionové dluhy, ale i teplé počasí. To stojí za krachem společnosti Ski Beskydy, která do roku 2014 provozovala lyžařský areál v Mostech u Jablunkova na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Firma požádala soud v Ostravě o vyhlášení konkurzu. Současný teplý ráz počasí může přidělat starosti i dalším provozovatelům středisek.
Snowboardista ve Ski areálu Mosty u Jablunkova.

Snowboardista ve Ski areálu Mosty u Jablunkova. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lyžaři by neměli nic poznat, ale věřitelé musí zbystřit. O vyhlášení konkurzu požádala soud společnost Ski Beskydy, která stála za vznikem lyžařského areálu v Mostech u Jablunkova.

Přibližně sedmnáct milionů korun, které dluží svým věřitelům, přinutilo majitele společnosti Ski Beskydy poslat firmu do konkurzu. Sami soud požádali o jeho vyhlášení.

Soud nyní rozhoduje a je pravděpodobné, že konkurz vyhlásí. Tak jako u mateřské firmy Ski Beskydy, společnosti Bojosta Group.

Razantně ubylo i lyžařů z Polska

Ta podle vlastního sdělení v návrhu na vyhlášení konkurzu dluží věřitelům dokonce šedesát milionů korun a soud ji poslal do insolvence už v listopadu. „Hlavním faktorem problému byla krize v letech 2008 až 2009, kdy lidé měli méně peněz, méně jezdili na lyžích,“ vypočítává jeden ze spolumajitelů Stanislav Czudek důvody, proč firma zamířila do konkurzu.

„A když k tomu připočteme špatné sněhové podmínky a fakt, že v minulosti jsme měli více než polovinu klientů z Polska, jenže tam vznikly z dotačních peněz perfektní areály, jsou ty důvody víc než jasné.“

Na lyžařský areál v Mostech u Jablunkova, který společnost Ski Beskydy dlouhá léta rozvíjela, by alespoň v této sezoně nemělo mít případné vyhlášení konkurzu vliv. „Ta firma tam už od konce března roku 2014 nepodniká, je tam nájemce s platnou smlouvou, takže by vše mělo fungovat jak má,“ řekl starosta Mostů u Jablunkova Josef Szotkowski. Společnost Maflex-cz, která nyní v lyžařském areálu působí, se redakce MF DNES pokoušela kontaktovat, zástupci firmy ale na telefonáty nereagovali.

Problémy se mohou přenést na další

Lyžařský areál v Mostech u Jablunkova se do povědomí veřejnosti dostal na konci minulého desetiletí, kdy zde právě společnost Ski Beskydy i obec mohutně investovaly, Vedle vleku zde vznikla také bobová dráha a další atrakce využitelné i v létě.

Areálu však poněkud překážela problematická poloha hned vedle hlavního tahu na Slovensko. A zatímco lyžaři zde budou podle všeho moci klidně lyžovat i letos, věřitelům nastávají těžké časy.

„Vím, že dluží například Sokolům, od kterých kupovali část sjezdovky, a podobně,“ řekl starosta. Problémy svého času nejdravější společnosti v kraji, co se investic do lyžařského průmyslu týče, se mohou velice rychle rozšířit také na další majitele sjezdovek.

Vánoční svátky jsou klíčové

Pokud za nimi nestojí silný investor, mohou mít, zvláště při současném průběhu zimy, velké problémy. „Letos bude hořekovat hodně oddílů, všude se investovalo a zima nepřišla. Všichni budou mít problémy splácet úvěry a platit lidem výplaty,“ vysvětluje Jaromír Vlček ze společnosti Ski Bílá, spravující stejnojmenný lyžařský areál v Beskydech.

„Pro náš obor jsou totiž stěžejní Vánoce. Když jsou bílé, přijedou lidi a to je pro nás hlavní část sezony. Když sníh není, lidé nepřijedou a ve zbytku roku se to už většinou nedožene.“

A letošní zima je, stejně jako ty minulé, na sníh velice skoupá.„Zatím to vypadá hodně špatně. I my máme faktury po splatnosti, které jsme plánovali zaplatit z příjmů za lyžování. A v minulosti jsme si také museli vzít překlenovací úvěr, abychom obdobný výpadek zvládli. Vlekaře čeká těžký rok,“ dodává Jaroslav Vlček.

Takhle to v Mostech u Jablunkova vypadalo před dvěma lety:

Nejistá návratnost investic

Libor Knot, šéf Asociace horských středisek ČR (AHS), která sdružuje na třicet největších areálů v zemi a­ pokrývá tak přes dvě třetiny trhu, zatím nemá informace, že by hrozila tuzemským areálům vlna krachů. Přiznává však, že situace není kvůli teplému počasí dobrá.

„Začátek zimy je špatný. Už teď je jasné, že prosinec bude horší než loni, kdy se po Vánocích podařilo dosněžit. To letos nehrozí,“ říká Knot. Prosincové tržby přitom mohou tvořit až 20 procent příjmů ze zimní sezony. Pokud se celý prosinec nelyžuje, je výpadek tržeb prakticky nemožné dohnat v dalších měsících. Loni horské podnikatele částečně zachraňoval bílý leden a­ únor. O rok dříve byla jedna z nejhorších zim za dekádu. V součtu posledních sezon zažívá horský byznys krušné časy.

Proti tomu možná trochu paradoxně stojí rekordní investice, které letos na české hory přitekly. Podle odhadů AHS to jenom v tomto roce bylo přes 1,1 miliardy korun. Přibyly moderní vyhřívané lanovky, nová sněžná děla i zázemí. To představuje významný nárůst od doby, co horští podnikatelé přišli o evropské dotace.

Podle Knota zatím velké investice samotné areály nedusí. „Areály, které nejvíce investovaly, mají často za zády partnery-investory ať už z řad developerů, stavebních firem, či finančních skupin. Bankovní úvěry mají na 15 let, tudíž současné výpadky je aktuálně neohrožují. Banky jim zatím vycházejí vstříc. Ale je jasné, že ne každý areál si to může dovolit,“ tvrdí.

Potíže mohou mít zejména menší střediska bez silného ekonomického zázemí. Miliardové investice by mohly být komplikací pro velké areály jen tehdy, pokud by se v budoucnu lyžařská sezona smrskla na méně než tři měsíce, čímž by se výrazně prodloužila jejich návratnost.

Nejvíce peněz letos utratily největší krkonošské areály – Špindlerův Mlýn a SkiResort Černá hora – Pec. Nové lanovky je stály celkem půl miliardy. O dopadech špatného počasí zatím spekulovat nechtějí. „Předjímat v tuto chvíli, jaká bude sezona, je předčasné. Sezonu budeme hodnotit až na jaře,“ říká Zina Plchová, marketingová manažerka SkiResort Černá hora - Pec.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Na jihu Moravy se snědlo přes 20 kilo polského hovězího se salmonelou

Ilustrační snímek

Z polského hovězího, v němž se vyskytly bakterie salmonely, se ve dvou jihomoravských podnicích snědlo téměř 22...

Najdete na iDNES.cz