KOMENTÁŘ: Plán práce č. 104 snad přinese víc než den smrti poslední Češky

  14:09aktualizováno  14:09
Vzniká nový vládní plán, jak dostat nezaměstnané do práce. Má pořadové číslo 104. Poradci a poradkyně vlády zkoumají, proč se neujaly předchozí 103 vládní strategie. Dlouhodobá nezaměstnanost láme rekordy a na tom se, žel, nic nezmění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Milovník dlouhého běhu, krátkého spánku a velkých čísel Vladimír Špidla, toho času ve funkci ředitele odboru poradců a poradkyň předsedy vlády ČR, si na jednání s odbory a podnikateli posteskl, že v Česku již máme 103, nebo dokonce 130 strategií na podporu ekonomiky, které si někdy i vzájemně odporují. 

Jím připravovaný Akční plán vlády na podporu růstu a zaměstnanosti, kterým se Sobotkova vláda chce do blízké budoucnosti řídit (více čtěte zde), tedy bude muset vyřešit, co z nich využít a zda bude 104., nebo dokonce 131. vládní strategií pro bohatší život.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Teodor Marjanovič: Třikrát a jednou teenagerem ve Svaté zemi
  • Alena Slezáková: Ve jménu jediného Boha: zabíjíme se navzájem
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Hlavní myšlenkou plánu je více utrácet, protože se to prý vyplatí více než lidem nechat více peněz, aby je sami využili podle svého přesvědčení. „V situaci zvláště dlouhodobé podzaměstnanosti a infrastrukturního dluhu je multiplikační efekt spojený s výdajovým prorůstovým opatřením na veřejný rozpočet potenciálně vyšší než multiplikátor daňového příjmu,“ píše se v chystaném materiálu.

Akčnímu plánu navzdory se ekonomika již probudila a podle posledních upřesněných čísel zkraje roku rostla solidním, téměř tříprocentním tempem, uvedli tento týden statistikové. Je tedy celkem pravděpodobné, že bude pokračovat trend z posledních deseti let, kdy se podporuje růst v době růstu a šetří v době poklesu. Tedy klasické vládní zpoždění a těžkopádnost vedoucí k prohlubování potíží.

Nabízí se devět nejstrašnějších slov podle bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana, velkého kritika vládních zásahů do ekonomiky: „Dobrý den, já jsem z vlády a chtěl bych vám pomoct.“ Pokud to uslyšíte, prchejte.

Větší šanci trefit se do problému má vláda u nezaměstnanosti, která má velkou setrvačnost a přes rychlejší růst má tendenci zůstávat na vyšších hodnotách.

Čtvrtmilionová usazenina

Českým problémem, a to i v mezinárodním srovnání, je právě dlouhodobá nezaměstnanost. Podle statistik OECD tvoří lidé, kteří jsou na úřadech práce déle než rok, 40 až 50 procent celku. Nyní jde podle statistik ministerstva práce o čtvrt milionu lidí, což je nejvíce minimálně od roku 2002.

Objektivním důvodem je zatím povadlý trh práce a méně příležitostí. To v kombinaci s tradiční nechutí většiny stěhovat se za prací bude znamenat, že toto číslo ještě nějakou dobu poroste. Podle hlasů z úřadů práce – lobbujících za více vlastních zaměstnanců – v posledních dvou letech fakticky zkolabovala kontrola vyplácených peněz. Úřady práce, které převzaly výplatu některých sociálních dávek od obcí, stihnou například příspěvek na živobytí podle současného tempa a možností zkontrolovat zhruba jednou za čtyři roky. Že v tom klienti, a zvlášť ti dlouhodobí, umějí chodit, je nasnadě.

I v dobách skutečné konjunktury v letech 2007 a 2008 se na úřadech dlouhodobě zabydlelo přes sto tisíc lidí. Průměrná doba evidence zájemce o práci byla v době vrcholícího boomu v (extrémním) případě okresu Karviná 1 072 dní, tedy téměř celé tři roky. Průměr za celé Česko je nyní zhruba rok a devět měsíců, což by rozhodně nemělo být – a není – „normální“. Podle lidí z úřadů práce za tím z velké části stojí selhání metody cukru a biče.

Dlouhodobě nezaměstnaní v Česku

Dlouhodobě nezaměstnaní v Česku

Možnost legálně si přivydělat zhruba čtyři tisíce měsíčně a být zároveň oficiálně nezaměstnaným je jedním z hlavních důvodů, proč je Česko v čele statistik dlouhodobě nezaměstnaných. Na papíře zajímavá myšlenka – umožnit dlouhodobě nezaměstnaným udržet si pracovní návyky – v praxi vedla k tomu, že práce načerno se stala fakticky nepostižitelnou. Pro řadu zaměstnavatelů se nezaměstnaní stali zdrojem té nejlevnější práce – neplatí žádné vysoké odvody, peníze navíc jdou na ruku.

V kombinaci s rozvratem kontroly dávek na úřadech, které přineslo špatně připravené a zbrklé zavádění nových IT systémů, sKarty a stěhování kompetencí, to vše vytvořilo prostor pro dramatické zvýšení dlouhodobé nezaměstnanosti.

Vladimír Špidla ví, kdy zemře poslední Čech. Nechal si to spočítat ještě jako eurokomisař pro sociální věci. (Bude to v roce 2401 a bude to žena.) Třeba bude 104., nebo dokonce 131. plán užitečnější.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

PŘEHLEDNĚ: Rodiče, počítejte, jak vyčerpat celých 80 tisíc korun

tatínek a syn

Vláda rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Týkat se to bude všech, kteří budou...

Najdete na iDNES.cz