KOMENTÁŘ: Prolomení limitů na Bílině byl logický krok

  20:00aktualizováno  20:00
Dnešní rozhodnutí vlády o částečném prolomení dlouholetých územních limitů pro těžbu hnědého uhlí ukazuje více než cokoli jiného, jak je v současnosti obtížné zorientovat se v energetice, resp. smysluplně rozhodnout o jejím budoucím směrování.

Energetický analytik JT, drobný akcionář ČEZ Michal Šnobr | foto:  František Vlček, MAFRA

Prostředí v energetice je plné distorzí, regulací, nestability a nedává sektoru potřebné tržní signály. S přicházejícím vývojem technologií, rozvojem obnovitelných zdrojů a možností skladování elektřiny vykazuje obor všechny známky přicházející revoluce jak v systému, tak i struktuře.

Ukazuje se, že domácí politici i úředníci v tomto směru pomalu ale jistě ztrácejí půdu pod nohama a budoucnost české energetiky je stále více závislá na vývoji v Německu, EU ale na signálech z vnějšího prostředí.

Na jednu stranu rozhodnutí o prolomení limitů vnímám tak, že šlo o to, stávajícím elektrárnám alespoň poskytnout dostatek uhlí na jejich plnou životnost. Na druhou stranu je zřejmé, že samotné uhelné elektrárny a tedy i těžba uhlí, nebudou mít v následujících letech na růžích ustláno. Prolomení limitů na Bílině vnímám jako logický krok i se všemi negativními důsledky na životní prostředí.

Naopak další odložení rozhodnutí o dole ČSA vnímám jako známku postupného útlumu uhelné energetiky. Není žádnou náhodou, že v poslední době roste počet finančních institucí, správců majetku, ale i států, které zcela odmítají uhelnou energetiku a je zřejmé, že tento tlak bude sílit. Česko se z něj v rámci EU ale i globálních trhů rozhodně nevymaní.

Německo rozhoduje i o české energetice

V tomto směru si Česko bude muset počkat, jak dopadne směřování energetiky v Německu. Tato země „vrtí“ celou Evropou, evropskou energetikou nevyjímaje. Důsledky chování Německa v energetice jsou pro sousední Česko fatální a je naprosto naivní si myslet, že v rámci EU tomu může být jinak.

Německo nyní čelí dvěma klíčovým změnám. Do roku 2020 chtějí Němci snížit emise o 40 procent proti roku 1990 a do roku 2022 odstavit všechny jaderné elektrárny. Zdá se ale, že obojí dohromady v tak krátkém časovém horizontu bude značně obtížné.

A právě v této věci a v Německu se rozhodne i o budoucnosti české energetiky, resp. budoucnosti těžby a spalování uhlí v Česku. Nikde tedy není garantováno to, že všechny nové a retrofitované uhelné elektrárny v Česku se dožijí své plné životnosti, tedy že prolomení těžby na Bílině bude plně efektivní. Naopak naděje na těžbu v dole ČSA dle mého klesá každým dnem a otevřená vrátka ze strany vlády považuji více méně za nadbytečná.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

Najdete na iDNES.cz