Krach cestovky na zážitky řeší policie, o peníze přišly dva tisíce lidí

  15:55aktualizováno  15:55
Loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, která až téměř do svého zániku sídlila v Olomouci a její majitelkou byla olomoucká podnikatelka Simona Žáková, vyšetřuje policie. Zůstaly po ní totiž dluhy přes deset milionů korun. O své peníze přišlo přes sto firem a zhruba dva tisíce lidí.
Policie vyšetřuje loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, po které zbyly dluhy minimálně deset milionů korun. (Ilustrační snímek)

Policie vyšetřuje loňský krach zážitkové cestovní kanceláře Zlatá rybka, po které zbyly dluhy minimálně deset milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Touto cestovní kanceláří se zabýváme, prověřujeme kolem dvou tisíc poškozených z celé republiky. Policisté je nyní stále předvolávají a provádí výslechy," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

"V této fázi ale zatím nelze říct, jak bude případ kvalifikován. Celkovou výši škody dosud neznáme, protože počet poškozených ještě stále nemusí být konečný," dodal.

V návrhu insolvenčního řízení z července loňského roku je nicméně celková dlužná částka vyčíslena na téměř deset a půl milionu korun. Hodnota majetku firmy je přitom ve stejném dokumentu spočtena jen na 563 tisíc.

"Vzhledem k tomu, že policie nyní hovoří již o dvou tisícovkách poškozených, lze předpokládat, že přiznané závazky a počty věřitelů budou ve finále mnohem vyšší," podotkl Jan Kratochvil z občanského sdružení Krachy cestovek, které na případ upozornilo.

Dlužné peníze vymáhá i více než stovka firem

Firma Zlatá rybka - zážitky prodávala dárkové certifikáty například na pobyty v relaxačních centrech, pivních lázních nebo luxusních hotelech po celé České republice, ale i v Rakousku. I tito dodavatelé služeb se nyní snaží vymoci dlužné peníze.

"Podle informací z insolvenčního návrhu po sobě Zlatá rybka zanechala přes 130 věřitelů z řad dodavatelů," nastínil Kratochvil.

Společnost s původním názvem Personal CZ se podle obchodního rejstříku přejmenovala na Zlatá rybka - zážitky v prosinci 2008 a koncesi na provozování cestovní kanceláře získala následující rok v březnu. Úpadek kvůli předlužení vyhlásila o tři roky později, 16. dubna 2012.

Majitelku a jednatelku zkrachovalé cestovky se redakci nepodařilo kontaktovat. Internetové stránky firmy jsou zrušeny a jediné dohledatelné telefonní číslo už neexistuje.

Lidé zjišťovali, že nic nedostanou, ještě měsíce po krachu

Na internetových fórech lze najít řadu stížnosti klientů, kteří zaplatili za dárkové certifikáty, ale jediným zážitkem, kterého se jim dostalo, byl marný boj o uskutečnění domluvené služby nebo vrácení peněz.

Některé jsou přitom ještě z léta či podzimu loňského roku, neboť kvůli delší době platnosti dárkových poukazů se je někteří lidé pokusili využít až za nějaký čas po zakoupení.

"Zakoupen relax v pivních lázních za pět tisíc korun, termín byl recepcí v Chodové Plané přijat, leč před příjezdem zrušen. Stejné zklamání jako u ostatních. Rybka kasíruje peníze, ale žádné služby neposkytuje," píše například 7. června v hodnocení firmy na portálu Heureka.cz uživatel s přezdívkou Kyzúr.

"Dnes jsem chtěla rezervovat ´zážitek´ od Zlaté rybky a jaké bylo mé překvapení, že za ušetřené peníze z mateřské mi zbyl jen kus bezcenného papíru. Jdu podat trestní oznámení," přidává se další klientka Tera 20. května.

"Zážitek romantická večeře v Plzni se nekoná," konstatuje pak krátce také uživatelka Martina na začátku října.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Najdete na iDNES.cz