Končící senátoři kývli na škrty, vyšší daně i omezení stavebního spoření

  12:57aktualizováno  16:36
Na balíku vládních úspor se snížením státní podpory stavebního spoření i vyššími daněmi v příštím roce už chybí jen podpis prezidenta. Škrty schválil Senát necelý měsíc po volbách, ale ještě ve starém složení. Spor o vládní úspory skončí u Ústavního soudu.
O balíku škrtů, který navrhla vláda Petra Nečase, hlasoval Senát ve starém složení téměř měsíc po volbách. Spor o zákony proto skončí u Ústavního soudu.

O balíku škrtů, který navrhla vláda Petra Nečase, hlasoval Senát ve starém složení téměř měsíc po volbách. Spor o zákony proto skončí u Ústavního soudu. | foto: Dalibor Puchta

Státní podpora stavebního spoření se příští rok sníží na polovinu. Sociální demokraté i komunisté to zpochybní u Ústavního soudu - a to proto, že se to týká i již v minulosti uzavřených smluv. Než soud rozhodne, platí, že státní příspěvek klesne ze 3 tisíc ročně na patnáct stovek, u starších smluv ze 4 500 korun na 2 250. Od roku 2012 bude maximální roční státní podpora stavebního spoření 2 tisíce korun.

Proti protestu zasahovala policie

Demonstranti z hnutí ProAlt se snažili zabránit konání schůze Senátu, kterou označili za neústavní

Prošlo i dočasné zvýšení daní. Sleva na dani při podávání daňového přiznání klesne o 1 200 korun ročně na poplatníka. Právě o zvýšení daní byl ve vládě velký boj, ale premiér Petr Nečas nakonec přesvědčil ministra financí Miroslava Kalouska, aby to platilo jen v příštím roce. Vláda se přitom "schovala" za povodně. Řekla, že vyšší příjem z daní potřebuje na nápravu povodňových škod, ale návrh na jejich zvýšení byl připraven už před nimi.

Sociální škrty hájil v Senátu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. "Přestože jsou ta opatření nepopulární, jsou potřebná. Kdybychom je dělali později, musela být být tvrdší," řekl Drábek.

milan štěch Jménem opoziční ČSSD naopak proti škrtům protestoval senátor Milan Štěch. "Nepamatuji si, že by se takovýmto způsobem projednával tak velký balík, který mění naráz tolik zákonů, které budou mít velký dopad na život občanů," zkritizoval vládní záměry Štěch.

Prošlo i snížení příspěvků politickým stranám o pět procent. Dosud strany dostávaly ročně za každého poslance i senátora 900 tisíc korun. "Uznávám, že je to symbolické, ale styděli bychom se v koalici, abychom se postavili mimo škrty ve veřejném sektoru," řekl kritikům ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John. Podle místopředsedkyně Senátu za ČSSD Aleny Gajdůškové je navrhované omezení určitě populární, ale státní rozpočet to nezachrání.

To, že všechny škrty budou schváleny, bylo jasné, už když senátoři z klubů ODS a TOP 09 odhlasovali, že i Senát projedná škrty navržené vládou ve zrychleném režimu legislativní nouze. Potvrdilo se tak, že na schůzi má vládní koalice převahu a nepřipustí žádné komplikace.

Senátoři potvrdili i změnu zákoníku práce, kvůli níž bude celodenní stávka

Balík sociálních škrtů, na který senátoři kývli, počítá s tím, že porodné se bude vyplácet už jen za první dítě, a to pouze rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima. Lidé, kteří nyní dostávají příspěvek na péči 2 tisíce korun měsíčně, musí počítat s tím, že od ledna jim bude stát posílat měsíčně už jen osm stovek.

Vládní škrty

- porodné vyplácet jen rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima a jen za první dítě
- snížení příspěvku v bezmocnosti u první kategorie na 800 korun
- omezení vyplácení sociálního příspěvku
- nemocenskou budou vyplácet firmy tři týdny místo dvou
- dlouhodobá nemocenská (nad jeden měsíc) se sníží na 60 procent denního vyměřovacího základu
- snížení státní podpory stavebního spoření na polovinu
- snížení slevy na dani z příjmu fyzických osob o 1200 Kč, tzv. "povodňová stovka" (jen pro příští rok)
- snížení příspěvku politickým stranám za získané mandáty o 5 %
- zdanění náhrad politiků, zdanění příjmu prezidenta a platu pro exprezidenta
- snížení sumy na mzdy zaměstnanců veřejné sféry o 10 procent

Současně senátoři potvrdili změnu zákoníku práce, kvůli které už odbory na 8. prosince vyhlásily celodenní stávku.

Vláda, která chce ušetřit na platech státních zaměstnanců, totiž bude moci rozšířit okruh profesí ve veřejném sektoru, kterých se bude týkat "pásmové odměňování" a smluvní platy. Na platy policistů, hasičů či státních úředníků chce dát vláda v příštím roce o deset procent méně. To bude znamenat někde nižší platy, jinde propouštění, zčásti kombinaci obojího.

Průběh schůze Senátu se marně pokoušela zablokovat asi dvacítka demonstrantů ze sdružení ProAlt, proti nimž musela zasáhnout policie.

O osudu škrtů rozhodne definitivně až Ústavní soud

I když škrty začnou 1. ledna platit, definitivně o jejich osudu rozhodne až Ústavní soud. Obrátit na něj se rozhodli nově zvolení senátoři z hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava a Alena Dernerová.

Vadí jim, že i když byli zvoleni, hlasují o vládních záměrech místo nich senátoři, kteří ve volbách neuspěli a ztratili podle nich mandát. Soud se již stížností Severočechů.cz začal zabývat.

Senátor Jaroslav Kubera bavil své kolegy vtípky na účet odborů. Senát novelu u DPH vrátil zpět poslancům"Mandát senátorů končí až 13. listopadu," namítá končící předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS s odkazem na to, že volební období senátorů je šestileté. Jeho stranický kolega Jaroslav Kubera při jednání horní komory řekl, že kdyby do Senátu vláda neposlala úsporné zákony, rozruch kolem toho, kdy začíná a končí mandát senátorů, by vůbec nevznikl.

"Zasedali bychom normálně, nikdo by nehledal účelové výklady Ústavy o tom, že když někdo získá mandát, tak se ho musí hned ujmout," řekl Kubera

Ústavní soud bude posuzovat také stížnost sociálních demokratů. Šéf strany Bohuslav Sobotka iDNES.cz řekl, že jeho strana napadne to, že ve Sněmovně nepřipustila vládní koalice o sociálních škrtech obecnou rozpravu poslanců a podle ČSSD tak omezila práva opozice.

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

Najdete na iDNES.cz