Kolem majetku exšéfa Škodovky Soudka krouží věřitelé. Chtějí miliony

  7:40aktualizováno  7:40
Bývalému generálnímu řediteli a spolumajiteli plzeňské Škodovky Lubomíru Soudkovi hrozí, že kvůli dluhům přijde o veškerý majetek. Podle věřitelů dluží téměř 18 milionů korun. Pražský advokát Petr Schopf proto podal návrh na zahájení insolvenčního řízení proti Soudkovi.

Lubomír Soudek - Lubomír Soudek | foto: David PortMF DNES

Soudek má dluhy společně s Martou Majorovou, s níž podniká od 90. let a jejíž majetek už v konkurzu je.

"Pohledávka přiznaná pravomocným a vykonatelným rozsudkem nebyla dosud ani zčásti zaplacena, přestože je k jejímu uspokojení vedena exekuce," vysvětluje svůj návrh advokát Petr Schopf. Na něj byla převedena původní pohledávka ve výši osm milionů korun lichtenštejnské společnosti Casin Establishment, od níž si Soudek v roce 2007 půjčil. Dlužná částka ale během několika let vzrostla o úroky až na téměř 14 milionů.

Ozvali se i další dva věřitelé, kterým Soudek dluží přibližně čtyři miliony. "Jediným v úvahu připadajícím řešením úpadku dlužníka je konkurz, a proto navrhuji jeho prohlášení," píše Schopf v závěru svého insolvenčního návrhu.

Škoda Plzeň

Krajský soud v Plzni v posledních týdnech několikrát vyzval Lubomíra Soudka, aby se k insolvenčnímu návrhu vyjádřil a předložil úplný seznam svého majetku i svých závazků.

"V řízení evidujeme opakované výzvy dlužníkovi k vyjádření se k insolvenčnímu návrhu. A ještě jednou se bude výzva doručovat. Co nastane poté, zatím nelze předjímat," uvedla asistentka soudce Krajského soudu v Plzni Alexandra Vaňková. Ale Lubomír Soudek na opakované výzvy nereaguje.

"Já jsem žádný insolvenční návrh nedostal. Nevím, že by něco takového existovalo. Co ode mě chcete?" reagoval podrážděně na dotaz MF DNES. Je přitom prakticky nemožné, aby o svých dluzích nevěděl. Jeho jméno figuruje ve veřejně přístupném insolvenčním rejstříku i v registru dlužníků. "Nic jsem nedostal, nic nevím," zopakoval a při dotazu na výši pohledávek zavěsil telefon.

Jeden návrh na konkurz Soudkova majetku už Krajský soud v Plzni řešil, a to v roce 2008. Tehdy navrhl úpadek konkurzní správce Soudkovy zkrachovalé firmy Skywalker Martin Litvan. Návrh však soud zamítl jako neopodstatněný.

Lubomír Soudek se proslavil zejména jako spolumajitel a generální ředitel plzeňské Škody, v jejímž čele působil od roku 1992 do roku 1999, kdy byl odvolán. O rok později ho policie obvinila z tunelování podniku, ale soud ho obvinění zprostil.

Někdejší podnikatel roku s megalomanskými plány

Škodovka měla být podle jeho megalomanských plánů světovým strojírenským žralokem. Ještě před několika lety plánoval se svými firmami mohutnou expanzi do Afriky. Chtěl stavět tramvajovou trať v Dakaru, hlavním městě Senegalu, nebo také vodní elektrárnu v Angole.

Lubomír Soudek měl vždy obrovská přání a nikdy neztrácel optimismus, ale pokaždé ho tato přehnaná očekávání poslala zpět na zem. Jinak tomu není ani 20 let poté, co stanul v čele plzeňské Škody.

Přitom v 90. letech minulého století, v období divokého kapitalismu, patřil mezi elitu. Začínal jako důlní inženýr a i díky členství v KSČ šla v době totality jeho kariéra rychle kupředu. Dodnes figuruje jeho jméno i v seznamech StB pod krycím jménem Gordon. Soudek to za socialismu dotáhl až na šéfa významných strojírenských podniků jako ZVS Brno nebo Elitex Liberec.

Těsně po revoluci se poprvé dostal do plzeňské Škodovky, tehdy ještě coby pouhý manažer. Po krátkém působení z podniku odešel, aby se tam v roce 1992 opět vrátil. Nakonec se stal ve Škodě generálním ředitelem a z pětiny podnik vlastnil. Jeho veřejným přáním bylo ovládnout celou společnost. Měl důvěru politických špiček včetně tehdejšího premiéra Václava Klause. V roce 1993 dokonce získal titul podnikatel roku.

Klostermannova chata na Šumavě

Klostermannova chata na Šumavě

Do areálu plzeňské strojírny jezdil v luxusním jaguaru a do svého vlastnictví získal například secesní vilu na plzeňské Karlovarské třídě.

Za pomoci velkých úvěrů přetvořil skomírající Škodovku v největší české průmyslové impérium té doby. Získával zakázky po celém světě, skupoval další podniky, firmě však současně rostly dluhy. V roce 1999 byl na nátlak tehdejšího premiéra Miloše Zemana odvolán. O rok později ho policie obvinila z tunelování podniku, ale soud ho nakonec obvinění zprostil a Soudek se pustil do dalšího podnikání.

Letos 68letý Soudek o sobě před nedávnem v jednom z rozhovorů prohlásil, že se mu do důchodu nechce. Často jezdí na Šumavu, kde jeho syn Lukáš vlastní známou Klostermannovu chatu. Soudek ji nechal nákladně rekonstruovat a nyní je tam hotel.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz