Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

GLOSA: Vyšší daň, vyšší ceny, nižší životní úroveň. Dojde na druhé kolo?

  • 30
Blbá nálada ze života v pomalejším příjmovém pruhu nabere letos na rychlosti. Včera zveřejněné údaje o růstu cen v prvním měsíci roku, kdy probíhá upravování cenovek směrem vzhůru, naznačily, že reálná životní úroveň lidí spoléhajících se na pravidelný měsíční příjem po letech klesne.

Ceny za poslední rok stouply o 3,5 procenta a za poslední měsíc (mezi lednem a prosincem 2011) o 1,8 procenta. Za celý letošní rok, až se vlna z počátku roku uklidní a než přijde další v lednu 2013, lze očekávat růst cen okolo tří procent.

Pokud se potvrdí očekávaný růst mezd v soukromém sektoru o dvě procenta a stagnace platů ve státní sféře, dojde letos na první pokles reálných příjmů minimálně za posledních dvanáct let. To není dobrá zpráva pro nikoho, snad s výjimkou jediného povolání - opozičního politika, který díky poklesu může přibrat.

Další komentáře a názoryČtěte v pátek, 17. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Lednová zpráva o inflaci je smutná literatura, kterou devět z deseti kardiologů nemůže s čistým srdcem doporučit. K veselým monopolistům (plyn +25,1 procenta, vodné +11,8 procenta, stočné +10,1 procenta, teplo +6,8 procenta, elektřina +4,2 procenta), jejichž oprávněné náklady zkoumají týmy nezávislých regulátorů (konec sarkasmu), se letos přidaly i obory a výrobky "tržnější", a to kvůli zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty. To se odrazilo na potravinách, lécích a jejich doplatcích (+9,5 procenta), tisku, dopravě, ale i u zmíněné vody a tepla.

Potvrzuje se tím mimo jiné to, že zvyšování daně se vždy celé přenese do konečných cen a u těžko nahraditelných výrobků a služeb, jako jsou léky či voda, se projeví i výraznějším nárůstem. Při trvající vyšší nezaměstnanosti a nízkém přidávání v podnicích se velmi brzy projeví zákon zachování peněz - obchodníky s nahraditelným zbožím čeká další těžký rok.

Navýšení daně z přidané hodnoty přichází (bohužel podle očekávání) v době, kdy česká ekonomika balancuje na hraně měkkého a tvrdého přistání. Hlavní motor současného hospodářství - vývoz do Evropské unie - totiž může rychle vysadit. Je i v našem zájmu, aby naši sousedé své problémy rychle zvládli.

Od ledna 2013 má navíc dojít ke sjednocení dvou sazeb DPH na 17,5 procenta. Historie se bude opakovat. Na podzim začnou řetězce potichu zvedat ceny potravin (pokud nedojde k propadu cen ropy a komodit). V lednu zdraží veselí monopolisté i "tržnější" obory. A myslíte, že zlevní výrobci zboží a služeb s dvacetiprocentní sazbou? Malá část z nich určitě.

Pokud bude česká a evropská ekonomika směřovat do hlubší recese, bylo by vhodné uvažovat o odložení zvyšování dolní sazby DPH. Je totiž tichým tajemstvím, že sjednocení sazeb v příštím roce nic pozitivního nepřinese ani lidem, ani státu na vyšších příjmech.