Tištěná koloběžka. Na Technické univerzitě Ostrava vznikl světový unikát

  11:21aktualizováno  11:21
Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava vznikla první koloběžka na světě, která je vytištěna na 3D tiskárně. Váží 3,5 kilogramu, má dutý rám a sestává ze čtyř svařených dílů. Práce na prototypu stála podle vývojářů několik set tisíc korun. Ti by v budoucnu nový způsob výroby rádi komercializovali.

Koloběžku v úterý tým ostravských inženýrů otestoval v areálu univerzity. „Náš prototyp je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyroben tradiční metodou,“ říká Marek Pagáč, který pod hlavičkou centra Protolab tým vede. „Vedle úspory materiálu, které jsme docílili tím, že součástky jsou odlehčené a duté, jsme kladli největší důraz na atraktivní design koloběžky a její výrazný sportovní vzhled,“ dodává.

Na projektu univerzita spolupracuje s firmou Renishaw, která jí před dvěma lety zapůjčila 3D tiskárnu, na níž koloběžka tiskem z kovového prášku vznikla. Celá konstrukce se do ní však nevešla, a tak je rám rozdělen na čtyři následně svařené díly.

„Chtěli jsme jít cestou něčeho, co dosud nebylo realizováno,“ uvádí Petr Štefek z Protolabu, který fungoval jako mentor týmu. Právě proto se tým rozhodl tisknout koloběžku. Na 3D tisku konstrukcí motocyklů či jízdních kol, které se nabízejí jako první volba, totiž již někdo dříve pracoval – například automobilka BMW nebo Airbus.

„Navíc koloběžky v současné době zažívají obrození, spousta lidí na nich jezdí, což nám také připadalo přitažlivé,“ dodává.

V současnosti ostravský tým vyvíjí koloběžku takzvané druhé generace, s lehce upraveným designem. Ta by se měla začít tisknout v červnu a v srpnu by měla být hotová. V říjnu ji pak inženýři chtějí představit na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Fotogalerie

Prostor pro komercializaci

Podle odhadů týmu stál vývoj koloběžky několik stovek tisíc korun, z nichž část získal tým od Technologické agentury ČR v rámci projektu PRE SEED fond VŠB-Technické univerzity Ostrava. S tím, jak se vývojáři učí s 3D tiskárnou efektivněji pracovat a zdokonalují své pracovní postupy, by se cena měla snižovat. Potenciál pak tým vidí i pro případnou komercializaci projektu.

Výhoda leží především v tom, že by se koloběžka dala upravit přímo pro potřeby každého zákazníka. Inženýři by například mohli propočítat rozměry a pevnost konstrukce tak, aby přesně seděla váze zákazníka.

Budoucnost projektu však podle týmu závisí na výsledku druhé generace a také na tom, jak se budou vyvíjet 3D tiskárny. Kdyby se totiž koloběžka dala vytisknout z jednoho dílu, zmizely by náklady spojené se svařováním dílů k sobě.

Ale i tak kromě samotného tisku zbývá několik dalších „tradičních“ metod, které je potřeba při výrobě použít. „Vedle toho (sváření, pozn. red.) jsme lepili prvky z uhlíkového kompozitu a obráběli funkční plochy. Ty bylo potřeba kromě toho ještě omílat, abychom získali jejich hladký povrch,“ upřesňuje Lukáš Jančar z Technické univerzity Ostrava.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Sledujte vyhlášení Zonky Innovation Awards, soutěže technologických služeb

NA KOLE. Systém sdílených elektrokol funguje i v Japonsku, jak dokazuje snímek...

Nová soutěž Zonky Innovation Awards ocení nejoblíbenější služby a projekty, které prostřednictvím technologií pomáhají...

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Najdete na iDNES.cz