„Doufám, že Poslanecká sněmovna nebude stát na straně těch, co se snaží obcházet zákon,“ prohlásil hned v úvodu projednávání zákona ministr Sobotka.
Zároveň upozornil, že náklady na zavedení kolků ponesou výrobci a dovozci. Podle odhadů ministerstva se mají pohybovat kolem 200 milionů korun ročně.
„Vláda jim chce ulehčit možností jednorázového odpisu etiketovacích strojů. Proto je součástí zákona i úprava zákona o daních z příjmů,“ doplnil ministr.
Cena etiketovacího stroje se pohybuje kolem osmi milionů korun.
Opoziční poslanec Martin Říman (ODS) argumentoval tím, že nikde v Evropě kolkování lihu omezení nelegální výroby nepřineslo.
„Na kolkování prodělávají poctiví a vydělávají podvodníci a šmelináři. To je zpráva, kterou čeští i evropští výrobci říkají naší vládě,“ konstatoval.
„V Řecku moudře od kolkování po čase ustoupili. Myslíte si, že to udělali pod tlakem nelegálních výrobců lihovin?“
Výrobci jsou proti
Pokud vláda svůj záměr prosadí, bude od ledna 2005 každé spotřebitelské balení lihu určené pro tuzemský trh označeno kontrolní páskou.
Bez kolku budou moci obchodníci doprodat jen staré zásoby, nejpozději do prosince 2005.
Podle největší české likérky Fernet Stock je ale vládní opatření zbytečné a v žádném případě nepomůže omezit nelegální trh s lihovinami.
Generální ředitel Stocku Martin Petrášek namítá, že pro nelegální producenty nebude žádný problém opatřit si kvalitní falešné kolky.
„Důkazem je situace na Slovensku nebo dokonalé padělky cigaretových kolků objevené při raziích v tržnicích,“ uvedl nedávno Petrášek.
Podle ministra financí Bohuslava Sobotky kolkuje lihoviny v současnosti sedm zemí Evropské unie, včetně Slovenska.