Vyprodáno, hlásí knihkupectví. Chybí knihy hereček Geislerové a Doležalové

  9:23aktualizováno  9:23
Knižními hity letošních Vánoc jsou historky z hereckého podsvětí Kafe a cigárko od Marie Doležalové a deník herečky Ani Geislerové P. S. Řada knihkupců tituly vyprodala a nakladatelství chystají dotisky. Oblibě se těší i detektivka Syn od Joa Nesbøho a už tradičně také kuchařské knihy.

„I přes obrovský zájem a nakladateli promptně připravené dotisky některých titulů, jsou beznadějně vyprodané například knihy Marie Doležalové Kafe a cigárko a Ani Geislerové P. S.,“ popsal mluvčí sítě knihkupectví Neoluxor Petr Šašek.

Aňa Geislerová: Střílím naslepo, dělám chyby, ale nejsem srab

Mezi trháky podle něj a knihkupectví Academia nicméně patří i další knihy: světový bestseller a debut Pauly Hawkinsové Dívka ve vlaku, detektivka Syn od Joa Nesbøho, Evropa na rozcestí od Stanislava Komárka, román Podvolení francouzského spisovatele Michela Houellebecqa nebo knížka Vladimíra Ševely Český krtek v CIA o Karlu Köcherovi, jediném špiónovi někdejšího východního bloku, kterému se podařilo proniknout do CIA.

Těchto letošních es knižního trhu se podle manažerky sítě knihkupectví Academia Šárky Hakenové prodaly až stovky kusů.

Díky nižší dani vychází víc titulů

Na analýzy prodejů je podle knihkupců ještě brzy, knižní trh má však letos předpoklady k mírnému oživení. Ekonomika překvapivě rychle roste a knihy se od ledna prodávají s nižší DPH. Namísto patnácti procent se na ně uplatňuje desetiprocentní daň. Knižnímu trhu to pomohlo, zákazníci však většinou zlevnění neměli šanci poznat.

„K plošnému a zásadnímu poklesu cen nedošlo. Nižší DPH trhu pomohla, ale spíše tím, že místo zlevnění knih třeba o dvě koruny, zůstaly ceny stejné, ale díky nižší dani mohla vzniknout spousta nových titulů, které by jinak nakladatelství nevydávala,“ řekla iDNES.cz Marcela Turečková, tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

Z příznivější daňové politiky tak měla zřejmě největší prospěch nakladatelství, případně velkoobchod. „Neřekla bych, že změna výše DPH nějak výrazně ovlivnila prodej knih směrem k vyšším tržbám,“ líčí Hakenová z Academie.

DPH klesla na úroveň, kde byla v roce 2010. Nejpříznivější, pětiprocentní daň na knihy byla v Česku naposledy v roce 2004. Stejnou daň jako teď mají například i na Slovensku či v Rakousku. Zdaleka však není nejpříznivější. V několika zemích Evropy včetně Velké Británie, Norska či Irska se na knihy uplatňuje nulová sazba. Ve většině zemí se také vztahuje vyšší sazba na e-knihy (viz. tabulka).

DPH na knihy v zemích Evropy.

SČKN zatím nemá podrobné informace za letošní rok, podle zpráv za uplynulé roky však knižní trh stagnuje, ať už je recese či konjunktura. Češi utrácejí za knihy zhruba pořád stejně. Ročně se na trhu protočí kolem sedmi miliard korun v tržbách.

Loni byla největším bestsellerem Hruškova kuchařka

Loňským knižním hitem byla trilogie Padesát odstínů šedi. Ta byla uvedena na trh již v roce 2013, knihkupci však z jejích prodejů těžili i v dalším roce. Podle SČKN v roce vydání jen tento titul přispěl ke zvýšení obratu celého trhu o dvě procenta. Nejprodávanější knihou roku 2014 se stal titul Vaříme s Láďou Hruškou – levně a chutně, ale vysoko v žebříčku se držely i další kuchařky.

Větší prodejci podle svazu získávali náskok před menšími hráči. „Podle dosud známých výsledků posílila skupina několika největších nakladatelů, distributorů a prodejců (Euromedia Group, Albatros Media, Neoluxor, Kosmas), zatímco většina středních a menších firem spíš mírně ztrácela,“ stojí v poslední zprávě za rok 2014. Průměrná cena knížky v klasických knihkupectvích byla 240 korun.

Fotogalerie

V roce 2014 vyšlo téměř 17 tisíc titulů, v posledních letech se však toto číslo výrazně nemění. Nejperspektivnější je dětská kniha, která dlouhodobě roste a její podíl tvořil téměř 11 procent. V poslední dekádě se podíl dětských titulů více než zdvojnásobil. Naopak o více než pětinu loni klesly vysokoškolské učebnice, které rovněž ztrácí dlouhodobě.

Celková čísla o prodejích za celý trh nikdo včetně Českého statistického úřadu nesleduje. Podle odhadů složených zejména z tržeb knižních distributorů vycházel loni objem trhu včetně internetových knihkupectví na 7,2 miliardy s DPH. To bylo přibližně stejně jako v předchozích dvou letech.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz