Kolem tendru na Státní pokladnu jsou znovu problémy

  1:00aktualizováno  1:00
Tendr ministerstva financí na dodání informačního systému s názvem Státní pokladna se opět dostal do potíží. Nový systém má zjednodušit správu státních peněz. Svazující podmínky soutěže, z níž v minulých dnech vzešel jen jediný zájemce, se nelíbí poslancům a pochybnosti potvrdila analýza VŠE.

Miroslav Kalousek už jednou musel konkurz zrušit. | foto: ČTK

"Stanovení takto tvrdých podmínek je současnou obvyklou neřestí zadávacích řízení s cílem omezit konkurenci," konstatují v analýze pro kontrolní výbor Poslanecké sněmovny akademici z Vysoké školy ekonomické. 

Některé požadavky v zadávací dokumentaci k zakázce v hodnotě minimálně 2,5 miliardy korun označili za diskriminující. Poslanci se také proto rozhodli, že se obrátí na antimonopolní úřad, aby správnost dokumentace k tendru z dílny ministerstva financí posoudil.

Opakuje se tak úplně stejný proces jako na začátku letošního roku. Soutěž už byla jednou vypsaná, ale bylo předem dané, že nabízený systém musí být z dílny německé firmy SAP. Antimonopolní úřad však řekl, že takto stanovit podmínky zákon nedovoluje a ministr financí Miroslav Kalousek tendr sám v únoru zrušil.

Nový tendr má však podle akademiků také "slabá místa". Zájemci museli například nabídnout jen takový systém, který funguje alespoň v pěti evropských zemích, a to v ústředním orgánu státní správy a v komerční sféře, v Česku pak musí fungovat alespoň na čtyřech státních institucích. Takové podmínky podle informací IT firem u nás opět splňuje jen SAP. Podmínky tendru tak splnilo jediné konsorcium – kromě SAP jsou v něm i další tři největší firmy na českém trhu informačních technologií: IBM, Hewlett-Packard a Logica.

Dalším omezením podle předsedy kontrolního výboru parlamentu Vladimíra Koníčka (KSČM) byl požadavek na výši tržeb jednotlivých zájemců 3 miliardy korun ročně alespoň třikrát za sebou.

"V minulém tendru byly povinné tržby stanoveny jen na 600 milionů korun za rok a přihlásilo se deset firem. Teď se všichni spojili a dali jen jednu nabídku, takže konkurence už není žádná," řekl poslanec.

I samotné IT firmy připouštějí, že se cena zakázky nyní zvýší. "Líznou si všichni, nikdo nebude dělat problémy a stát to zaplatí," uvedl jeden z vysoce postavených manažerů na českém IT trhu, který si nepřál být jmenován.

Podle něj jsou 2,5 miliardy korun, které by měly klíčové části informačního systému Státní pokladny stát, nedosažitelné. "Domnívám se, že reálně se suma za tento projekt bude pohybovat někde kolem sedmi miliard korun," dodal.

Šéf projektu Státní pokladna Pavel Nevšímal i Kalouskův náměstek Peter Chrenko však pochybnosti odmítají. Podle nich jsou podmínky měkčí než v předchozí soutěži.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Najdete na iDNES.cz