Španělský policista staví blokádu před hotelem v letovisku Adeje na jihu...

Španělský policista staví blokádu před hotelem v letovisku Adeje na jihu Tenerife, který je v karanténě. (25. února 2020) | foto: ČTK

Opatření proti koronaviru odrazují turisty, letní zájezdy jsou v ohrožení

  • 69
Statisíce neprodaných zájezdů a čeští turisté trávící dovolenou doma. To může být obrázek letošního léta, pokud se budou karanténní opatření v tradičních dovolenkových cílech českých turistů šířit i nadále stejným tempem jako v předchozích dnech.

Před dvěma týdny obavy z nové epidemie koronaviru přinutily turisty odkládat lety do jihovýchodní Asie, nyní se objevilo ohnisko epidemie v severní Itálii, šestice českých turistů se ocitla v karanténě na Kanárských ostrovech a jednotlivé případy nákazy hlásí i další masově navštěvované destinace, Chorvatsko nebo sousední Rakousko. 

Karanténa hotelu na jihu Tenerife

Zejména nejhůře postižená Itálie přitom patří s více než šesti sty tisíci návštěvami českých turistů ročně mezi tři nejoblíbenější destinace po Chorvatsku a Slovensku. Na rozdíl od Chorvatska do ní jezdí čeští turisté i mimo letní sezonu, v zimě je sever země magnetem pro vyznavače lyžování. 

Předprodeje letních zájezdů, které tvoří nejpodstatnější část byznysu cestovních kanceláří, přitom ukazovaly na úspěšnou sezonu. Největší tuzemští touroperátoři hlásili meziroční nárůsty prodejů v rámci takzvaných First Moment nabídek meziročně o desítky procent. 

Při dalším šíření nákazy v evropských letoviscích hrozí, že Češi letní dovolenou odloží, podobně jak to nyní cestovní kanceláře zaznamenávají u zájezdů do jihovýchodní Asie. Stejný trend je zřejmý i z poklesů prodeje letenek. Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) odhaduje škody, které jejím členům způsobí nákaza koronavirem Covid-19, na 29 miliard dolarů (téměř 673 miliard korun). 

O třetinu méně letenek do jihovýchodní Asie

Koronavirus připraví aerolinky o miliardy, poprvé od krize ubude letů

Zájem o osobní přepravu letadly by podle ní navíc měl klesnout o 4,7 procenta. Český trh s letenkami ukazuje ještě prudší zpomalení. Ve srovnání s loňským únorem se prodalo zhruba o desetinu letenek méně, uvedla Alžběta Nečasová ze společnosti Student Agency. 

Největší propad se týká jihovýchodní Asie, kde nákaza vypukla. Letenek do exotických destinací, jako je Thajsko, Vietnam nebo samotná Čína, se letos na českém trhu prodává o téměř třetinu méně než ve stejném období loni. 

Podle experta na cestovní ruch Stanislava Zímy je obor prodejů zájezdů křehký z mnoha důvodů. Rozhodování klientů se totiž řídí často emocionálně. „Pragmatická vysvětlení tam mnohdy nefungují. Na dovolenou totiž musíte mít chuť. Chcete jet na dovolenou s tím, že vás po návratu na letišti budou skenovat? Už to může v zákaznících vzbudit pocit nekomfortu,“ uvedl Zíma. 

První reakce mu v tom dávají za pravdu. Lyžařský zájezd do italského střediska Monte Bondone se například rozhodla zrušit čtyřicetičlenná skupina z Třemešné na Plzeňsku. „Nejsem žádný zmatkař. Donedávna jsem byl v klidu, ale situace se vyvíjí velmi rychle. Za těchto okolností je to opravdu velké riziko. Nikam nepojedeme,“ uvedl Petr Žižka, místostarosta Třemošné a zároveň pořadatel zájezdu pro tamější Dům dětí a mládeže Kamarád. 

Varování kam nejezdit

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestu do postižených oblastí Itálie.

V izolaci je deset zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedna vBenátsku (Vo’ Eugenao).

V Lombardii, Benátsku, Piemontu a Emilia Romagna jsou do odvolání zrušeny všechny kulturní asportovní akce, uzavřena jsou muzea, některé památky a divadla.

Speciální brána pro cestující z Itálie

Ještě v pondělí cestovní kanceláře uváděly, že lidé zakoupené zájezdy na lyžování v severní Itálii neruší, s rezervací dovolené na léto ale vyčkávají. Většina z více než 320 nakažených lidí se nachází v severoitalské Lombardii, postižené jsou ale i jiné regiony včetně Tridentska-Horní Adiže, které je oblíbeným cílem českých lyžařů. 

V sedmi regionech platí kvůli obavám z rozšíření viru zákaz konání akcí s velkým množstvím účastníků včetně sportovních, nefungují ani restaurace a bary. V nejpostiženější Lombardii je nařízena karanténa pro obyvatele 11 měst a obcí s více než 50 000 obyvateli. 

Pražské Letiště Václava Havla kvůli rozšíření výskytu viru zavedlo mimořádná opatření pro cestující z Itálie. Ti jsou odbavováni speciálními branami, které cestující z jiných destinací nevyužívají. Platí v nich zvýšená hygienická opatření. Ochranné pomůcky dostali i zaměstnanci brněnského letiště, kam létá pravidelná linka z lombardského Bergama. Pro cestující s potížemi má být na letišti k dispozici lékař.