KOMENTÁŘ: Starci v supermarketu a stařec Jágr na ledě

  13:00aktualizováno  13:00
Ti, kteří hokejovému trenérovi Vladimíru Růžičkovi nepřejí jeho úspěchy, o něm rádi vyprávějí vtip, že pracuje jako internet připojený přes wi-fi. Jakmile se vzdálí od ledové plochy dál než na padesát metrů, přestává fungovat. Starší lidé jednají jinak, to neznamená, že nemohou být prospěšní. Naopak, společnost a trh jim však musejí jít naproti, aby jejich potenciál využily.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Světový šampionát v Minsku ukazuje jednu Růžičkovu schopnost, která se dá využít i mimo hokej: jeho mistrovství spočívá v tom, jak zapojuje do hry starší generaci. A to už je míněno vážně, nikoliv jako bonmot nepřejícníků.

Při pohledu na výkony útočníka Jaromíra Jágra vás to možná taky napadlo. Nemůžeme od seniorů chtít totéž co od mladých. K tomu, aby stačili současnému tempu, a ještě byli užiteční (když ne ostatním, tak alespoň sobě), potřebují nějaké zvýhodnění, úlevy, či dokonce pomoc.

Důchodců bude víc, firmy se musí přizpůsobit jejich potřebám

Počet starobních důchodců (opravdových, nikoliv hokejových) v Česku stoupá a stoupat bude. Teď momentálně převyšuje 2,3 milionu, a ačkoliv se v posledních dvou letech růst pozastavil, demografický vývoj neošálíme.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jana Bendová: Učíme se od Žáka. Kolik řidičů na tisíc kilometrů?
  • Miroslav Korecký: Jistě, úředníku (Služební zákon se vrací do hry)
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Penzisté tvoří docela slušnou armádu lidí, které rychlý vývoj technologií staví do role outsiderů. Ne všechny, samozřejmě, ale většinu určitě. Nejde jenom o to, co vás asi napadne jako první: že je pro starší lidi čím dál obtížnější obstát ve světě internetu nebo e-mailu, tedy nástrojů, jejichž využití dnes považujeme za stejně samozřejmé jako schopnost jet tramvají či autobusem.

Příkladů, kdy senioři vypadávají z role, přináší každý den dost. Kdo někdy nakupujete v supermarketech vybavených automatickými pokladnami, disponuje jimi třeba Albert nebo Tesco, museli jste si toho všimnout. Pokladna bez paní pokladní je vynález praktický, s trochou šikovnosti a schopností najít čárový kód se sami obsloužíte za pár minut a bez čekání. Jste s nákupem rychle hotovi, zatímco u klasických pokladen se tvoří fronta méně odvážných, kteří si netroufnou pustit se do skenování zboží. Drtivá většina z nich jsou… ano, senioři.

Placení přes mobil vyhovuje mladým, starší lidé ocení kontakt s lidmi

A co teprve, až se naplní věštba technologů, že velmi brzy vstoupíme do nové, revoluční éry placení mobilem. Jako první z tuzemských bank ji začátkem loňského roku, 29. ledna 2013, ohlásila GE Money. Použité technologii se říká NFC (Near Field Communication) a umožňuje placení telefonem, v němž budete mít instalovanou speciální SIM kartu. Vy možná, důchodci stěží. Pokud vůbec mají mobil s touto technologií, chtít po nich, aby jím platili, bude stejně úspěšné jako výzvy k návštěvě spermabanky.

S přesunem stále většího množství každodenních kroků do virtuálního světa, do území časových úspor a internetové snadnosti, posunujeme předchozí generace na vedlejší kolej. Slevy pro důchodce na vstupném do muzeí jako projev mezigenerační solidarity nestačí. Málokdo novou službu doplňuje nabídkou speciálně pro 60+.

Mimochodem obchodně je to od firem neprozíravá chyba: z této kategorie se bude rekrutovat čím dál více potenciálních zákazníků.

Loni stát přijal Národní akční plán pro pozitivní stárnutí. Je v něm spousta pěkných velkých nápadů na univerzity třetího věku, podporu podnikání 50+ a další. Ale někdy by stačilo i něco menšího, každodenního. Cíl je jasný. Chtít po seniorech jen to, na co stačí. Jako Růžička po Jágrovi. Vrátí se nám to. Na ledě postupem do play-off, v životě ještě důležitějšími věcmi.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Dvojí vyúčtování. Státní dotace karlovarskému festivalu nejsou v pořádku

Končící ministr kultury Antonín Staněk a premiér Andrej Babiš po společném...

Ministerstvo kultury rozdělilo v letech 2016 až 2018 celkem 112 milionů korun bez výběrových řízení. Na řadu akcí...

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz