Podnikatel Martin Shenar

Podnikatel Martin Shenar | foto: Empresa Media, Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Tajuplný obchod pana M. S. míří k podstatě solární blamáže

  • 33
Obvinění Martina Shenara působí po sedmi letech vyšetřování kauzy Amun. Re tuctově. Ale může objasnit solární blamáž. Míří totiž k podstatě věci k úzkému okruhu dobře informovaných prominentů s exkluzivními kontakty, skrytých za advokátními firmami a offshorovými kastlíky, kteří dokázali vydělat na právním zmatku kolem dotací na soláry miliardové částky, píše v komentáři Zuzana Kubátová.

Zdánlivě hubený výsledek by mohl vést k odhalení jedné z největších záhad posledních let: policie obvinila kvůli podezření ze 70milionového daňového úniku podnikatele Martina Shenara (psali jsme zde). Hlavní tvář společnosti Amun. Re, jež v roce 2010 prodala firmě ČEZ největší českou solární elektrárnu u Ralska. Už loni padla první obvinění kvůli elektrárně Ševětín, kterou ČEZ kupoval ve stejném roce od firmy Gentley.

Obě kauzy trochu zapadají v záplavě jiných solárních obvinění, jež justice řeší. Ale jsou z nich nejzajímavější. Míří k podstatě věci, ke skutečným vítězům solárního boomu roku 2010: k úzkému okruhu dobře informovaných prominentů s exkluzivními kontakty, skrytých za advokátními firmami a offshorovými kastlíky, kteří dokázali vydělat na právním zmatku kolem dotací na soláry miliardové částky.

Právě lidé jako Shenar a jeho společníci v Amun. Re jsou pravými vítězi solární loterie, jež stojí české daňové poplatníky do roku 2030 kolem 40 miliard korun ročně. Lidé jako Shenar, nikoliv tisíce řadových investorů, kteří v roce 2010 o překot dokončovali své solární parky, aby je měli hotové do Silvestra a dosáhli na vysokou výkupní cenu.

Jistě, řada lidí z téhle masy v závodě s časem sáhla i k úplatkům, protekcím či machinacím se stavební dokumentací. Ale většinou jim to moc nepomohlo. Solární zisky jim brzy začaly ořezávat narychlo schválené daně a po mnoha drobnějších i větších machinacích vyrazili žalobci a soudy. Odebírají licence, trestají. Stovky solárníků své parky pod tlakem prodaly, někteří další zkrachovali nebo prodělali. Tisíce investorů z roku 2010 za sázku na solár tvrdě platí. Ne tak lidé, jako je Shenar.

Bývalý vydavatel, který bez jakékoliv zkušenosti s energetikou připravil největší solární projekt v Česku a včas ho za zázračně dobrou cenu prodal firmě ČEZ, takže daním a restrikcím unikl.

Obchod, stejně jako další solární nákupy ČEZ z té doby, vyvolává spoustu otazníků.

Jak se energetický laik Shenar dostal k pětimiliardové investici? Proč ČEZ kupoval elektrárnu právě od jeho firmy Amun. Re, která sama nestavěla a najímala si na skutečnou práci další firmy? Proč ČEZ platil Shenarovi (a několika dalším šťastlivcům) přes 100 milionů korun za MWp výkonu, když přímí dodavatelé tehdy stavěli kolem 75 milionů na MWp? A kdo byl Shenarovým partnerem v Amun. Re, jejíž poloviční podíl držela offshorová firma zastupovaná advokáty kanceláře Šachta & Partners, dvorními to právníky lobbisty Ivo Rittiga?

Nejsou to nové otázky, média je pokládají už sedm let. Odpovědi jsme dávno přestali čekat. Teď svítá naděje. Jistě, obvinění jediného člověka z daňového úniku, relativně malého ve srovnání s miliardovým ziskem Amun. Re, vypadá jako banalita. Zvlášť, jde-li o výsledek šestiletého vyšetřování elitních policejních útvarů. Sám podnikatel nad ním mává rukou.

Má možná pravdu, že nikdy neskončí pravomocným rozsudkem. Ale pokud se případ alespoň dostane před soud k veřejnému projednání, můžeme se konečně dozvědět, jak to bylo, když pár vyvolených vítězilo v roce 2010 v solárním závodě.