Spoření na penzi láká spekulanty, vláda by jej mohla uzavřít dřív

  10:01aktualizováno  10:01
Vláda uvažuje o předčasném uzavření vstupu do 2. pilíře. Spoření na důchod v soukromých fondech, které se má uzavřít k 1. lednu 2016, totiž láká spekulanty. Kdo by vstoupil do druhého pilíře nyní, mohl by při jeho zrušení získat peníze ze své budoucí penze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jedna z variant je předčasné uzavření druhého pilíře,“ uvedla ministryně práce Michaela Marksová. Do důchodových fondů si lidé od 1. ledna 2013 mohou posílat dvě procenta ze své hrubé mzdy a stát jim k tomu přidá tři procenta z jejich důchodového pojištění.

Sobotkova vláda tento týden rozhodla, že celý systém zruší (více čtěte zde). Protože zmíněná tři procenta od státu patří ze zákona účastníkům, nemůže si je stáhnout zpátky do rozpočtu, ale se zrušením pilíře je musí lidem nechat.

To je lákadlo, kterého se vláda obává. „Je účelné ukončit možnost vstupu do pilíře dřív, jen bychom vytvářeli transakční náklady pro firmy i stát,“ myslí si Vít Samek, právník Českomoravské konfederace odborových svazů a člen Odborné komise pro důchodovou reformu, která koncept ukončení důchodového spoření dala dohromady.

Důvodem zrušení 2. pilíře je podle ministryně odklonění části peněz, ze kterých se platí důchody, na soukromé účty účastníků spoření. „Odváděly se obrovské částky, letos už 850 milionů korun, to by pokračovalo,“ uvedla. Podle ní bylo spoření nevýhodné pro stát a výhodné jen pro mladé účastníky se středními a vyššími příjmy.

Už však nedodala, že účastníkům - ať už budou ve 2. pilíři od začátku, nebo jen pár měsíců před koncem - se v budoucnu za každý rok soukromého spoření bude krátit státní důchod a stát tak ušetří - ale až v horizontu patnácti či dvaceti let.

Deficit 50 miliard

Současná vláda potřebuje řešit akutní problém důchodového deficitu, který jí bude v následujících čtyřech letech zasahovat do rozpočtu. Loni se na důchody vyplatilo o 50 miliard víc, než se vybralo na důchodovém pojištění. Schodek se prohlubuje s každou valorizací a v době zvýšené nezaměstnanosti.

Konec reformy penzí láká spekulanty, mohou získat několik tisíc

Stát si na důchody půjčuje a podle modelů Ministerstva práce a sociálních věcí to bude v příštích letech čím dál víc. Zda to bude Sobotkova vláda řešit, zatím není jasné. Současná důchodová komise, už třetí v pořadí od roku 2004, přišla s návrhy, které spočívají ve zhoršení výpočtu budoucích důchodů bezdětným lidem. Prezident Miloš Zeman by problém řešil zvýšením odvodů lidí na důchodové pojištění.

Zavedení a zase zrušení druhého pilíře přijde stát na desítky milionů korun. Penzijní společnosti hlásí proinvestované náklady ve výši 400 milionů. Mohly by chtít i arbitráže za zmařenou investici, je však pravděpodobné, že se firmy se státem dohodnou. Pokud vláda zákonem zatraktivní třetí pilíř, dá se jejich byznys zase do pohybu.

Současná koalice se v programovém prohlášení zavázala, že lidi nechá spořit na stáří ve třetím pilíři a ten upraví. Už teď ho stát podporuje částkou 11,5 miliardy korun ročně - z více než poloviny na příspěvcích, dále na daňových úlevách.

Jde přitom o spoření, které není nutně určeno na „stará kolena“, peníze lze po dovršení 60 let jednorázově vybrat a volně použít. Lidé tak nadále zůstanou závislí na státní penzi. Při neustálých změnách přitom není jisté, jak se bude za 20 let důchod počítat či v kolika se do penze půjde.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Najdete na iDNES.cz