KOMENTÁŘ: Luxus jménem vepřo-knedlo-zelo

  10:16aktualizováno  10:16
Africký mor prasat v Číně způsobí celosvětový růst cen vepřového a spolu s ním asi i dalších druhů masa. Pro Čechy to bude znamenat dražší vepřo-knedlo-zelo, pro Donalda Trumpa dokonce překážku na cestě za znovuzvolením.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zemědělce v Číně zachvátila panika. Může za ni nezadržitelně se šířící epidemie afrického moru prasat, která od srpna loňského roku už stačila zasáhnout prakticky celou Čínu. Prasata kvůli čínskému moru podražují také v Česku. A bude hůř.

„Nikdy tady mezi farmáři nebyla taková panika,“ nechal se o víkendu slyšet vrcholný představitel čínského ministerstva zemědělství. Znepokojeni jsou však zemědělci po celém světě. Podle analýzy nizozemské Rabobank, která se specializuje na jejich úvěrování, klesne letos čínská produkce vepřového zhruba o třetinu. To je, jako by na světový trh přestala vepřové dodávat celá Evropa. Africkým morem je v Číně nakažena až polovina chovů, takže je třeba prasata ve velkém vybíjet. Dosud tam vybili více než milion prasat. Obnovení chovů může zabrat až pět let.

Agentura Fitch je zdrženlivější než Rabobank. V Číně se prý letos vyprodukuje 45 milionů tun vepřového, což by byl „jen“ šestnáctiprocentní pokles v porovnání s rokem 2018. I tak by šlo o nejnižší objem produkce od roku 2007. Před dvanácti lety však měla Čína skoro o 85 milionů obyvatel méně než dnes, a navíc byli výrazně chudší, takže si tolik masa nemohli dovolit.

Celosvětová produkce vepřového letos podle optimistických odhadů meziročně klesne o 4,1 procenta, neboť dojde k nárůstu produkce zejména v USA, Rusku a Brazílii. Situaci příliš nezachrání vyšší produkce hovězího a zvěřiny, neboť ta letos celosvětově stoupne jen asi o 0,6 procenta, v EU samotné navíc poklesne. Lze tedy předpokládat, že tlak na růst cen se nevyhne ani jiným druhům masa, zejména právě hovězímu, případně kuřecímu či zvěřině, jimiž lidé budou dražší vepřové alespoň zčásti nahrazovat.

Vepřové maso prudce zdražuje. Světovým trhem cloumá africký mor v Číně

Vzhledem k tomu, že Číňané zkonzumují polovinu množství světového vepřového, je zřejmé, že dovoz do země notně naroste. Už se to děje. Prodejci vepřového v Evropě pociťují tlak na růst cen. Do Česka cenové vzlínání přichází z Německa, neboť zemědělský trh obou zemí je propojen. Výkupní cena prasat v Česku se začala zvedat.

Některé tuzemské masokombináty proto už zvyšují cenu vepřového, zatím v rozsahu kolem deseti procent.

Dražší cibule i brambory

Vepřové v Česku by mohlo v nejbližších měsících podražit i o více než pětinu. Jeden příklad za všechny: jestliže se v březnu cena vepřové kýty bez kosti pohybovala kolem 122 korun za kilogram, nelze vyloučit, že v nadcházejících měsících se dostane až ke 150 korunám.

Pořádně se tak prodraží například oblíbené vepřo-knedlo-zelo. Jeho ingredience totiž citelně podražují, a nejen vepřové.

V březnu vepřové meziročně zdražovalo jen zhruba o pět procent. Jenže to se ještě neprojevil dopad čínského, vlastně afrického moru prasat. V březnu ovšem citelně narůstala i cena zelí, a sice o sto procent oproti březnu roku 2018. Cibule dokonce v březnu meziročně podražovala o 104 procent. Brambory pro výrobu knedlíků zdražovaly o 70 procent. Kdo má raději knedlíky houskové, ten se zase musel v březnu smířit s meziročním růstem ceny bílého pečiva o osm procent.

Sójová válka

Zkrátka a dobře, africký mor prasat v kombinaci se špatnou úrodou loňského roku, kvůli níž podražují brambory, zelí, cibule či obiloviny, může vést k tomu, že v nejbližších měsících bude vepřo-knedlo-zelo běžně třeba o třetinu dražší než loni ve stejnou dobu. Mimochodem, špatná loňská úroda může přispět ke zdražení vepřového též, jelikož kvůli ní roste cena krmné směsi pro prasata.

Naštěstí vždy existuje možnost dát se na zdravější jídelníček. Příští měsíce, ba možná léta bude atraktivní sója. Pokud ne chuťově, pak alespoň cenově. Sójové boby totiž pro svůj vysoký obsah bílkovin Číňanům dobře slouží právě i k výkrmu prasat. Když teď ale mají krmit minimálně o třetinu zmenšený chov, je zřejmé, že jejich poptávka po sóje klesá. Dovoz sójových bobů do Číny tak letos poprvé za patnáct let zřejmě poklesne. Další snížení dovozu nastane v roce příštím. Ruku v ruce s tím sója zlevní. Důvodem je nejen epidemie prasečího moru, ale také obchodní válka Pekingu s Washingtonem.

Symbolem obchodní války se stala právě sója. Americký prezident Donald Trump nyní naléhá na Peking, aby zatížil cly jiné než klíčové zemědělské produkty, včetně sóji. V předvolební kampani pro prezidentské klání v příštím roce chce totiž potěšit americké farmáře, kteří tvoří podstatnou část jeho voličstva. Pokud však Trump Peking přesvědčí a ten cly zatíží něco jiného než sóju, bude čelit nečekané hrozbě – zmíněnému africkému moru prasat. Ten může mít na poptávku po produkci amerických zemědělců stejný nebo podobný dopad jako cla Pekingu na americký zemědělský dovoz.

Pokud se epidemii nepodaří rychle zkrotit, Číňané nejspíše nebudou chtít sóju odebírat jen pro Trumpovy krásné oči. Jestliže ji neupotřebí jako dříve na výkrm prasat, proč by ji měli skladovat po stovkách tun nevyužitou? Je ale samozřejmě možné, že se Trump s Číňany dohodne na tom, že budou místo americké sóji odebírat více amerického vepřového. I tak však africký mor prasat v Číně představuje riziko nejen pro českého labužníka, milovníka „vepřa-knedla“, šunky či sádla, ale také právě pro Trumpa v kontextu jeho snahy o znovuzvolení v příštím roce.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Další z rubriky

Nic jsme neporušili, klidně ať rozhodne soud, říká manažer Agrofertu

Člen představenstva Agrofertu Petr Cingr

Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých hovoří jako o problematických, říká...

Jarní mrazy zničily pětinu úrody ovoce, ovocnáři prodělají 200 milionů Kč

Sklizeň jablek.

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 21 procent. Ztráta ovocnářů kvůli poklesu...

Daruji les i s kůrovcem. Vlastníci jsou zoufalí, lesy prodávají pod cenou

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Majitelům lesů docházejí síly i finance. Někteří z nich prodávají lesy s kůrovcem za pakatel. Ti nejzoufalejší svůj les...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz