Korupce je pro české byznysmeny normální. S výdaji na úplatky počítají

  10:21aktualizováno  10:56
Míra korupce je v Česku na alarmující úrovni. Čtyři z pěti byznysmenů ji v obchodní branži považují za rozšířený jev a pouze každý sedmý člen vedení firem si myslí, že management nesleví ze svých etických zásad, pokud půjde o splnění cílů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young, který prezentovala na úterním Fóru Zlaté koruny zaměřeném na dopady korupce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Nejčastěji se k uplácení v Česku využívají prostředky na takzvanou nadstandardní reprezentaci čili uplácení formou darů či zážitků, velmi často jde ovšem o přímé úplatky formou provize ze získané zakázky," uvedl Tomáš Kafka z oddělení investigativních služeb a řešení sporů Ernst & Young pro Českou republiku.

Podle něj se provize pohybuje podle velikosti zakázky mezi pěti a patnácti procenty z její ceny. "Selskými počty se dostaneme k tomu, že aby někdo mohl dát takový úplatek, musí o tolik procent prodražit zakázku. Navíc i po odečtení úplatku na tom musí mít zisk, což znamená, že celá řada projektů je předražena o desítky procent," upozornil Kafka.

To ostatně včera na Zlaté koruně připustil i premiér Petr Nečas, jehož vláda si dala za úkol omezení korupčního prostředí. "Míra korupce má na českou ekonomiku dopad ve výši dvou procent hrubého domácího produktu,“ uvedl předseda vlády. To znamená, že na korupci v Česku připadne zhruba 72 miliard korun.

Co říkají o korupci čeští manažeři

"Jen orgány veřejné správy ročně vypíší zakázky za půl bilionu korun. Kdyby cena zakázek poklesla o pět procent, ušetřili bychom 25 miliard korun, což je mimochodem ekvivalent rozpočtu vlády na vědu, výzkum a inovace," dodal Nečas.

K potlačení úplatkářství ve veřejné sféře podle něj má pomoci přijetí 58 protikorupčních opatření, jež si jeho kabinet vytyčil jako své priority. Prozatím jich zrealizoval 18.

Mezi ně patří například posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu až na úroveň obcí či novela zákona o státních zakázkách, která už ve Sněmovně prošla prvním čtením. Nečas připomněl, že na poslance čeká i finální čtení zákona, který umožní postihovat kromě fyzických osob i firmy, a nově se má zavést i schvalování státních zakázek nad 300 milionů korun všemi členy vlády.

Podnikatelé: Uplácíme, protože musíme

Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák je k opatřením vlády prozatím skeptický. "Mezi našimi členy převládá pocit, že žádné změny zatím nepřišly. Zhruba třetina námi oslovených manažerů uvádí, že si nedovede představit získání zakázky bez úplatku. Ve stavebnictví tento podíl převyšuje dokonce 40 procent," upozornil Hanák.

"Kvůli tomu, že korupce je běžnou součástí byznysu, podnikatelům ani nic jiného nezbývá," dodal. Za svaz apeluje na to, aby se namísto přijímání nových zákonů spíše zlepšila vymahatelnost těch stávajících - tedy práce policie při odhalování hospodářské kriminality.

S tím souhlasí i ekonom Valtr Komárek: "Myslet si, že česká korupce je řešitelná záplavou předpisů a zákonů, je obrovská naivita." Přirovnal to k bojování zákony proti narkomafii, což označil za "dobrý žert".

Podle Ernst & Young jsou čeští podnikatelé co do ochoty uplácet na špici v Evropě. Před námi jsou jen Řekové, Rusové, Turci a Rumuni. "Nejpoctivější" jsou naopak Francouzi, Norové a Poláci.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz