Korsické víno: vzpomínka na léto

  6:43aktualizováno  6:43
Nadvládu Janova ukončili Korsičané bojem za nezávislost. Plány o samostatnosti překazila Francie a roku 1769 se Korsika stala její součástí. Krátce poté se tady narodil Napoleon Bonaparte. Vinařství sdílelo politické osudy země víc, než je zdrávo.

Období vzestupů a pádů přímo kopírovalo neklidné dějiny ostrova, který byl od nepaměti lákavým strategickým cílem různých mocenských zájmů. Vinná réva však na Korsice existovala již dávno předtím, než Středomoří začaly brázdit válečné galéry.

Rostla jako divoký keř a její kulturní pěstování muselo počkat až do časů římské kolonizace, odkud máme zajímavý doklad o využívání pracovní síly: na obdělávání 25 hektarů vinic v oblasti Aléria byl stanoven počet 16 otroků.

Novodobá historie korsického vinařství má překvapivě blízko k osudům tohoto odvětví u nás. Také na Korsice nastala počátkem šedesátých let dvacátého století orientace na průmyslovou velkoprodukci silně doslazených vín.

Příčiny však byly zcela odlišné než v našich krajích. Francie ztratila svou bývalou kolonii, Alžírsko, a hledala uplatnění pro velké množství repatriantů. Na Korsiku se jich dostalo na 17 tisíc a řada z nich měla zkušenosti z vinařského průmyslu. S vládní podporou se proto rozvinul smělý program, díky němuž se rozloha vinic během krátké doby vyšplhala až na 32 000 hektarů.

Ale Korsika není Alžírsko a snaha dělat v podmínkách hornatého ostrova hutné, severoafrické víno nevedla k dobrým koncům. Cukru ve víně přibývalo (v roce 1971 se ho spotřebovalo 85 tisíc metrických centů!), zatímco poptávka po takovém produktu trvale klesala.

O rok později ukončilo tuto epochu rázné rozhodnutí - úplný konec doslazování vín a postupné opouštění podprůměrných vinohradů. Dnes se rozloha vinic pohybuje okolo 7 tisíc hektarů a kromě všeobecně rozšířených odrůd hostí i tři místní speciality - Vermentino, Sciacarello a patrně nejzajímavější Nieluccio, které je blízkým příbuzným italského Sangiovese.

Celá oblast je rozdělena do několika samostatných vinařských "apelací". Největší renomé má mezi nimi bezesporu Patrimonio v severní části ostrova.
Vlastním statutem se honosí ještě Ajaccio a také sladký Muscat du Cap du Corse.

Nejrozsáhlejší část vinic nese označení Vin de Corse, k němuž může být přidán ještě bližší název místa původu. Vedle těchto vín existují samozřejmě i "Vin de Pays" a vína stolní.

Přes snahu o zvyšování kvality zůstávají korsická vína svým významem na lokální úrovni a pro české spotřebitele jsou spíše vzpomínkou na příjemnou dovolenou.
Ale víte, jak to je - žádné víno nechutná už nikdy tak jako ve vinařově sklepě.

Autoři:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz