Kocáb vyvracel nařčení z tunelu

  14:26aktualizováno  14:26
Hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl popřeli, že by se jakkoli podíleli na podvodných transakcích, které vedly k vytunelování investičního fondu Trend. Oba zpochybnili tvrzení konkurzního správce fondu Vítězslava Hálka, který je podezírá z nezákonného obohacení a podal na ně trestní oznámení.

„Je to snaha odvést pozornost od problémů, které sám správce má. Čelí čtyřem žalobám a viní nás z toho, z čeho je sám viněn,“ řekl Martin Kratochvíl.

Kořeny vytunelování investičního fondu Trend, který v kuponové privatizaci nashromáždil majetek za 1,3 miliardy korun, sahají do roku 1995.

Tehdy vznikla investiční společnost Trend (Trend IS), která na základě mandátní smlouvy fond spravovala. „Kdybychom dál ovládali fond přímo, mohli bychom ho nákladově vytunelovat. Správcovská společnost ale měla na úhradu nákladů ze zákona nárok jen na dvě procenta z majetku fondu ročně,“ vysvětlil důvody změny Kratochvíl.

V srpnu 1995 se ale majitelé Trendu IS rozhodli správcovskou společnost prodat. Důvodem byla údajně snaha nalézt pro fond kvalifikovaného správce s dostatečnými zkušenostmi s operacemi na kapitálovém trhu.

Firma z Hradce porazila i CS First Boston
Mezi zájemci byla například i investiční banka CS First Boston, nejvyšší nabídku ale podala společnost Královéhradecká brokerská - 198 375 000 korun. Ta nakonec také Trend IS získala.

Z této sumy získal Michael Kocáb 36 milionů korun a Martin Kratochvíl 2,5 milionu. „K této smlouvě neexistují žádné dodatky. Byl to jediný příjem, který jsme z Trendu měli, a pocházel z prodeje investiční společnosti. Z majetku fondu jsme si nevzali ani korunu,“ uvedl Kratochvíl.

Královéhradecká brokerská vedená Miroslavem Hálkem následně rozjela sérii obchodů, na jejichž konci zůstal vytunelovaný fond.

Podle konkurzního správce Trendu Vítězslava Hálka se Kocáb s Kratochvílem i dalšími bývalými členy představenstva na těchto transakcích spolupodíleli a obohacovali. Proto na ně podal trestní oznámení.

„Došlo k propojení jednotlivých firem a fyzických osob jednajících na základě vzájemné domluvy. A smyslem bylo odčerpání majetku fondu do majetku jiné osoby,“ uvedl nedávno Hálek. I on však čelí trestním oznámením za porušování povinnosti při správě cizího majetku a za podvod.

Oba hudebníci namítají, že v době, kdy odsávání peněz z fondu začalo, patřila už správcovská firma Trend IS plně Hálkovi a nebylo v jejich moci podezřelé transakce rozkrýt, ani jim zabránit.

V představenstvu zůstali
Kratochvíl i Kocáb ale seděli ještě několik měsíců po prodeji společnosti v představenstvu Trendu. Podle Kocába neodešli ze statutárního orgánu hned, protože chtěli zajistit určitou kontinuitu a plynulý přechod firmy na nového majitele.

„Podrobnosti transakcí jsme neznali, ani jsme je neschvalovali. Hálek nám je jen dával na vědomí,“ sdělil Kocáb.

„Postupně jsme ale začali odhalovat, že není všechno v pořádku. Ve splátkách chyběly stovky milionů. Hálek tvrdil, že se platby jen opozdily, ale když pořád nedocházely, naše podezření sílilo,“ dodal.

Kratochvíl s Kocábem poté na post v představenstvu rezignovali. Na podezřelé obchody podle předložených dokumentů upozorňovali. Vše vyvrcholilo koncem října 1996, kdy ministerstvo financí rozhodlo o nucené správě v investičním fondu.

Definitivní jasno by do celé kauzy měl po mnoha letech vnést soud. Podle týdeníku Ekonom by soudní přelíčení s Miroslavem Hálkem mělo začít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout...

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap

Roman Knap

Roman Knap řídí Českou poštu od června loňského roku a má ambici podnik fungující podle pravidel minulého století...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Najdete na iDNES.cz