Zvýšíme slevu na dani na druhé a další dítě, domluvila se koalice

  10:57aktualizováno  20:37
Strany vládní koalice se domluvily, jak poroste sleva na dani na děti. V příštím roce o 200 korun na druhé dítě a o 300 korun na třetí dítě. Nyní si lze za rok z daní odečíst 13 404 korun (tedy 1117 korun měsíčně) za každé dítě. Platy státních zaměstnanců by podle dohody měly příští rok vzrůst o 3,5 procenta.

Vládní koalice | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dohodu o zvýšení slev na dani potvrdili po jednání zástupci ČSSD, ANO i KDU-ČSL.

"Bavíme se o roce 2015, protože predikovat něco na tři roky dopředu určitě nemůžeme. Je pravda, že jsme odsouhlasili těch 200 korun na druhé dítě," řekl po jednání šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Podle politiků KDU-ČSL je dohoda i na tom, že se bude zvyšovat sleva na dani na děti i v letech 2016 a 2017. Na druhé dítě podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky vzroste daňová sleva o tři stovky a o rok později o pět stovek, na třetí a každé další dítě bude růst - o 300 korun v příštím roce, o 600 korun v roce 2016 a o 900 korun v roce 2017. "Není to zakomponováno v žádné písemné dohodě, ale pan premiér i zástupci ministerstva financí řekli, že tato dohoda platí," prohlásil Jurečka.

Jak má vypadat sleva na dani na druhé a třetí dítě

Zachována zůstane současná sleva na dani na první dítě, a to 1117 korun měsíčně, to je 13404 korun ročně.

Na druhé dítě poroste pro lidi, kteří mají příjem, sleva v příštích letech o 200, 300 a 500 korun. Na třetí a každé další dítě o 300, 600 a 900 korun.

V roce 2015 by to snížily příjem z výběru daně z příjmu o 1,3 miliardy korun, v roce 2016 o 2,4 miliardy korun a v roce 2017 o 3,9 miliardy korun. Lidovci, kteří s návrhem přišli, ale argumentují, že se zároveň zvýší spotřeba. Podle ministra financí Andreje Babiše je zatím definitivní dohoda pro rok 2015.

Dospětí poplatníci nyní mohou uplatnit daňovou slevu 2070 korun měsíčně, tedy 24 840 za rok. To je částka, kterou si každý může odečíst z daní. Pokud projde dohoda i na roky 2016 a 2017, slevu na třetí a další dítě vzroste ze současných 1117 korun na téměř stejnou částku, vyplynulo z vyjádření politiků koalice.

Z každého koaličního jednání odcházím chudší, posteskl si Babiš

Babiš byl ale při hodnocení dohody pro roky 2016 a 2017 zdrženlivější než Jurčka a další místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. "Z každého koaličního jednání odcházím chudší," posteskl si přesto Babiš.

O rozpočtu a výdajových rámcích bude muset ještě ve středu ráno jednat předsednictvo vlády, kdy už by dohoda podle Babiše měla být hotova.

Otevřená je tak stále otázka, o kolik příští rok porostou platy ve státním sektoru. Zatím poslední návrh, o němž byla řeč, byl růst o 2,5 procenta. "ČSSD usiluje o posílení prorůstových investic a zlepšení platu zaměstnanců veřejného sektoru, včetně hasičů a učitelů," uvedl k tomu premiér Bohuslav Sobotka.

Lidovci přinesli na koaliční jednání také námět, aby ti, co dosáhnou důchodového věku, přešli do režimu pracovní smlouvy na dobu určitou. "To řeší hodně, protože pak bude moci zaměstnavatel neprodloužit pracovní poměr, dnes je to prakticky neřešitelná situace," napsal na svém facebookovém profilu místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Strany potvrdily dohodu na novém služebním zákonu

Zástupci všech tří stranpotvrdili, že koalice se definitivně domluvila na konečné podobě služebního zákona, který bude Sněmovna projednávat buď již na červnové, nebo na mimořádné letní schůzi Sněmovny. Nový služební zákon má pomoci k odpolitizování státní správy a je jednou z podmínek Evropské unie, aby Česká republika v příštích letech mohla čerpat peníze z unijních fondů.

Mzdy státních zaměstnanců

U platů státních zaměstnanců navrhovalo ministerstvo financí 2,5procentní růst, premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se už dříve vyjádřil, že podporuje výraznější zvýšení. Ministr Chovanec v ČT uvedl, že učitelům a dalším státním zaměstnancům stoupne plat o 3,5 procenta. Pro policisty a hasiče by chtěl větší nárůst. "Tři a půl procenta beru jako základ pro přidání policistům a hasičům," řekl Chovanec.

"Úřednické zkoušky budou dělat ti, kteří budou při překlopení do nového systému kratší dobu než tři roky," řekla iDNES.cz místopředsedkyně ANo a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Úředníci se podle ní budou muset i poté vzdělávat.

"Řešili jsme to, že od pozice vedoucího oddělení bychom rádi nechali státní správu propustnou i pro osoby, které dosud ve státní správě nepracovali," uvedla Jourová. To by mělo umožnit, aby v úřadech mohli pracovat i odborníci ze soukromé sféry.

"Koaliční rada dokončila přípravu pozměňovacího návrhu k zákonu o státní službě. Bude nyní předložen ve Sněmovně a novela zákona o státní službě může být schválena už během léta. Zákon začne platit v plánovaném termínu od prvního ledna roku 2015," napsal později do tiskové zprávy Sobotka.

To, aby služební zákon konečně začal platit, je i prioritou prezidenta Miloše Zemana, který začátkem roku vládní koalici přitlačil k urychlenemému projednání zákona alespoň v prvním čtení. Byla to jeho podmínka, aby šéfa ANO Babiše jmenoval ministrem financí i bez lustračního osvědčení.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz