Nové požadavky na emisní a technické normy kotlů a kamen jsou součástí návrhu EK na novou směrnici o Ekodesignu, která mimo jiné výrazně zpřísňuje limit pevných částic nebo snižuje emisní limity oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Konkrétně se vztahuje na kotle s tepelným výkonem do 1 000 kW a méně a na lokální topidla do 50 kW.
Česko s návrhem nesouhlasí. „Zpřísnění požadavků by mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. Proto s návrhem nesouhlasíme a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu Marek Vošahlík.
Cílem ČR podle něj bude, aby požadavky odpovídaly technologickému vývoji a ekonomickým možnostem. „Nesmí ale vést k neúměrnému dopadu na peněženky českých domácností a firem. Tento typ kotlů by měl zůstat na trhu jako jedna z možných alternativ způsobu vytápění,“ podotkl Vošahlík. Upozornil na to, že zatím jde o první návrh, o kterém se bude dál jednat. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček následně zdůraznil, že ČR bude prosazovat revizi návrhu, aby odpovídal reálným možnostem.
S návrhem EK nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí. „Dřevo je obnovitelný zdroj a představuje také energetickou nezávislost. Proto také v programu Nová zelená úsporám podporujeme výměnu starých uhelných kotlů za modernější kotle na biomasu, na kusové dřevo nebo třeba pelety. Je potřeba tento domácí zdroj podporovat,“ řekl ČTK ministr životního prostředí Petr Hladík.
Nové požadavky Evropské komise vyřadí 90 procent kotlů a kamen, varují odborníci![]() |
Energetici odmítli evropskou předlohu jako nesplnitelnou. „Nereálný nápad Evropské komise hází klády pod nohy všem výrobcům kotlů a kamen v Česku i celé Evropě. Navržené parametry popírají samotné fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné,“ uvedl předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle něj by nové podmínky mohly z trhu vyřadit 90 procent kotlů a kamen na tuhá paliva, zatímco zbylé by výrazně zdražily.