Koupit chatu z hypotéky je běžné

  12:43aktualizováno  12:43
Prohlížet inzeráty s nabídkou chat a chalup mohou i zájemci, kteří nemají potřebné statisícové úspory. Získat hypotéku či hotovostní úvěr na koupi rekreační nemovitosti je u tuzemských bank běžnou záležitostí. Je však třeba počítat s tím, že banky budou opatrnější než při půjčování peněz na rodinný domek či byt.

Poptávka po chatách, a tím i jejich hodnota mohou kolísat více než u klasických domů a bytů.

"Banka je u nemovitostí pro individuální rekreaci opatrnější při určení jejich dlouhodobější zadlužitelné hodnoty," říká šéf nemovitostí Českomoravské hypoteční banky Petr Němeček.

Jednoduše řečeno, hypotéku na byt můžete v Česku dostat i na dvacet až třicet let, ale u rekreačních chat s tak dlouhou splatností úvěru nepočítejte. Podle bankéřů není možné splácet třicet let chatu sbitou z prken.

Měsíční splátka v případě kratší délky splatnosti úvěru roste. Nejžádanější chaty v Česku jsou do úrovně 400 tisíc korun. Hypotéka na takovou nemovitost se splatností deset let vyjde zhruba na 4400 korun měsíčně, ale kdyby klient mohl splácet o deset let déle, platil by měsíčně o 1600 korun méně.

Jako záruka za úvěr může sloužit kupovaná chata či chalupa. Pokud však odhadní cena určená znalcem banky neodpovídá tržní ceně, bude pracovník banky žádat do zástavy jinou nemovitost nebo v případě nižších úvěrů může vyžadovat ručitele.

Některé finanční ústavy, například Komerční banka, nabízejí hypotéky na rekreační chaty a chalupy až do sta procent jejich hodnoty.

"Naše podmínky nejsou vázané na způsob využití rekreačních objektů. Většina bank však na rekreační objekty půjčuje 70 až 80 procent odhadní ceny. Výhodnějších podmínek klient dosáhne v případě, že si na adresu chaty či chalupy převede trvalé bydliště."

"Pokud by byla chata pořízena jako objekt k trvalému bydlení, mohl by klient žádat o úvěr ve výši sta procent hodnoty a zároveň by to mohlo mít pozitivní vliv na výši úvěru. Jde však o individuální případy," řekl Němeček.

Trvalý pobyt na chatě či chalupě umožňuje například v České spořitelně žádat o zvýhodněnou hypotéku v rámci programu TOP Bydlení, kde je garantovaná pětiletá sazba 4,9 procenta.

Důležitou roli při vyjednávání úvěru hraje také to, zda chata stojí v záplavové oblasti, jestli jsou jasné majetkové vztahy k pozemkům či jak snadno je přístupná.

Zejména chaty stávají na pronajatých pozemcích, což bankám zvyšuje riziko. V případě hrozby živelních rizik banky běžně požadují, aby jim klient dal do zástavy budoucí výnosy z pojistky, pokud by povodeň či jiná pohroma chatu zničila a pojišťovna hradila škodu.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz