Konkurent Paegasu a Eurotelu by měl být znám do konce září

  22:49aktualizováno  22:49
- Podmínky pro účast ve výběrovém řízení na provozovatele sítě mobilních telefonů v pásmu 1800 MHz v pondělí zveřejnil Český telekomunikační úřad. Zájemci o účast v tendru musí své nabídky ČTÚ předložit do 17. srpna. Uchazeči za účast v tendru zaplatí nevratný poplatek dva milióny Kč. Vítěz výběru za udělení licence zaplatí jednu miliardu Kč. Licence by měla být udělena pravděpodobně do konce letošního září.

Uchazeči za účast v tendru zaplatí nevratný poplatek dva miliony korun. Vítěz výběru za udělení licence zaplatí jednu miliardu korun

Uchazečská firma nesmí být kapitálově nebo jinak propojena se současnými provozovateli Eurotelem a Radiomobilem. Podílníci společnosti nesmí mít v těchto firmách ani nepřímou majetkovou účast převyšující deset procent.

Uchazeč musí být zapsán v českém obchodním rejstříku a musí to být subjekt, který nejméně jeden rok provozuje síť mobilních telefonů s nejméně 100.000 účastníky, nebo je přidruženým subjektem provozovatele či je provozovatel mobilní sítě jedním z vlastníků uchazečské firmy.

Vítěznou firmu určí řídící výbor v jehož čele je vrchní ředitel Českého telekomunikačního úřadu David Stádník. Ten poté doporučí ministru dopravy a spojů udělení Pověření k provozu mobilní sítě. Poradcem řízení je společnost CEAG.

Telekomikační úřad předpokládá, že část spektra 1800 MHz bude vedle třetího operátora poskytnuta i firmám EuroTel a RadioMobil, které provozují sítě GSM 900 MHz, nejdříve však za devět měsíců po spuštění provozu třetího operátora.

Stávající telefonní operátoři mají ve svých pověřeních povinnost uzavřít s novým subjektem propojovací dohody. To novému subjektu umožní využívat jejich infrastrukturu, kterou tvoří síť pozemních vysílačů. Jejich budování by neúměrně prodražilo a ztížilo počáteční rozjezd nového provozovatele.

Možnost roamingu bude záviset na vzájemných obchodních jednáních. Držitel licence získá od Českého telekomunikačního úřadu bezplatně přibližně milión telefonních čísel a bude moci žádat o povolení naposkytování veškerých liberalizovaných telekomunikačních služeb.

Účast ve výběrovém řízení předběžně deklarovaly například společnost Aliatel (regionální energetiky) spolu s norským Telenorem, Gity (informační technologie), Radiokontakt (provozovatel pagerů) a France Telecom, francouzská Vivendi, turecká Rumeli, vlastník pětiny akcií Českých radiokomunikací - dánská Tele Danmark nebo Investiční a Poštovní banka spolu s kanadskou Telesystem International Wireless.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz