Potvrdily se tak předpovědi analytiků, podle nichž trhy nyní ovlivňuje spíše ekonomická situace v eurozóně a USA než politika. Oslabování koruny představují spíše momentální výkyvy.
"Další vliv pádu vlády na devizový trh neočekáváme. Trh se bude opět ohlížet na ostatní devizové trhy, změny averze k riziku, dění na akciových trzích, domácí ekonomickou situaci a dění v regionu střední a východní Evropy," uvedl hlavní ekonom společnosti Patria David Marek.
Česká měna ve středu oslabila až na 27,40 koruny za euro, ale odpoledne ztráty zmírnila a znovu posílila zhruba o desetník. Koruna během dne oslabovala i vůči dolaru, před závěrem obchodování ale znovu obrátila směr a vrátila se na úroveň 20,15 Kč/USD.
Také analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora tvrdí, že politika nemá na kurz koruny dlouhodobý vliv. "Pokud nedojde k zásadním zvratům v zahraniční a hospodářské politice, bude pokračovat konvergence a s ní i dlouhodobé mírné posilování koruny," uvedl. Dodal však, že pád vlády může korunu krátkodobě poslat až k 27,50 koruny za euro.
Burza přes pád vlády rostla
Pražská burza si s pádem vlády příliš hlavu neláme. "V případě akciových trhů se potvrdilo očekávání, že se poslední politické události projeví jen při otevření trhu a jejich dopad na trh rychle vyprchá. Praha otevřela níže než včera, nicméně po necelé hodině obchodování byl PX index o 0,6 procenta výše," sdělil David Marek k situaci na pražské burze.
Pražská burza nakonec přes pád vlády povyrostla o silných 3,6 procenta. Hlavními faktory pro vývoj tuzemského trhu zůstali zahraniční investoři a světové akciové trhy.
Více než kurz koruny a akciové trhy však pád vlády ovlivní důvěru v českou ekonomiku. "Vyslovení nedůvěry vládě zvyšuje rizika negativních dopadů finanční krize na domácí finanční trhy, neboť může negovat úsilí, které bylo v posledních týdnech vyvinuto na odlišení České republiky od zemí regionu střední a východní Evropy, postižené makroekonomickými nerovnováhami či riziky bankovního sektoru," dodal Marek.