Komunisté měli jednodušší vstup do byznysu

  1:09aktualizováno  1:09
Ekonomičtí ministři, šéfové a náměstci velkých státních firem, ředitelé podniků zahraničního obchodu nebo komunisty prověření bankéři, kteří za minulého režimu mohli pobývat na Západě. To je základní výčet soudružských profesí, které měly po listopadu 1989 nejlépe našlápnuto do byznysu.

Významní funkcionáři krátce před pádem režimu. Po revoluci uspěli spíše pragmatičtí stranící než kovaní soudruzi. | foto: ČTK

"Tito lidé měli informace a také kontakty na zahraniční firmy, které po nich také hned sáhly, protože nikoho jiného neznaly," říká historik Miroslav Vaněk.

Jeho slova potvrzuje předlistopadový člen předsednictva ÚV KSČ Miroslav Štěpán, jenž byl jako jediný z bývalých soudruhů odsouzen za potlačování listopadových demonstrací a pobyl si ve vězení. "Znali lidi, znali možnosti a metody," uvedl pro MF DNES.

O své minulosti mluví neradi

Štěpán je zároveň také jediný, kdo je z předlistopadových funkcionářů ochoten mluvit s novináři. Rozhovor pro MF DNES o přerodu z komunistických struktur do byznysu postupně odmítli Marián Čalfa, Miroslav Toman, Ladislav Adamec mladší nebo bývalý šéf Státní banky československé Svatopluk Potáč.

co dělají bývalí straníci

Jak po revoluci ne(uspěli) v podnikání vysoce postavení funkcionáři a šéfové státních firem čtěte zde

"Děkuji za váš zájem, necítím však jakoukoliv potřebu se vyjadřovat ve veřejných sdělovacích prostředcích," uvedl Marián Čalfa, jenž má prosperující právnickou praxi a po revoluci asistoval u řady velkých obchodů.

Hladký start do další kariéry měli také významní ministři z posledních vlád sestavovaných pod dohledem strany. Například šéf tehdejšího ministerstva dopravy a spojů František Podlena se už v roce 1991 mohl pochlubit, že se stal šéfem pražské pobočky rakouské spediční firmy Franz Welz. Později v oboru dál sám podnikal.

Andreje Barčáka hned po odchodu z křesla ministra zahraničí oslovila firma General Motors, aby jí pomohl v Československu vybudovat pobočky Opelu. Barčák svou kariéru dotáhl na nejvyšší posty v koncernu, dnes tráví důchod v zahraničí.

Na rozdíl od vysokých státních a podnikových funkcí neznamenala automatický úspěch nejvyšší stranická křesla. Spíše naopak. V podnikání více uspěli pragmatičtí straníci, kteří měli rudou knížku spíše pro to, aby mohli pracovat na řídících pozicích, než kovaní soudruzi. Těm bylo kvůli relativně pomalému kariérnímu postupu v KSČ v roce 1989 také obvykle přes šedesát let, takže svou roli sehrál i věk.

Čtěte: Socialistické podniky byly líhní miliardářů

I přesto však mohli být užiteční. Podezření, že za část úspěchu vděčí svému otci, se nikdy nezbaví například Ladislav Adamec mladší, syn stejnojmenného bývalého předsedy vlády. Skupina firem kolem Ladislava Adamce mladšího je poměrně široká, jedna z jeho společností teď zajišťuje například stavbu kaolinky ve Vietnamu.

"Když budu mít informace, tak je svým dětem předám. To je bez debat. Jenže jakmile začnete zkoumat potomky, tak narazíte na to, že je to nemorální: děti přece nemohou za své rodiče," upozorňuje Vaněk.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Druhá největší mince na světě

Česká národní banka se 21. září otevře veřejnosti. Kromě střežených míst ukáže i zlatou minci v hodnotě 100 milionů...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz