Klaus vetoval energetické štítky. Patří k nejhorším zákonům vůbec, řekl

  11:14aktualizováno  15:19
Václav Klaus vetoval zákon o povinných energetických štítcích na budovách, který těsně prošel Senátem. Prezident na něm nenechal nitku suchou. Označil ho za jeden z nejhorších a nejškodlivějších zákonů, o nichž zatím rozhodoval. "Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda," řekl.
Podle Klause zákon zatíží rozpočty státu, krajů i obcí a zdraží bydlení. Ilustrační snímek.

Podle Klause zákon zatíží rozpočty státu, krajů i obcí a zdraží bydlení. Ilustrační snímek. | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Poslanci mohou Klausovo veto přehlasovat.

Změna zákona o hospodaření s energií zavádí povinnost umisťovat energetické štítky na budovy, což by představovalo pro jejich majitele nebo zhotovitele další náklady. Implementace zákona se řídí směrnicí EU, podle prezidenta jde ale zbytečně nad rámec toho, co chce Unie.

Klaus směrnici označil za výsledek "dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly". Tvrdí, že její aplikace prodraží výstavbu veřejných i soukromých domů a bytů. "To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi," uvedl Klaus ve zdůvodnění veta.

Byrokracie za desítky miliard

Hlava státu se odvolává na studii ministerstva průmyslu a obchodu, podle které by si aplikace zákona vyžádala 10 až 30 miliard korun. Aplikace směrnice s sebou totiž přinese další administrativní náklady na energetické specialisty, kteří budou data o energetické náročnosti budov zpracovávat.

"Protože zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firmám, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících 'obnovitelné' zdroje energie a také státem požadované audity, na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat," uvedl prezident.

Dodal, že změna směrnice z roku 2010 nutí členské státy nejen k zateplení veřejných budov v souvislosti s rekonstrukcí, ale i k rekonstrukci samotné i v případě, kdy by za běžných okolností vůbec nebyla nutná.

Vyšší náklady se vrátí na úsporách energie, namítá expertka

"Cílem těchto opatření je významné snížení spotřeby energií na provoz budov. Vyšší administrativní zátěž a zvýšené investiční náklady stavby (o asi 8 až 12 %) se stavebníkovi či vlastníkovi budovy vrátí v úsporách energie," hájila štítky dříve v rozhovoru s iDNES.cz Marie Báčová, poradkyně předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. (čtěte PŘEHLEDNĚ: Kdo musí žádat o energetické štítky budov a jak na to)

V případě, že by fyzická osoba, například vlastník bytu, neměla povinný energetický štítek nebo jinak porušila pravidla, mohly by úřady udělit pokutu do 100 tisíc Kč.

Podle Klause jde český zákon dál, než vyžaduje EU. "Nepřihlíží dostatečně k místním například klimatickým podmínkám či způsobu užívání budov. K vrácení zákona mne i z těchto důvodů ve svých dopisech vyzvali nejen jednotliví občané a jejich skupiny, ale i senátorské kluby ČSSD, ODS a KDU-ČSL," dodal.

"Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona," reagoval na veto z Hradu Miroslav Pech z hnutí Duha. "Zákon by srazil domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil naši závislost na fosilních palivech – na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska," dodal.

Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, která sdružuje na 180 firem z oblasti energeticky úsporného stavebnictví argumentaci Klause odmítá s tím, že přechod k vyšším energetickým standardům bude postupný a stavební průmysl se bude moci na změny připravit.

"Prezident navíc použil chybné argumenty, zřejmě si novelu pořádně nepřečetl. Novela nikoho nenutí rekonstruovat dům, pokud nechce. Pouze, pokud se sám rozhodne uspořit energii, nastavuje podmínky takové, aby rekonstruované části domu provedl na takzvané nákladově-optimální úrovni, která pro něj znamená optimální úsporu energie vůči vynaloženým prostředkům na investice," uvedl.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

DOMEQ - společné prostory 2

Ceny bytů v Česku narazily na strop, takže někteří realitní investoři pokukují po jiných příležitostech, jak by své...

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

Najdete na iDNES.cz