Vyprodáno, hlásí knihkupectví. Chybí knihy hereček Geislerové a Doležalové

  9:23aktualizováno  9:23
Knižními hity letošních Vánoc jsou historky z hereckého podsvětí Kafe a cigárko od Marie Doležalové a deník herečky Ani Geislerové P. S. Řada knihkupců tituly vyprodala a nakladatelství chystají dotisky. Oblibě se těší i detektivka Syn od Joa Nesbøho a už tradičně také kuchařské knihy.

„I přes obrovský zájem a nakladateli promptně připravené dotisky některých titulů, jsou beznadějně vyprodané například knihy Marie Doležalové Kafe a cigárko a Ani Geislerové P. S.,“ popsal mluvčí sítě knihkupectví Neoluxor Petr Šašek.

Aňa Geislerová: Střílím naslepo, dělám chyby, ale nejsem srab

Mezi trháky podle něj a knihkupectví Academia nicméně patří i další knihy: světový bestseller a debut Pauly Hawkinsové Dívka ve vlaku, detektivka Syn od Joa Nesbøho, Evropa na rozcestí od Stanislava Komárka, román Podvolení francouzského spisovatele Michela Houellebecqa nebo knížka Vladimíra Ševely Český krtek v CIA o Karlu Köcherovi, jediném špiónovi někdejšího východního bloku, kterému se podařilo proniknout do CIA.

Těchto letošních es knižního trhu se podle manažerky sítě knihkupectví Academia Šárky Hakenové prodaly až stovky kusů.

Díky nižší dani vychází víc titulů

Na analýzy prodejů je podle knihkupců ještě brzy, knižní trh má však letos předpoklady k mírnému oživení. Ekonomika překvapivě rychle roste a knihy se od ledna prodávají s nižší DPH. Namísto patnácti procent se na ně uplatňuje desetiprocentní daň. Knižnímu trhu to pomohlo, zákazníci však většinou zlevnění neměli šanci poznat.

„K plošnému a zásadnímu poklesu cen nedošlo. Nižší DPH trhu pomohla, ale spíše tím, že místo zlevnění knih třeba o dvě koruny, zůstaly ceny stejné, ale díky nižší dani mohla vzniknout spousta nových titulů, které by jinak nakladatelství nevydávala,“ řekla iDNES.cz Marcela Turečková, tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

Z příznivější daňové politiky tak měla zřejmě největší prospěch nakladatelství, případně velkoobchod. „Neřekla bych, že změna výše DPH nějak výrazně ovlivnila prodej knih směrem k vyšším tržbám,“ líčí Hakenová z Academie.

DPH klesla na úroveň, kde byla v roce 2010. Nejpříznivější, pětiprocentní daň na knihy byla v Česku naposledy v roce 2004. Stejnou daň jako teď mají například i na Slovensku či v Rakousku. Zdaleka však není nejpříznivější. V několika zemích Evropy včetně Velké Británie, Norska či Irska se na knihy uplatňuje nulová sazba. Ve většině zemí se také vztahuje vyšší sazba na e-knihy (viz. tabulka).

DPH na knihy v zemích Evropy.

SČKN zatím nemá podrobné informace za letošní rok, podle zpráv za uplynulé roky však knižní trh stagnuje, ať už je recese či konjunktura. Češi utrácejí za knihy zhruba pořád stejně. Ročně se na trhu protočí kolem sedmi miliard korun v tržbách.

Loni byla největším bestsellerem Hruškova kuchařka

Loňským knižním hitem byla trilogie Padesát odstínů šedi. Ta byla uvedena na trh již v roce 2013, knihkupci však z jejích prodejů těžili i v dalším roce. Podle SČKN v roce vydání jen tento titul přispěl ke zvýšení obratu celého trhu o dvě procenta. Nejprodávanější knihou roku 2014 se stal titul Vaříme s Láďou Hruškou – levně a chutně, ale vysoko v žebříčku se držely i další kuchařky.

Větší prodejci podle svazu získávali náskok před menšími hráči. „Podle dosud známých výsledků posílila skupina několika největších nakladatelů, distributorů a prodejců (Euromedia Group, Albatros Media, Neoluxor, Kosmas), zatímco většina středních a menších firem spíš mírně ztrácela,“ stojí v poslední zprávě za rok 2014. Průměrná cena knížky v klasických knihkupectvích byla 240 korun.

Fotogalerie

V roce 2014 vyšlo téměř 17 tisíc titulů, v posledních letech se však toto číslo výrazně nemění. Nejperspektivnější je dětská kniha, která dlouhodobě roste a její podíl tvořil téměř 11 procent. V poslední dekádě se podíl dětských titulů více než zdvojnásobil. Naopak o více než pětinu loni klesly vysokoškolské učebnice, které rovněž ztrácí dlouhodobě.

Celková čísla o prodejích za celý trh nikdo včetně Českého statistického úřadu nesleduje. Podle odhadů složených zejména z tržeb knižních distributorů vycházel loni objem trhu včetně internetových knihkupectví na 7,2 miliardy s DPH. To bylo přibližně stejně jako v předchozích dvou letech.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Přehlížení kůrovce se prodraží. Vlastníci lesů zaplatili pokuty za 7 milionů

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

K šíření škůdců přispívají i vlastníci lesů. Stát jim loni udělil pokuty za téměř sedm milionů korun. Největší více než...

Duty free na letišti by měl provozovat Lagardére, zaplatit má 8 miliard

Na Terminálu 2 pražského letiště otevřeli novou komerční zónu

Provoz všech 24 duty free shopů, tedy bezcelních obchodů, na Letišti Václava Havla v Praze asi získá za osm miliard...

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz